Uplatnění v IT s průmyslovkou

Šťur

  • **
  • 97
  • Bude pršet.
    • Zobrazit profil
Uplatnění v IT s průmyslovkou
« kdy: 01. 09. 2020, 19:28:45 »
Ahoj,
Nastupuji do maturitního ročníku na elektrotechnické průmyslovce v Ostravě (obor IT, zaměření programování) a pomalu (no, pomalu, já se svou povahou nad tím přemýšlím snad od kolébky :-D) přemýšlím co dál. Co se prospěchu týče, tak jsem na tom tak nějak průměrně, tj. trojky, u některých odborných předmětů jsem na tom lépe, s matematikou těžce bojuju na pomezí 3-4. S praxí jsem na tom bohužel hodně bídně, loni jsem byl na projektech na FEI VŠB (což je taková pseudopraxe, přestože to bylo normálně na pracovní smlouvu), letos mi bohužel, vzhledem ke COVIDu, všechno vybouchlo. Nějaké zkušenosti mám s C (jak jinak...), Javou, klasicky nějaké základy webovek HTML+PHP+JS, něco málo databází (MySQL, Oracle), jako samouk C++, potom takový ten klasický průmyslovkový přehled v podobě základů programování průmyslových robotů, mikrokontrolérů, ACAD/Eagle, apod.
Takže... Budu si takhle vůbec schopen po maturitě něco sehnat (v programátorském oboru a ne, nemyslím programování hamburgerů v McDonald's), ideálně tady v kraji, nebo bude lepší jít na VŠ (i kdyby to měla být blbá VŠB) a snažit se nasbírat praxi, přestože se mi tam opravdu hodně nechce?
Díky...


luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2020, 20:00:44 »
Ja som vystudoval odbor automatizacia na strednej a po prvom rocniku vysokej som si na prazdniny hladal job. Stacilo spomenut, ze strednu mam elektrotechnicku a mal som "polovicu" pohovoru uspesne za sebou. Jednalo sa o automatizersku spolocnost a nevadilo im, ze .NET a C# som este nevidel (automatizacia je pekne vendor-locknuta vo svete windows zvacsa). Kriticka otazka bola imho logicka: Aky snimac by ste pouzili na dvere, kde bezi proces, ktory je cloveku nebezpecny. Teda, ked sa dvere otvoria, proces je nutne ihnned vypnut...

Za mna to bol nadherny rok brigadnickej praxe, kde som sa pohral s .NET-om a zistil, ze tento svet nekompatibility a proprietarnosti nie je pre mna. Co sa tykalo naplne prace, dost som sa naucil a pustali ma prekvapivo aj k "zodpovednym" castiam. Ziaden code review sa vsak nekonal, co by mi asi pomohlo este viac, na druhej strane som sa snazil o to viac nic nepokazit...

PS: Spravna odpoved k snimacu bola, ze zapojenie ma byt rozzpinacim sposobom spravene, aby poskodene vedenie "nezaslepilo" senzor a aby sa nebezpecny proces nemohol nikdy nastartovat, ak dvere nie su zatvorene...

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2020, 20:40:48 »
jo jdi na vysku, zkus trochu pridat v te matematice.
v prubehu studia na vysce se muzes dostat k brigadam v IT a vyska ti da rozhled co by te mohlo zajimat.

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2020, 23:25:34 »
Jak tu psal někdo nahoře, VŠ dá rozhled, aspoň do určitý míry. Můžeš zjistit, co tě baví, ikdyž teď by tě to ani nenapadlo. Na matiku kašli, mě vždycky bavila, na střední mi šla dost dobře, na vejšce jsem si dal i volitelně, co to šlo... Ale v programování pokulhávám, trvá mi se naučit nový věci, nový frameworky, nepřijde mi, že by mi tam ta surová logika nějak extra pomáhala, spíš je potřeba konzistence a učit se, učit se a učit se. Ostatně, matika na SŠ i VŠ nešla spoustě kolegů, a i tak titul mají, jsou to dobrý síťaři, programátoři atd... VŠB určitě není blbá, ikdyž odtud nejsem. Podle mě to aspoň zkus :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #4 kdy: 02. 09. 2020, 00:23:00 »
VŠ v IT téměř nikdy není nutná ve smyslu, že by chtěli ten papír, co se ale hodí, jsou ty znalosti, které získáš. Doporučil bych to zkusit a uvidíš. I pokud by tě vyhodili/chtěl jsi skončit/..., doporučil bych vystudovat nějakou rozumnou podmnožinu předmětů, alternativně si pak též něco dělat jako online kurz (takové ty různé platformy většinou amerických univerzit). A k tomu si sehnat nějakou praxi (i když během prváku to bude složité, to mi VŠ žrala skoro veškerý čas), protože praktická cvičení na VŠ jsou z tohoto hlediska dost nedostatečná. (disclaimer: uvedené platí pro MFF UK, které jsem vystudoval já, Ostravu neznám)


Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #5 kdy: 02. 09. 2020, 12:25:49 »
Možná sis toho nevšiml, ale ta "blbá VŠB" je technická škola, dokonce má v názvu "Technická univerzita". Pro člověka, který i tu celkem jednoduchou SŠ matematiku dává sotva na trojku, jsou tady humanitní obory.

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #6 kdy: 02. 09. 2020, 13:04:27 »
Na VŠB to zkus a zvol si obor Informatika.

Pokud plaveš v matematice, tak to rozhodně zkus dohnat samostudiem - příprava na přijímací zkoušku a taky na přežití v prvním semestru. Matematiky na VŠB není zrovna hodně - limity, derivace, integrály a lineární algebra, ovšem je to stěsnané do 2 semestrů, tak bych si dal pozor. Před nástupem na VŠ bys už měl umět počítat limity, derivace a trochu integrovat (vše v jednom rozměru). Pokud tě to nenaučí na SŠ (to by měli), tak se to nauč sám. Zvyšuje to šance na úspěch.

Pokud umíš solidně anglicky, práci v IT seženeš i se SŠ. Ale pořád budeš v nevýhodě, za těmi, kteří mají VŠ (a bude jich více a více). Navíc stále probíhá inflace vzdělání, takže na stejném stupni toho lidé znají méně a méně.
Jsou také firmy, kde tě bez titulu jako uchazeče rovnou vyřadí (ale jsou to spíše výjimky). Bc. je solidní základ. Mgr se v nejhorším případě dá dohnat při práci i dálkově/kombinovaně (jsou to jen 4 semestry). Na bakaláře je zase nejlepší denní studium.

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #7 kdy: 02. 09. 2020, 13:12:41 »
Pokud plaveš v matematice, tak to rozhodně zkus dohnat samostudiem - příprava na přijímací zkoušku a taky na přežití v prvním semestru.
...
Před nástupem na VŠ bys už měl umět počítat limity, derivace a trochu integrovat (vše v jednom rozměru). Pokud tě to nenaučí na SŠ (to by měli), tak se to nauč sám. Zvyšuje to šance na úspěch.

Nas na prumyslovce integraly a derivace neucili (15 let zpet). Na VŠ jsme na to koukali jak blazni (ja jsem o tom nikdy predtim neslysel), bylo to narocny, ale nakonec to dali (od nas ze skoly) vsichni. Gymplaci byli v prvnim rocniku ve vyhode, kvuli matice, fyzice. Pak se to otocilo v odbornych IT predmetech.
Takze nejake samostudium dopredu bych urcite nehrotil.

Jimmyx

  • ***
  • 156
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #8 kdy: 02. 09. 2020, 13:39:07 »
Nas na prumyslovce integraly a derivace neucili (15 let zpet). Na VŠ jsme na to koukali jak blazni (ja jsem o tom nikdy predtim neslysel), bylo to narocny, ale nakonec to dali (od nas ze skoly) vsichni. Gymplaci byli v prvnim rocniku ve vyhode, kvuli matice, fyzice. Pak se to otocilo v odbornych IT predmetech.
Takze nejake samostudium dopredu bych urcite nehrotil.
Asi záleželo na škole. Mám strojní průmyslovku (z let 1993-1997) a co jsem viděl na VŠ prvně byly až matice. Limity, derivace a integrály jsem ze střední znal. Takže náskok gympláků jsem nějak nepociťoval.

mfrd

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #9 kdy: 02. 09. 2020, 13:41:07 »
Tak za nás maturita 1994 na průmyslovce, byli integrály i derivace, v odborném předmětu jsme dělali i Laplaceové transformace.

