Disk shoří po připojení k USB

Disk shoří po připojení k USB
« kdy: 03. 06. 2011, 11:41:44 »
Mám špatné zkušenosti s kombinací tohoto disku a USB/SATA konvertoru:

WD Caviar Green 1000GB a QCP USB/SATA konvertor

Nevím jestli je chyba v disku nebo v kombinaci disku a konvertoru, ale už u dvou kusů se mi stalo že při připojení k trafu vyhořela elektronika (pokaždé ta stejná součástka - nevím co je to zač, ale je to hned u konektoru na napájení). Disk po pár hodinách používání akorát zasmrděl a data udělala pápá. Koupil jsem první, po pár dnech používání umřel, reklamace a výměna za stejný s iluzi že to byl špatný kus, po pár dnech opakovačka a výměna za Seagate Constellation (zatím jsem neměl možnost odzkoušet).

Že by to bylo konvertorem (kdoví jaká vietnamská babička to montovala), ale používám ho už celkem dlouho s několika diskama a zatím žádný podobný problém.
« Poslední změna: 03. 06. 2011, 12:46:38 od Petr Krčmář »


Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #1 kdy: 03. 06. 2011, 13:45:51 »
Zkus si změřit napětí jestli je polarita a umístění +12 a +5 na správných pinech.Měl jsem jednou klas šuplík na 3.5" Hdd kde to bylo tak trochu naopak ale to jsem zjistil až po smrti disku .Kdo ví kde udělali soudruzi v číně chybu.
Hezký den

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #2 kdy: 03. 06. 2011, 14:03:54 »
Ten zdroj od toho konvertoru nema na napajeci snure zem, coz mozna neni dobre. Zkuste promerit napeti mezi "zemi" napajeciho konektoru pro disk na vystupu zdroje a kastlikem pocitace (stejnosmerne i stridave).

Take zkuste promerit izolacni odpor mezi napajeci snurou toho zdroje a kontakty konektoru na vystupu. Pokud namerite neco jineho, nez hodne velky odpor, nejlepe tak velky, ze je to pro vas multimeter moc a zobrazi nekonecno, tak je neco shnileho v kralovstvi danskem.

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #3 kdy: 03. 06. 2011, 14:57:07 »
No, multimetr mám ale že bych ho uměl používat ... no zkusím to proměřit. Takže až o víkendu v televizi uvidíte reportáž "muž při práci s multimetrem utrpěl popáleniny na 90% těla" tak víte o kom je řeč.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #4 kdy: 03. 06. 2011, 21:10:47 »
Budete merit za zdrojem, kde by obvod normalne mel byt oddelen trafem, navic napeti je bezpecne. Existuje akorat moznost, ze trafo nebo nekde neco je prosvihle a ma svod, kvuli kteremu vam pak vydoutnaji ty disky. Tehdy by se mohlo na vystupu zdroje objevit nebezpecne napeti. Ale na multimetru mate izolovane elektrody (typicky aspon 1000V), takze pokud nejste uplne levy, nemuze se vam nic stat. Zacal bych tim, ze nastavim na multimetru rozsah 220V stridavych a zmerim napeti proti zemi (zemnici kolik zasuvky nebo kastlik pocitace, to je celkem jedno). Normalne by tam asi nemelo byt vic, jak par voltu, protoze ten zdroj nema zemeni a tak by tam mohlo neco prolezat pres kapacitu trafa. Pokud je tam vic, tak to je podezrele. Promereni odpojeneho zdroje ohm metrem mezi vstupem a vystupem by vam pak asi ukazalo mene, nez nekonecno, cimz by se teorie potvrzovala. Jak jsem videl, jak Cinani delaji trafa, tak bych se vubec nicemu nedivil.


Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #5 kdy: 04. 06. 2011, 06:57:05 »
Ten zdroj od toho konvertoru nema na napajeci snure zem, coz mozna neni dobre. Zkuste promerit napeti mezi "zemi" napajeciho konektoru pro disk na vystupu zdroje a kastlikem pocitace (stejnosmerne i stridave).

