NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem

NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« kdy: 24. 08. 2020, 00:14:10 »
Prosím poraďte co vybrat: pro přítelkyni NTB na běžné brouzdání + základní upravy a organizace fotek: 15,6 NTB s i3, 8GB RAM,  hlavně solidní zpracování a trvanlivé panty - předchozí Lenovo se rozsypalo a mělo i mizernej touchpad, zkrátka šunt.
Mám vyhlídnutý tyto:
https://www.czc.cz/hp-250-g7-stribrna_10/281460/produkt
https://www.czc.cz/dell-inspiron-15-3583-cerna/261010/produkt
případně Asus?
Předem děkuji za každou radu.


k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2020, 01:01:11 »
z praxe neznam zadnej z nic, ani jine nove, ale ciste "papirove", ani jeden z nich nema IPS, takze bude hnusnej obraz, jakmile nebude koukat primo, pak to HP ma rotacni_HDD, Dell ma naopak druhej/nej extrem NVMe SSD...
pak HP ma jen 1 (obsazenej tou 8GB) slot na RAM, ten Dell ma 1slot s 8GB,  druhej slot volnej...
dalsi vec, ze HP ma zprasene na klavesnici sipky ze nahoru/dolu jsou polovicni vysky nez vlevo/vpravo a tvori lezici I, misto normalniho obraceneho T, nekdo tohle tezko rozdejcha ;-) tzn. i kdybys chtel vybrat jeden z tech dvou, tak at si zajde/s_ni_zajdi nekam kde je muze osahat (klavesnici) a okouknout (LCD pri nekolmem pohledu)

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2020, 09:27:05 »
NTB má výhradně na klíně takže ten kolmý pohled tam je, nepotřebuje nějaký super displej na grafiku nebo hry. Hlavně má strach aby se jí nevylámaly panty jako u Lenova.
Má taky dost zlozvyk nechávat si otevřených i třeba 50 karet prohlížeče (myslím, že Chrome).

Možná by jí stačila i slabší kobfigurace, já tomu až tak moc nerozumím - pokud by pro její účely stačilo nějaké pentium a 4GB RAM, tak bude ráda, že ušetří, ale já se bojím, že to bude krám, co se sekne na prvním videu....

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #3 kdy: 24. 08. 2020, 10:11:02 »
Vybíráte z low endu, tam je prakticky vždy ošizená mechanická část. Výjimky se najdou, blbé je, že se to nedá určit dopředu. Prostě buďto kápnete na dobrej model, nebo ne. Ani ze zkušenosti se nedá vyjít, v tomto segmentu se modely mění neustále.

Ten displej nepodceňujte. TN displeje jsou prostě sračky, připlatit si do IPS se vyplatí.

Na dotazy typu: hledám to nejlevnější, doporučte to nejlepší, se obecně nedá odpovědět.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #4 kdy: 24. 08. 2020, 10:26:01 »
V této cenové kategorii hledat kvalitní zpracování...no nevím. Tam to bude +/- obdobné všude, něco budou lepší kusy, něco horší, ale ProBooky či Thinkpady to nebudou. Jinak docela dobré refence poslední roky slýchám na Acery (a to to dřív byla dost hrůza). Za menší příplatek máte třeba toto:

https://www.czc.cz/acer-aspire-5-a515-55-38ju-stribrna/286165/produkt

Má modernější generaci i3, matný IPS display a SSD (oproti zmíněnému HP). Pro mne by minus bylo rozložení klávesnice a letovaná paměť.


Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #5 kdy: 24. 08. 2020, 11:05:20 »
Ten displej nepodceňujte. TN displeje jsou prostě sračky, připlatit si do IPS se vyplatí.

Presne tak, nedavno jsem potreboval vymenit display a vzal TN display. Nedalo se na to koukat. Pri sebemensim pohybu hlavou (hlavne nahoru/dolu, ze strany do strany to jakz takz slo) dochazelo k obrovskymu zhorseni kvality zobrazeni, dokonce tak, ze se z toho nedalo poradne cist texty, o katastrofalni kvalite zobrazeni fotografii radsi vubec nemluvim, a velmi rychle me z toho zacaly bolet oci. Ten TN display jsem musel okamzite vratit. Jak rika predrecnik, IPS se urcite vylati.

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #6 kdy: 24. 08. 2020, 11:42:21 »
Nebudu se vyjadřovat příliš k hw konfiguraci(co člověk to jiné požadavky) ale tomu aby se to nerozpadlo. Já si kdysi (rok 2009) koupil Asus a tam mi praskl kloub tak těsně po konci záruky a obrazovka odešla 2x během záruky. Předtím jsem míval HP, a značky které už dávno skončily. Takže pokud chceš kvalitu, tak já od té doby jedu pouze značky HP, Dell, Toshiba. U těchto a je jedno jaký typ, jsem si jistý že se klouby nerozpadnou a tvz. to šosí je dle mě u těchto nejkvalitnější. Samozřejmě Apple taky asi nebude žádný shit.

