Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)

Zdravím, má někdo zkušenosti s kombinací 45W Samsung USB-C nabíječky a laptopů jiné značky? https://www.samsung.com/cz/mobile-accessories/power-charger-45w/EP-TA845XBEGWW/
Na Twitteru mi lidé ze Samsung Support sdělili, že ano, opravdu je to schválně navržené, aby to nefungovalo na plných 45W s jinými značkami, ale moc se mi to nezdá. Vyvrátí to někdo?

Mě konkrétně T480 nenabíjí ani trošku, ani vypnutý, ač linux hlásí "charging" a specifikace jsou úplně stejné jako originální nabíječka (20V/2.25A).
Provozuje někdo úspěšně T480 s alternativními nabíječkou?
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2020, 06:08:54 »
specifikace jsou úplně stejné jako originální nabíječka (20V/2.25A)
To bylo fyzicky napsané na té Samsung nabíječce? Protože podle toho, že na té odkazované stránce požadují 5A kabel, bych čekal, že ta Samsung nabíječka bude 9V/5A.

A pak to taky může být problém čistě v handshake, kdy ThinkPad vyžaduje USB PD, a to tahle nabíječka nemá.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2020, 10:17:52 »
Protože podle toho, že na té odkazované stránce požadují 5A kabel, bych čekal, že ta Samsung nabíječka bude 9V/5A.
Tohle je skutečně zvláštní požadavek. Možná je to proto, že pro nejrychlejší nabíjení se používá režim PPS, kdy se napětí zdroje přizpůsobuje napětí baterie tak, aby v telefonu nemusel být žádný další měnič, který by produkoval nadbytečné teplo.

A pak to taky může být problém čistě v handshake, kdy ThinkPad vyžaduje USB PD, a to tahle nabíječka nemá.
Podle specifikace na webu má: PDO : 9 V, 15 V, 20 V / PPS : 3,3 - 11 V nebo 3,3 - 16 V nebo 3,3 - 21 V

Ale je možné, že ve skutečnosti je ta nabíječka naschvál upravená tak, aby dávala největší výkon jen zařízením stejného výrobce.

S Thinkpady nemám osobní zkušenost, ale kolegové ho používají s jinými nabíječkami, takže tam by problém být neměl.


Mimochodem, ve srovnatelné cenové hladině můžu doporučit Baseus GaN Quick Travel Charger 65W Black, který bude určitě fungovat se vším a zvládne třeba kombinaci 45W + 18W, na nabíjení notebooku a mobilu ideální.
« Poslední změna: 12. 09. 2020, 10:21:02 od Ondřej Caletka »

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #3 kdy: 12. 09. 2020, 15:01:15 »
TP A285, tj amd verze x280 se mi s alzapower nabíječkou (60w?) nabíjí.

Edit: a obráceně, tlfn Samsung se s dotyčné nabíječky nabíjí také.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #4 kdy: 12. 09. 2020, 15:14:17 »
Díky, našel jsem zatím i několik lidí, kterým prý fungují alternativní nabíječky i s T480 konkrétně, takže whitelist Lenova to asi nebude. V obou případech to ale byly 60W+ nabíječky bez podpory PPS.
Dočetl jsem se, že některá starší PD 2.0 zařízení (před existencí PPS) byla v rozporu se specifikací PD 2.0 tím, že se nechala zmást nabízenými PPS módy, které měla ignorovat. Pak by si takové zařízení vybralo (omylem) PPS mód, s kterým samozřejmě nefunguje.
Fakt, že laptop hlásí nabíjení, které se ve skutečnosti neděje, tomu nasvědčuje.

Další dvě možnosti jsou, že whitelist nabíječek Lenova z nějakého důvodu funguje jen pro nižší (<60W?) výkony (čemuž věřím nejmíň), a samozřejmě, že Samsung může odmítat cizí zařízení. U obojího by mi ale bylo divné, že laptop hlásí nabíjení.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2020, 21:53:38 »
Mám podobnou otázku, proč se všude důrazně varuje, že se v žádném případě pro nabíjení laptopů a monitorů nesmí používat 3A USB-C kabely, ale musí to být 5A ?

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #6 kdy: 12. 09. 2020, 22:39:00 »
Mám za to, že to je jakési přílišné zjednodušení pro masy. Většina USB-C nabíječek je 65W a víc, na které 3A (těsně) nestačí. Zároveň většina kabelů bývá buď 3A, nebo 5A.
K té Samsung nabíječce byl přibalen 5A kabel, protože jeden z dostupných PPS módů je 3.3-11V @ 4.05A.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2020, 02:55:21 »
Update: Konečně se mi dostalo užitečné informace - Na Redditu (viz níže) jeden uživatel píše, že s 45W Samsungem má taky problém, ale 45W Baseus GaN nabíječka mu T480 nabíjí.
Zajímavé je to, že ta má PPS mód také, i když jen jeden, oproti třem PPS módům Samsungu.

Reddit vlákno, kde jsem to taky řešil: https://www.reddit.com/r/UsbCHardware/comments/ir2n2b/thinkpad_not_charging_with_45w_samsung_charger/g505e2c
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2020, 20:57:23 »
Update: Konečně se mi dostalo užitečné informace - Na Redditu (viz níže) jeden uživatel píše, že s 45W Samsungem má taky problém, ale 45W Baseus GaN nabíječka mu T480 nabíjí.
Zajímavé je to, že ta má PPS mód také, i když jen jeden, oproti třem PPS módům Samsungu.
Můžet to tak klidně být. Je to všechno jenom software, mohou v něm být jednak chyby, jednak záměrné chyby. Bohužel, ještě asi nejsme ve stavu, že by v nabíječce mohl uživatel aktualizovat firmware a výrobce by vydával záplaty. :)

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2020, 22:01:39 »
Záměr to určitě není, protože ten laptop má problém jen se specifikací PD 3.0 a PPS, jejíž existenci předchází.
Já jsem si téměř jistý, že kdyby Lenovo chtělo, tak tuto chybu opraví rutinním updatem FW, ale proč by se měli obtěžovat opravit kompatibilitu téměř tříletého modelu s cizí nabíječkou, že ano?
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #10 kdy: 14. 09. 2020, 10:26:44 »
Ono jde USB-C různě obejít 'usb-c-done-cheap'.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #11 kdy: 14. 09. 2020, 11:26:49 »
Ono jde USB-C různě obejít 'usb-c-done-cheap'.
Zajímavý link, ale úplně mimo téma.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #12 kdy: 13. 10. 2020, 14:27:12 »
Už jsem si to ověřil sám - Nabíječka Baseus GaN 45 W Thinkpad T480 nabíjí v pohodě. Je krásná, malá, lehká, s odnímatelným kabelem, a jako bonus má i USB-A port.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Samsung USB-C 45W vs. laptopy jiných značek (Thinkpad T480)
« Odpověď #13 kdy: 14. 10. 2020, 11:25:16 »
Poridil jsem si Baseus GaN 65W a mohu potvrdit ze nabiji ThinkPad T480s bez problemu. Vyhodou je, ze mohu zaroven nabijet notebook a dalsi dve zarizeni. Mensi nez dodavany adapter a da se pohodlne sbalit na cesty a vsechny sve zarizeni nabiji jednou nabijeckou.