Take zkuste promerit izolacni odpor mezi napajeci snurou toho zdroje a kontakty konektoru na vystupu. Pokud namerite neco jineho, nez hodne velky odpor, nejlepe tak velky, ze je to pro vas multimeter moc a zobrazi nekonecno, tak je neco shnileho v kralovstvi danskem.
1 - To že na zdroji není zem bych zas až tak asi neřešil je to klasický spínnaý zdroj a zem je v něm kvůli pospojování neživých částí u klas case a u zdrojů třeba k notebooku zas kvůli filtraci"ono co bychom taky peníze chtěli".Takže tudma asi cesta nevede.
2- Rozdíl potenciálů je taky mimo mísu a to že to asi bude někde vedle PC a tudíž na jedné fázi a nule a taky že zdroj k převodníku není pozeměný tak to nemá přes co projít.
3- Na tenhle bod jsem se těšil nejvíce měřit odpor u spínaného zdroje mezi výstupem a vstupem je nehorázný nesmysl kdyby sis na google jen tak z plezíru našel jak vlastně tyhle zdroje fungujou tak by jsi jistě takovouhle nehoráznost nenapsal.
Takže z toho vyplývá že Dánové můžou být zcela v klidu
Já bych šel po velikosti napětí a polaritě u těhle čínských skvostů by se jeden a někdy divil co se tam vlastně děje
Přeji hezký den 

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #6 kdy: 04. 06. 2011, 06:58:34 »
Budete merit za zdrojem, kde by obvod normalne mel byt oddelen trafem, navic napeti je bezpecne. Existuje akorat moznost, ze trafo nebo nekde neco je prosvihle a ma svod, kvuli kteremu vam pak vydoutnaji ty disky. Tehdy by se mohlo na vystupu zdroje objevit nebezpecne napeti. Ale na multimetru mate izolovane elektrody (typicky aspon 1000V), takze pokud nejste uplne levy, nemuze se vam nic stat. Zacal bych tim, ze nastavim na multimetru rozsah 220V stridavych a zmerim napeti proti zemi (zemnici kolik zasuvky nebo kastlik pocitace, to je celkem jedno). Normalne by tam asi nemelo byt vic, jak par voltu, protoze ten zdroj nema zemeni a tak by tam mohlo neco prolezat pres kapacitu trafa. Pokud je tam vic, tak to je podezrele. Promereni odpojeneho zdroje ohm metrem mezi vstupem a vystupem by vam pak asi ukazalo mene, nez nekonecno, cimz by se teorie potvrzovala. Jak jsem videl, jak Cinani delaji trafa, tak bych se vubec nicemu nedivil.
Tohle už má hlavu a patu

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #7 kdy: 04. 06. 2011, 08:52:53 »
Mirek Čech: 3. Dekuji, vim celkem dobre, jak spinane zdroje funguji. V praxi se ale casto ukazuje, ze nikdy nevite, co kde kdo dokopal a co kde odeslo a dusledky mohou byt vselijake. Rozdilove napeti zdroju je jedna z veci, ktera by mohla vysvetlit odchazeni disku. Promereni zdroje je tedy prvni vec, kterou bych udelal. Nektere veci jsou sice teoreticky nehorazne, ale prakticky mohou byt mozne a udelate lepe vzit multimetr a promerit to, nez palit dalsi disky a rikat, ze teoreticky to musi fungovat.

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #8 kdy: 04. 06. 2011, 22:39:00 »
Tak jsem tedy měřil (multimetr přežil, já taky), a toto jsem naměřil

žlutá/černá: 24.9V střídavě, 11.7V stejnosměrně
červená/černá: 10.7V střídavě, 5.2V stejnosměrně
červená/žlutá: 13.4V střídavě, 6.6V stejnosměrně

Barvy se vztahují ke standardnímu PATA napájecímu kabelu (má standardně barvy červená-černá-černá-žlutá).

Odpor zdroje jsem měřit zkoušel, multimetr nijak nereagoval - to chápu tak že multimetr naměřil "nekonečný" odpor tj. usoudil že nic neměří.