V IT mnohdy nejde jen o teorii, ale o celkové uvažování a uvědomění si souvislostí. Na VŠ se stále spoustu naučí, přemýšlet však už člověk musí sám. Průmyslovka elektro aspoň za mě , byla výhoda, že na relativně primitivních věcech jsme se naučili spoustu věcí v rámci celého řetězce od A po Z. Např. nakreslit schéma, spočítat součástky, navrhnout tišťák, osadit, oživit) v každém kroce se člověk něco naučil. Např, že vypočtené hodnoty součástek se v takové hodnotě nevyrábějí a je potřeba celý obvod doladit.

V rámci IT prehistorie ze současného hlediska, hodně pomohl assembler pochopení co se děje v CPU, jaký dopad má přerušení atp. Pořád ve své současné praxi tyto znalosti potřebuji, a více  je poznat rozdíl ve změně v čase, kdy tyto základy už se neučí a zbytečně se pak řeší to co je zjevné.

Na VŠ měli výhodu ti co šly z gymplu v matematice, v laboratořích byl gymplák pod dozorem spolužáka z průmyslovky, aby vůbec něco naměřil a aby to přežil.

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #10 kdy: 02. 09. 2020, 14:39:42 »
Já bych vejšku nepřeceňoval. U nás máme výhodu i nevýhodu, že je to zadarmo. Lidi jdou na cokoliv a nekoukají, jestli se jim to "vrátí", nejsou to jejich peníze. Troufám si tvrdit, že většina vysokých škol je takový skleník. Já mám třeba VŠCHT a zpětně můžu říct, že bych do toho znova nešel. Zbytečně těžké, užitek nula. Ten papír, co dostaneš má hodnotu snad jen pro sběratele těhle papírů. Zaměstnavatelé, kteří chtějí vydělávat zajímá, co umíš, ne kolik máš papírů. Papír bez ohledu na, to co umíš, zajímá snad jenom státní správu, proto to tu tak vypadá.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #11 kdy: 02. 09. 2020, 15:07:46 »
Já bych vejšku nepřeceňoval. U nás máme výhodu i nevýhodu, že je to zadarmo. Lidi jdou na cokoliv a nekoukají, jestli se jim to "vrátí", nejsou to jejich peníze. Troufám si tvrdit, že většina vysokých škol je takový skleník. Já mám třeba VŠCHT a zpětně můžu říct, že bych do toho znova nešel. Zbytečně těžké, užitek nula. Ten papír, co dostaneš má hodnotu snad jen pro sběratele těhle papírů. Zaměstnavatelé, kteří chtějí vydělávat zajímá, co umíš, ne kolik máš papírů. Papír bez ohledu na, to co umíš, zajímá snad jenom státní správu, proto to tu tak vypadá.

samozrejme, ze vejsku nema cenu precenovat, ale ani podcenovat.
nauci aspon nejake samostatnosti, clovek se naucil neco noveho a musel se tim prokousat.
ja rad vzpominam na prodlouzene mladi, hospody, akce.
ja bych mu vysku doporucil a pritom sbirat praxi.

wabi

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #12 kdy: 02. 09. 2020, 15:27:15 »
Já bych vejšku nepřeceňoval. U nás máme výhodu i nevýhodu, že je to zadarmo. Lidi jdou na cokoliv a nekoukají, jestli se jim to "vrátí", nejsou to jejich peníze. Troufám si tvrdit, že většina vysokých škol je takový skleník. Já mám třeba VŠCHT a zpětně můžu říct, že bych do toho znova nešel. Zbytečně těžké, užitek nula. Ten papír, co dostaneš má hodnotu snad jen pro sběratele těhle papírů. Zaměstnavatelé, kteří chtějí vydělávat zajímá, co umíš, ne kolik máš papírů. Papír bez ohledu na, to co umíš, zajímá snad jenom státní správu, proto to tu tak vypadá.

VŠ je nástroj, co si z ní kdo odnese je na každém - na jeho nasazení, schopnostech, píli a taky životním osudu. Já zas znám pár lidí z VŠCHT, kteří by bez ní nedělali to co dělají a nestěžují si. Z globálního pohledu jsou naše osobní zkušenosti ale naprosto zanedbatelné :).

Budu si takhle vůbec schopen po maturitě něco sehnat (v programátorském oboru a ne, nemyslím programování hamburgerů v McDonald's), ideálně tady v kraji, nebo bude lepší jít na VŠ (i kdyby to měla být blbá VŠB) a snažit se nasbírat praxi, přestože se mi tam opravdu hodně nechce?
Díky...

