Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port

Zdravím, mám problém, že pokud v Mikrotiku na libovolném rozhraní WAN (modelově ehter1) běží DHCP client, tak nikdy neobdrží IPv4 adresu od poskytovatele. Pokud ale komunikuje s jiným Mikrotikem, adresu obdrží vždy. Ve Winboxu pořád píše Searching..., ale nikdy nedojde k přiřazení IP. Řeším to zatím tak, že síť přehodím na původní starý router, opíšu si konfiguraci IP, kterou dostal a tu přepíšu jako statickou konfiguraci do MK. Mám verzi ROS 6.47.3, ale co jsem teď zkoušel, dělá to i stará 6.36. Podle fóra Mikrotiku je buď DHCP klient OK, nebo nevědí... Že by něco v DHCP options? Netuším a budu vděčný za nasměrování.


czipis

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #1 kdy: 17. 09. 2020, 09:48:24 »
nastavte si na dhcp debug a podivejte se do logu, treba se tam neco dozvite

Dadko

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #2 kdy: 17. 09. 2020, 10:00:24 »
Napadlo ma, nie je mozne, ze je problem s MAC adresou WAN portu? Niektori poskytovatelia bohuzial stale pouzivaju registraciu MAC adries WAN portov. Pokial pride poziadavka z neznamej MAC adresy bud DHCP server neodpovie vobec alebo nic nepriradi.


Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #3 kdy: 17. 09. 2020, 10:08:14 »
Moc děkuju, oba jste mi pomohli. Zapnutí logování opravdu odhalilo, že poskytovatel nechce obsloužit neznámou MAC adresu. Pomohlo přepsat MAC WAN starého routeru na WAN port MK. Nenapadlo by mě, že se to ještě děje, vždyť to k ničemu není. Chcete upgradovat router a řešíte takovou pitomost.

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #4 kdy: 17. 09. 2020, 10:34:03 »
Nerekl bych, ze to k nicemu neni, spousta zarizeni pri restartu se do doby, nez se nacte konfigurace, tvari jako obycejny switch, zamkem MAC adresy se da predejit tomu, ze se prave v tomto okamziku nejaky stroj z vnitrni zkusi ziskat IP adresu a v takovem pripade tu jedinou (treba verejnou) ip, kterou ma dostat tvuj router, dostane treba nejaka lednicka. Az pak nabehne ten router, tak nedostane zadnou dalsi a do internetu se nepodiva nikdo, ani ta lednicka. Takze bych zamek MAC adresy uplne nezatracoval.


Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #5 kdy: 17. 09. 2020, 10:43:12 »
Oni to obcas pouzivaju aj na monitoring. Ak by zaregistrovali zmenu, tak su 2 moznosti: bud si si kupil novy router, alebo sa niekto napichol namiesto teba.
Niektori tam maju napr. aj limit. ked zmenis zariadenie, tak moze trvat aj 10-15 minut kym dostane ip (asi tam bezi cron, ktory aktualizuje ich internu db mac->ip)

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #6 kdy: 17. 09. 2020, 10:49:25 »
Aha,  to chování jako switch jsem nevzal v úvahu. To už nedělají ani staré TP-Linky (2012) a Mikrotiky už vůbec ne. Dokud se nenačte konfigurace, tak switchování/routování prostě neběží. I když jsem slyšel o starých Linksysech (konec 90. let), kde čipová sada těsně po startu switchovala a až pak se přepla do routovacího režimu.
« Poslední změna: 17. 09. 2020, 10:52:44 od Pavel Vlček »

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #7 kdy: 17. 09. 2020, 16:01:52 »
Tak ja som zazil tento problem aj z novymi routrami, ci uz Asus RT-N rada alebo TP-LINK WR840N (850N), kde router zblbol tak, ze sa tvaril ako switch a jeho lan dhcp sa cez WAN snazilo pridelovat ip addesy. Takze je jasne preco to operatori riesia aj takymto sposobom.

