Jiné cesty zviditelnění NASu v internetu

Hamparle

  • ****
  • 365
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jiné cesty zviditelnění NASu v internetu
« kdy: 01. 09. 2020, 17:27:39 »
Omlouvám se za další lamerský dotaz, ale rád bych věděl zda je možné docílit laicky "zviditelnění NASu" či domácího webservru odkudkoli přes internet jiným způsobem než pronájmem VPS  nebo pronájmem tunelu (což si myslím mělo být levnější neboť tunel toho dělá méně než VPS.) Existuje kromě IP tunelu jen obyčejný  TCP tunel?
Za kolik se dá každé sehnat? Lze třeba VPSza 30 Kč měsíčně?

existují jiné možnosti?  Něco co mě vůbec nenapadlo.

Samozřejmě jde o případ, že nemám veřejnou adresu + jsem za NATem + není možné zprovoznit port forwarding
« Poslední změna: 02. 09. 2020, 09:01:27 od Petr Krčmář »


Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2020, 17:39:58 »
Omlouvám se za další lamerský dotaz, ale rád bych věděl zda je možné docílit laicky "zviditelnění NASu" či domácího webservru odkudkoli přes internet jiným způsobem než pronájmem VPS  nebo pronájmem tunelu (což si myslím mělo být levnější neboť tunel toho dělá méně než VPS.) Existuje kromě IP tunelu jen obyčejný  TCP tunel?
Za kolik se dá každé sehnat? Lze třeba VPSza 30 Kč měsíčně?

existují jiné možnosti?  Něco co mě vůbec nenapadlo.

V podstatě jste to IMHO vyjmenoval celkem dobře. Pokud tedy za "tunel" budeme považovat i případnou placenou VPN. Nejlevnější VPS, které jsem potkal stojí tuším cca 80 Kč měsíčně u WEDOSu. Pokud by někdo měl tip na levnější, vadit mi to taky určitě nebude. Ostatně i k tomuhle ten VPS server používám.

Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #2 kdy: 02. 09. 2020, 07:59:22 »
Jestli levnější nevím, spíše asi v základu nastejno, ale s možností na ČR levných dodatečných IP adres https://www.lowpriceservers.eu/
Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří. (Machiavelli)

Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #3 kdy: 02. 09. 2020, 08:33:30 »
Nějaký způsob zpřístupnění obvykle nabízí přímo výrobce NASu. HTTP/TCP tunel zdarma nabízí např. ngrok, když budete googlit „ngrok alternatives“, najdete další podobné služby.

Molex1

  • ***
  • 215
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #4 kdy: 02. 09. 2020, 08:36:40 »
Nebylo by špatné říct co máš za NAS. Např. Synology nabízí řešení, které nepotřebuje ani veřejnou IP - jedná se o službu QuickConnect


Hamparle

  • ****
  • 365
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #5 kdy: 04. 09. 2020, 15:32:14 »
Např. Synology nabízí řešení, které nepotřebuje ani veřejnou IP - jedná se o službu QuickConnect
Takže stačí sehnat synology NAS a tím se mi otevře tato možnost? Jsou tam nějaké podmínky či nutné kroky?

Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #6 kdy: 04. 09. 2020, 15:52:48 »
Takže stačí sehnat synology NAS a tím se mi otevře tato možnost? Jsou tam nějaké podmínky či nutné kroky?
Musíte si na tom NASu tu službu QuickConnect zapnout a zaregistrovat.

Re:Jiné cesty zviditelnění NASu v internetu
« Odpověď #7 kdy: 04. 09. 2020, 16:09:01 »
Pokud zarizeni podporuje nejake ddns, tak treba www.noip.com

Re:Jiné cesty zviditelnění NASu v internetu
« Odpověď #8 kdy: 04. 09. 2020, 17:23:32 »
v pripade, ktory popisujes:
Samozřejmě jde o případ, že nemám veřejnou adresu + jsem za NATem + není možné zprovoznit port forwarding

si asi na WAN WiFi pripojeni, co je pred k otazke:
- aku mas skutocnu rychlost D/U?
Pretoze ak tam mas nieco ako 10/5Mbps (realnu rychlost), tak budes schopny akurat tak videt NAS management konzolu a robit zopar nastaveni. Nic zlozite. Obcas presunes nejaky ten file.
V tomto konkretnom pripade ti pomoze len Synology Quickconnect, pretoze DDNS potrebuje port forwarding (Syno to dokaze) a ty pises, ze prave port forwarding neni mozne zprovoznit.

Kedze nedokazes port forwarding, tak nebude mozne rozbehnut VPN (Syno ma i svoje vlastne riesenie).


Re:Jiné cesty zviditelnění NASu v internetu
« Odpověď #9 kdy: 04. 09. 2020, 17:30:58 »
Pokud zarizeni podporuje nejake ddns, tak treba www.noip.com
Tudy cesta nevede. Hamparle píše, že nemá veřejnou IPv4 adresu.

Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #10 kdy: 05. 09. 2020, 20:42:28 »
Např. Synology nabízí řešení, které nepotřebuje ani veřejnou IP - jedná se o službu QuickConnect
Takže stačí sehnat synology NAS a tím se mi otevře tato možnost? Jsou tam nějaké podmínky či nutné kroky?