Asi práci najdeš. I když kdoví co teď covid udělá s ochotou firem zaměstnávat nový juniory. Junior je drahá věc, obvykle docela dlouho trvá, než začne firmě generovat aspoň nějaký zisk (po započtení času kolegů na zaučování a potřeby mu najít práci, která nespěchá).

Z naší zkušenosti junioři bez VŠ rostou pomaleji, každou chvíli je něco překvapí a první měsíce se jim někdo musí věnovat skoro na plný úvazek. Lidi s ing. titulem (i s minimální praxí) se naopak aklimatizují rychle a brzy si svůj výrazně vyšší nástupní plat zaslouží a dá se jim naložit nějaká zodpovědnost. Lidi s Bc. titulem jsou dost na hraně a osobně nejsem přesvědčený o přínosnosti takového studia (ve srovnání s 3 lety v praxi). V dlouhodobém horizontu je pak ale rozdíl hlavně v limitu dovedností - jestli do konce života budeš mlátit jednoduchý CRUD procesy, nebo dělat něco lepšího. Ale to se špatně vysvětluje někomu, kdo si vývoj software vlastně neumí vůbec představit a jen zná "programování".

Samozřejmě taky znám lidi, co s VŠ v prváku sekli a dneska jsou z nich špičkoví vývojáři - měli píli, talent a štěstí na kolegy ve firmě.

Bottom line asi je, že pokud se ti tam fakt nechce a tedy bys měl ke studiu přístup "nějak to přežít", tak je to ztráta času tvého i vyučujících a uděláš líp, když si najdeš práci, kde tě naučí dobře mlátit ten typ kódu, co potřebují, a nic víc neřešit.

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #13 kdy: 02. 09. 2020, 17:31:47 »
VŠ v IT téměř nikdy není nutná ve smyslu, že by chtěli ten papír, co se ale hodí, jsou ty znalosti, které získáš.

Při vší úctě, třeba studium na FJFI ČVUT mi pro praxi dalo maximálně tak základy algoritmizace. Všechno ostatní bych tam mohl buď učit nebo mi to bylo až dodnes (deset let poté) úplně k ničemu. Ono taky docela záleží, s čím na tu VŠ přijdete a nakolik vás nedejbože napadne věnovat se při studiu praxi. Velmi často to pak totiž končí solidní ztrátou jakékoliv další studijní motivace.

Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« Odpověď #14 kdy: 02. 09. 2020, 17:36:34 »
[...]

se prospěchu týče, tak jsem na tom tak nějak průměrně, tj. trojky, u některých odborných předmětů jsem na tom lépe, s matematikou těžce bojuju na pomezí 3-4. S praxí jsem na tom bohužel hodně bídně, loni jsem byl na projektech na FEI VŠB (což je taková pseudopraxe, přestože to bylo normálně na pracovní smlouvu), letos mi bohužel, vzhledem ke COVIDu, všechno vybouchlo.

[...]

Budu si takhle vůbec schopen po maturitě něco sehnat (v programátorském oboru a ne, nemyslím programování hamburgerů v McDonald's), ideálně tady v kraji, nebo bude lepší jít na VŠ (i kdyby to měla být blbá VŠB) a snažit se nasbírat praxi, přestože se mi tam opravdu hodně nechce?

Praxe je, ze zkušenosti, to jediné, co zaměstnavatele zajímá. Tedy kromě toho, že jste někdy něco alespoň chvíli studoval. Jestli jste to taky vystudoval už nezajímá naprosto nikoho. Být vámi bych tak (na základě vlastních zkušeností) někde studoval dva roky nějakou školu (ostatně třeba vás to začne bavit, i takoví byli) a u toho se snažil získat tolik praxe a znalostí, co to jen jde. Ostatně nejlepší lidé z tohohle oboru co znám se ho prakticky bez výjimky naučili sami.

To by vám mělo stačit abyste se v pohodě chytil a zaměstnavatelé ve vás měli důvěru. Jen bych tedy nečekal, že seženete něco za odpovídající peníze v kraji i když v Liberci asi nějaké firmy budou. V Plzni, Praze, Ostravě nebo Brně budete mít zrovna v IT výplatu často bez potíží dvojnásobnou.