Ty naměřené hodnoty IMHO vypadají rozumně ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #9 kdy: 05. 06. 2011, 10:58:50 »
No nevim, jestli ty hodnoty vypadaji rozumne. Ty stejnosmerne ano, ale ty stridave ne. Budto jste (vas multimeter) z nejakeho duvodu nameril bludy nebo ten zdroj kmita okolo spravneho vystupniho napeti. Ze by soudruzi zapomneli dat na vystup filtracni kondenzatory? Stridave by na vystupu mel byt tak nejaky sum. Vsimnete si, ze vami namerene stridave hodnoty jsou dvojnasobkem hodnoty stejnosmerne. Asi to neni napriklad stridave napeti v rozsahu -12V az +12V, ale 0V az 24V. Vidite tedy, kde se bere vasich 12V stejnosmernych.

Otazka je, jestli to ten zdroj dela i s pripojenym diskem. Pokud mate doma nejakou starou sunku, ktere vam neni lito a nejlepe Y rozbocku na napajeni disku, zkuste to promerit se zatezi.

Take zkuste promerit cerveny a zluty proti koliku zasuvky. Idealne se zatizenim napr. odporem nekolik kOhm (zapojit mezi mereni vodic kolik). Pokud nenajdete odpor, zkuste zarovku 25W nebo mene (treba tu z lednicky - tusim 15W). Mel byste namerit 0 V.

Asi by bylo zajimave podivat se na ten vystup ze zdroje osciloskopem pri pripojenem disku. Jestli tam napr. na 12V napajeni je sum +- 12 V, tak se nedivim, ze se to nekterym diskum nelibi. Na napetove spicky 24 V nemusi reagovat nadsenim, ale spise smradem.

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #10 kdy: 05. 06. 2011, 17:06:25 »
Tak jsem tedy měřil (multimetr přežil, já taky), a toto jsem naměřil

žlutá/černá: 24.9V střídavě, 11.7V stejnosměrně
červená/černá: 10.7V střídavě, 5.2V stejnosměrně
červená/žlutá: 13.4V střídavě, 6.6V stejnosměrně

Barvy se vztahují ke standardnímu PATA napájecímu kabelu (má standardně barvy červená-černá-černá-žlutá).

Odpor zdroje jsem měřit zkoušel, multimetr nijak nereagoval - to chápu tak že multimetr naměřil "nekonečný" odpor tj. usoudil že nic neměří.

Ty naměřené hodnoty IMHO vypadají rozumně ...
Takže hodnoty vypadají celekm ok budu věřit té SS hodnotě.Argument že tam někdo zapoměl dát filtrační kondíky je trochu scifi protože když tomu někdo rozumí tak jak může mít na jednom drátu SS i ST složku zárověň?? "kdyby kmital tak se ti mění SS hodnota "
Měřit žlutý a černý proti kolíku v zásuvce mi přijde jako opravdový výplod šílence !!
Mylsim že laborování je asi dost nejspolehlivější by byl asi osciloskop ale ten asi mít nebudeš.
já bych navrhoval prostě zkusit vyměnit zdroj jestli je převodník ještě v záruce tak neváhám ani5 minut a jestli ne, tak se poptak jestli někdo zkamarádů tohle nemá doma zkusit to jinde.ještě bych možná zkusil to že jestli se ti doma válí nějaký klas zdroj do PC tak bych to zkusil s ním,protože podle toho co tu píšeš tak původní zdroj je nějaký jetý.
Ještě by mne zajímalo jestli ti to dělá pouze s tím dislem co píšeš a nebo se všema, to by taky možní stálo za zkoušku.
Jinak norm pc zdroj nastartuješ že dáš zelený a černý krátkodobě do zkratu.
Hezký den

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #11 kdy: 05. 06. 2011, 17:59:54 »
Nechci do toho moc kecat, elektronika není úplně moje doména, ale nedalo mi to, vzal jsem svůj mutlimetr a nastartoval jsem prastarý AT (nikoli ATX) zdroj.
Zdroj se rozběhl se zvukem cirkulárky a já naměřil (naprázdno!):
Stejnosměrně:
na 12V .. 16,5V
na 5V .. 7,5V
Střídavě:
0 na obou větvích
Pokud jsou naše multimetry v pořádku, tak je někde chyba.