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #8 kdy: 22. 09. 2020, 20:40:45 »
Tak se znovu hlásím. Ne vždy bylo příčinou klonování MAC adresy. U několika klientů to nepomohlo. Po přečtení litanií na Redditu a ztráty velkého množství času jsem přišel na to, že občas je nutné na WAN rozhraní vypnout gigabit. Některé staré modemy od poskytovatelů ho neumí a nepřiřadí pak IP adresu. Jakmile jsem v Interfaces - ether1 odškrtal v Advertise 1000M Half/1000M Full, vše začalo fungovat normálně. Vítejte v 21. století!  :)

Dadko

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2020, 08:53:44 »
Hm, a nebude to tym, ze je problem s ethernetovym kabelom fungovat na gigabite? Na 100Mbps totiz stacia funkcne pozicie 1,2,3,6 ale na gigabit je nutne aby fungovali vsetky pozicie. Modem pokial nevie komunikovat na gigabite autonegotiation mu to povie a tym padom ide automaticky na 100Mbps. Ale akonahle je vadny kabel, moze to trvat aj par minut, nez partneri pochopia, ze gigabit fungovat nebude a vratia sa k 100Mbps popripade k 10Mbps.

Nevidel som totiz zatial modem, ktory by mal s tymto problem.


Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2020, 09:56:22 »
Když modem připojím k notebooku nebo původnímu routeru, okamžitě si vyjedná stomegabit a získá DHCP adresu. V kabelu je plný počet vodičů. Na Mikrotiku se vyjedná gigabit a jeho DHCP klient se vůbec nechytá, dokud gigabit nevypnu ručně na portu. Takže myslíte, že je možná bug v negotiation na portech MK? No to je jedno, hlavně, že už vím, jak se v podobných případech chytit.

XX125

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2020, 10:26:14 »
V kabelu je plný počet vodičů.

Na to pozor. Jednou jsem v rychlosti krimploval kabel a z hlavy jsem si nevzpomněl, jak mají být prohozené páry uprostřed, aby byly dodržené datové páry a impedance ve vedení. Tak jsem zvolil vlastní barevnou posloupnost na obou koncích a tester ukázal, že všechny dráty jedou. Nikdy jsem takovou linkou nedokázal zprovoznit gigabit a vždy dlouho trvalo, než se obě strany dohodly, na jaké rychlosti pojedou: někdy 10 Mbps, někdy 100 Mbps. Tak jsem to hezky předělal, jak to má být, a od té doby to chytá gibabit okamžitě.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2020, 14:35:40 »
Takže myslíte, že je možná bug v negotiation na portech MK?
Cisto teroristicky ano.
Mam notas, ktory ma s mkt problem sa dohodnut na gigabite. Vtip je v tom, ze ak sa nechyti, ide na 10mb a ipcku cez dhcp nedostane.
Tak vytahujem a zastrkavam kabel, dokial sa nechyti. Ten isty kabel voci switchu ziadny problem. Mikrotik s tymto istym switchom idu tiez okamzite na gbit.

Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #13 kdy: 24. 09. 2020, 08:59:22 »
Toto je chyba starsich zariadeni, tiez som sa s tym stretol, dokonca  aj na domacej pripojke. Niektore zariadenia nevedia spravne vykonat auto detekciu rychlosti portu, alebo ani nevedia detekovat ci mate krizovy alebo priamy kabel. Preto ju treba nastavit manualne na koncovom zariadeni. Taktiez sa obcas stane, ze sw zo zapnutim spanning-tree protokolom sa nevie dohodnut s koncovim routrom, ktory ma tiez spanning-tree funkciu zapnutu..

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik DHCP client vůbec neobdrží IPv4 adresu na WAN port
« Odpověď #14 kdy: 24. 09. 2020, 10:50:56 »
Mám zkušenost, že Mikrotiky (různé typy) se nedokáží dohodnout s jednou starší Alcomou (165 Mbps, 24GHz) na rychlosti. Prostě se port přepíná v různých intervalech mezi 100Mbps a 1 Gbps. Ruční nastavení na 1 Gbps na MK znamená že se nespojí vůbec. Řešení v tomto případě bylo předřazený switch jakékoliv značky jako "media konvertor".