Btrfs nefunguje podpora setfacl

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Btrfs nefunguje podpora setfacl
« kdy: 10. 09. 2020, 14:18:02 »
Potřebuju na Asustor NASu AS5202T zprovoznit zálohování na btrfs pomocí send / recieve a mám následující problém: btrfs receive skončí na tom, že nejdou nastavit extend attributes:

fsetxattr: Operation not supported
Problém se mi jeví v tom, že NASem vytvořený filesystém z nějakýho důvodu nepodporuje posix ACL. V samotném nasu běží busybox s malým množstvím příkazů (a není tam ani GCC, bych si něco zkompiloval), takže jsem zatím nenašel cestu, jak přímo v něm zkusit manipulovat s atributy,ale jde v něm pustit virtualizovanej debian, a v něm jsem zjistil toto:setfattr funguje (na user. attributy) všude, setfacl funguje na tempfs, ale nefunguje na (do lxc kontejneru bindnutý) btrfs volume (Operation not supported).

Takže se mi zdá, že problém je buďto v tom btrfs filesystému, nebo v jádru toho NASu. Jádro nasu ale v /proc/config.gz exportuje, že CONFIG_BTRFS_FS_POSIX_ACL i CONFIG_FS_POSIX_ACL jsou = y, takže podpora v jádře by být měla. A u btrfs nevím, jak by vůbec měli jít ACL zakázat kromě mount -o noacl a to tam také není.

Nenapadlo by Vás někoho, kam se ještě kouknout, nebo jak to řešit? Asi bych mohl zkusit to volume nemountovat v NASu ale až v tom contejneru a nějak ho z toho kontejneru exportovat do NASu, nebo ten FS v nasu zmenšit a založit v kontejneru vlastní FS, ale obojí jsou hrozný vopičárny, tak jestli někoho nenapadne jednodušší cesta, jak zprovoznit ty posix ACL.
« Poslední změna: 10. 09. 2020, 15:18:47 od Petr Krčmář »


luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Btrfs nefunguje podpora setfacl
« Odpověď #1 kdy: 10. 09. 2020, 19:53:36 »
Asi nepomozem, ale skusim moju uvahu k problemu...

Skusil by som na routeri pozriet, ci kernel ma podporu pre xattrs pre btrfs. Nieco ako
Kód: [Vybrat]
cat /proc/fs/ext4/sda1/options | grep xattr niekde spominali, i ked ja take u seba napriklad nemam...

Mozno by to chcelo pozriet na mozne hodnoty pola compat_flags v hlavicke filesystemu https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/On-disk_Format#Superblock , ci nahodou extended atributy nie su len od nejakej verzie kernelu a prve formatovanie divajsu bolo vykonane s vypnutou xattrs featurou.

Podla https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Changelog#By_feature sa zda, ze extended attributes nie su volitelna featura, ale su tu s btrfs od zaciatku... Divne.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Btrfs nefunguje podpora setfacl
« Odpověď #2 kdy: 10. 09. 2020, 21:17:15 »
Dík za rady.

V /proc/fs vůbec btrfs není zmíněn (a ani v debianu ne, takže IMHO ten todle prostě nepodporuje).

V superbloku nic zvláštního nevidím, naopak v incompat_flags je více flagů, než na filesystému s atributy(navíc jsou SKINNY_METADATA, DEFAULT_SUBVOL)

Jinak s dalším zkoušením jsem si uvědomil, že lxc virtualizace sdílí jádro. I nově vytvořenej btrfs filesystém v tom virtualizovanym debianu pak posixs acl neumí (atributy ano), takže problém bude asi v jádře, i když tvrdí, že má ACL povolené.... Jádro na NASu je vcelku nový (4.14).