Umí to i Asustor (třeba InComputer mívá 6201T v akci za 4ku včetně 2x 1TB WD RED), tam se to zase jmenuje ezconnect.to a funguje to úplně stejně. U těch repasovaných Asustorů je výhoda, že za cenu ARMové jednosíťové Synology DiskStation 220J bez disků je intelovský NAS se dvěma síťovkami a 2x1TB disky ještě s DMR záznamem. Jen na to není taková nabídka aplikací v appstoru, ale narozdíl od armovských synology to umí VirtualBox.

Hamparle

  • ****
  • 365
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #11 kdy: 06. 09. 2020, 14:29:55 »
Nebylo by špatné říct co máš za NAS. Např. Synology nabízí řešení, které nepotřebuje ani veřejnou IP - jedná se o službu QuickConnect
Jak to tedy je... to stačí mít zařízení Synology a jako k tomu je právě tento tunel či  zprostředkování dostupnosti na veřejné IP v "ceně"? Funguje to technicky tak, že si tedy kdokoli může přistoupit do NASu (nemyslím to teď tónem že mi kterýkoli hacker se nabourá do NASu když je tedy veřejné ale ve smyslu že jde o standardizovanou službu FTP,HTTP,ATD a ten člověk ani nemusí vědět že je to na NASu od synology nebo že je to přes jejich Quickconnect?) kdo zná IP "serveru" či doménové jméno na FTP server, HTTP  Server, SSH a cokoli jiného co na svém nasu bych provozoval? Nebo je to přes nějakou "třetí stranu" s nutností mít "appku" nebo nějak "nepřímo?


A funguje to i s Xpenology?
DTTO to samé asustor?

> SynoForum.com
Mám víc :), ale i s 10/5 Mbps  by to šlo také.

Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #12 kdy: 06. 09. 2020, 18:12:58 »
Jak to tedy je... to stačí mít zařízení Synology a jako k tomu je právě tento tunel či  zprostředkování dostupnosti na veřejné IP v "ceně"? Funguje to technicky tak, že si tedy kdokoli může přistoupit do NASu (nemyslím to teď tónem že mi kterýkoli hacker se nabourá do NASu když je tedy veřejné ale ve smyslu že jde o standardizovanou službu FTP,HTTP,ATD a ten člověk ani nemusí vědět že je to na NASu od synology nebo že je to přes jejich Quickconnect?) kdo zná IP "serveru" či doménové jméno na FTP server, HTTP  Server, SSH a cokoli jiného co na svém nasu bych provozoval? Nebo je to přes nějakou "třetí stranu" s nutností mít "appku" nebo nějak "nepřímo?
Dával jsem vám sem odkaz na popis služby QuickConnect. Co vám z toho není jasné?

Hamparle

  • ****
  • 365
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #13 kdy: 06. 09. 2020, 21:34:38 »
Dával jsem vám sem odkaz na popis služby QuickConnect. Co vám z toho není jasné?
Princip funkce na klientovi - zda  z jeho pohledu nebo jde o připojení na ten zQuickConnectěný Server jako na kterýkoli jiný FTP,HTTP(S), RTMP, ATD server, na jaké to běží IP adrese(vyhrazené?) nebo na to potřebuje nějaké speciální aplikace. V kostce: je potřeba quickconnect protipól i pro klienta?

A nebo to (poslání quickconnect) chápu špatně a quickconnect není určen pro připojování nějakých individuí k serveru , ale defacto jen pro vlastníka nas, který se k tomu bude nějak nestandardně(z pohledu z člověka co si chce otevřít  nějakou stránku na webserveru někde a tedy do prohlížeče zadá http://123.123.123.1/menu.html) připojovat (v horší případě přes nějakou appku quickconnect)?

konkrétně z "knowledgebase":
Služba QuickConnect umožňuje klientským aplikacím připojit se k zařízení Synology NAS prostřednictvím internetu bez starostí s nastavováním pravidel pro předávání portů- kterým klientským aplikacím


Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« Odpověď #14 kdy: 07. 09. 2020, 08:09:30 »
Dával jsem vám sem odkaz na popis služby QuickConnect. Co vám z toho není jasné?
Princip funkce na klientovi - zda  z jeho pohledu nebo jde o připojení na ten zQuickConnectěný Server jako na kterýkoli jiný FTP,HTTP(S), RTMP, ATD server, na jaké to běží IP adrese(vyhrazené?) nebo na to potřebuje nějaké speciální aplikace. V kostce: je potřeba quickconnect protipól i pro klienta?

A nebo to (poslání quickconnect) chápu špatně a quickconnect není určen pro připojování nějakých individuí k serveru , ale defacto jen pro vlastníka nas, který se k tomu bude nějak nestandardně(z pohledu z člověka co si chce otevřít  nějakou stránku na webserveru někde a tedy do prohlížeče zadá http://123.123.123.1/menu.html) připojovat (v horší případě přes nějakou appku quickconnect)?

konkrétně z "knowledgebase":
Služba QuickConnect umožňuje klientským aplikacím připojit se k zařízení Synology NAS prostřednictvím internetu bez starostí s nastavováním pravidel pro předávání portů- kterým klientským aplikacím
Klientským aplikacím Synology. Je to určeno pro vlastníka NAS serveru.