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #12 kdy: 05. 06. 2011, 18:07:36 »
Nechci do toho moc kecat, elektronika není úplně moje doména, ale nedalo mi to, vzal jsem svůj mutlimetr a nastartoval jsem prastarý AT (nikoli ATX) zdroj.
Zdroj se rozběhl se zvukem cirkulárky a já naměřil (naprázdno!):
Stejnosměrně:
na 12V .. 16,5V
na 5V .. 7,5V
Střídavě:
0 na obou větvích
Pokud jsou naše multimetry v pořádku, tak je někde chyba.
Ano AZ zdroj se startuje na tvrdo síťovým vypínačem a hodnoty josu jak jsi psal takže můžeš klidně spát ale atx se startuje tak že dáš do zktratu měkkých 5v tj ten zelený a pokavaď ho najedeš tak ukazuje i na prázdno.

Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #13 kdy: 05. 06. 2011, 18:10:44 »
ještě oprava AZ měl být AT :-) prostě buť tam je stejnosměrné a nebo střídavé napětí přes to vlak nejede:-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Disk shoří po připojení k USB
« Odpověď #14 kdy: 05. 06. 2011, 19:10:50 »
Citace
Takže hodnoty vypadají celekm ok budu věřit té SS hodnotě.Argument že tam někdo zapoměl dát filtrační kondíky je trochu scifi protože když tomu někdo rozumí tak jak může mít na jednom drátu SS i ST složku zárověň?? "kdyby kmital tak se ti mění SS hodnota "

Blbost. Predstavte si treba sinusovku, jak kmita v rozsahu 0-24 V. Stejnosmerny voltmetr vam nameri 12 V, tedy prumer. On totiz ma budto urcitou mechanickou setrvacnost nebo urcitou integracni konstantu mereni v pripade elektronickeho. Urcite nebude sledovat signal na treba 50 Hz nebo nejake vyssi frekvenci, napriklad frekvenci ridiciho signalu spinaneho zdroje, kdy vy byste pak videl akorat rozmazanou rucicku. Voi-la, mate stejnosmernou i stridavou slozku na jednom drate. 12 V=, na nem superponovano 12 V~.

Napisu-li, ze tam nekdo zapomnel dat kondenzatory, berte to s rezervou. Muze byt, ze je tam opravdu nekdo zapomnel dat. Ale muze byt, ze je tam studenak (pri dnesnich bezolovnatych pajkach dost bezne). Nebo s tim zdrojem nekdo prastil a upadl kondenzator od tistaku nebo se mu urvala noha na strane kondenzatoru. Tez muze byt z nejakeho duvodu defektni. Trhlina v pouzdre treba zpusobi vyschnuti elektrolytu. Odpoutejte svoji fantazii a vymyslete si dalsi, nelpete tolik na puvodnim "nekdo to tam zapomnel dat".
Citace
Měřit žlutý a černý proti kolíku v zásuvce mi přijde jako opravdový výplod šílence !!

Zda se, ze vam chybi fantazie. Zkuste si treba predstavit, jak trafo spinaneho zdroje, umistene za usmernovacem a  spinacim tranzistorem, ma svod. Nebo neco jineho ma svod. Promerenim proti koliku zasuvky (idealne s malou zatezi) se ukaze, ze je tam napeti, ktere tam byt nema (~ nebo = . Dejte mi schema, ja vam reknu, co a jestli by mohlo dat stridave a co stejnosmerne napeti na vystupu.).

Pokud nic nenamerite, tim lepe. V kazdem pripade, tim, ze to zkusite, nic nezkazite. Tim, ze to nezkusite, muzete dokopat dalsi disk. Nevim, co je na tom sileneho. To by asi bylo, kdybych vas navadel jit merit proti dalkovemu vysokonapetovemu vedeni. Nevim, co vas tak vytaci na zemnicim koliku zasuvky.