Co se týče hw - tak hlavně aby to mělo SSD disk a dedikovanou grafickou kartu, ostatní parametry už nejsou příliš podstatné.

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #7 kdy: 24. 08. 2020, 11:46:01 »
Co se týče hw - tak hlavně aby to mělo SSD disk a dedikovanou grafickou kartu, ostatní parametry už nejsou příliš podstatné.

Tohle už je individuální. SSD bych taky preferoval, pro dedikovanou grafiku já třeba nevidím nejmenší důvod. I na MacBooku mám integrovanou - bez problémů. Pro mě raději dát peníze do displeje, než do grafiky.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #8 kdy: 24. 08. 2020, 12:27:24 »
Co se týče hw - tak hlavně aby to mělo SSD disk a dedikovanou grafickou kartu, ostatní parametry už nejsou příliš podstatné.

Dedikovaná grafika u NTB podobného určení je totální pitomost - jen komponenta s vysokým rizikem poruchy. Jestli na něco NTB pravidelně odchází, je to ve většině případů dedikovaná grafika. Integrovaná je mezitím prakticky nesmrtelná.

Dedikovaná má smysl pouze, pokud se jedná o stroj chtěný na hry, pak je ale třeba připlatit za výkonnou grafiku (ne za nějaká blbá MXka) a stroj s co nejlepším chlazením v rámci možností. A hlavně, pokud to má být na hry, nic nenahradí solidní desktop. NTB bude vždy omezen ve výkonu a chlazení a bude teplotami trpět na životnost.

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #9 kdy: 24. 08. 2020, 12:35:00 »
V téhle cenové hladině tak, aby se to za dva roky nerozpadlo?
Repasovaný Thinkpad (T nebo X).

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #10 kdy: 24. 08. 2020, 13:08:27 »
Nemá někdo zkušenosti s tímto klonem macbooku od huawei? https://www.czc.cz/huawei-matebook-d15-stribrna/292685/produkt
Za čtrnáct tisíc to už má IPS displej a ryzen 5-3500. 8GB RAM to má, ale připájených (!).

Na papíře to vypadá dobře, neví někdo, s jakou šancí se to v brzké době rozpadne?

Na fotky by někomu nemuselo stačit 256 GB SSD, ale je vyměnitelné (NVME), takže o budoucnost nemusí být strach jako s RAM. Dá se do něj přidat druhý 2.5'' disk, ale je potřeba dokoupit kabel a rámeček (<300 CZK na ebayi).
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #11 kdy: 24. 08. 2020, 13:13:43 »
Jo, a ten Matebook má jen 42 Wh baterii.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #12 kdy: 24. 08. 2020, 13:48:26 »
Nemá někdo zkušenosti s tímto klonem macbooku od huawei? https://www.czc.cz/huawei-matebook-d15-stribrna/292685/produkt
Za čtrnáct tisíc to už má IPS displej a ryzen 5-3500. 8GB RAM to má, ale připájených (!).

Na papíře to vypadá dobře, neví někdo, s jakou šancí se to v brzké době rozpadne?

Na fotky by někomu nemuselo stačit 256 GB SSD, ale je vyměnitelné (NVME), takže o budoucnost nemusí být strach jako s RAM. Dá se do něj přidat druhý 2.5'' disk, ale je potřeba dokoupit kabel a rámeček (<300 CZK na ebayi).

Jediná moje zkušenost s tím je, že si Huawei píše vlastní pochvalné recenze na své produkty na všemožných portálech a vydává je za uživatelské (a nadšené) recenze. U těhle Matebooků v tom jeli ve velkém, třeba CZC mazalo jejich recenze a nakonec muselo hodnocení zablokovat. U telefonů to dělají taky, ale v ne tak agresivní míře. Nicméně tohle chování mi přijde naprosto odpudivé a je jedním z důvodů, proč jsem po asi deseti letech pouze jejich telefonů značku opustil.

Takže zkušenost nemám, a moc lidí asi tento NTB nevlastní. Každopádně díky jejich chování nemůžete brát vážně uživatelské recenze, které najdete na internetu - ve většině případů jsou falešné.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #13 kdy: 24. 08. 2020, 13:57:29 »
Ono je Lenovo a Lenovo. Byl to ThinkPad nebo Ideapad?

I tak koukni po nějakém použitém business Lenovu s IPS displayem. Koupíš pěknou i5 či i7 kolem 7-10, jde tam hodně komponent bez problému vyměnit (disk/SSD, RAMky, klávesnice, touchpad, display). Do 15 beztak nic kloudného nekoupíš...

V rodině a příbuzenstvu jsem takhle pořizoval už cca 5-6ks notebooků vše Business kolem 30-50 tis - s tím že byly kolem 4-5 let staré a stály kolem 5-6 tis... některé SSD měly, jinde jsem dokupoval... Všechny běží v pořádku už i pátým rokem :)
Mrkni na bazoši či případně park hodně repasovaných shopů ale tam je to tak o 20% dražší (ikdyž s nějakou zárukou... ikdyž nechtěl bych jí uplatňovat :) )
« Poslední změna: 24. 08. 2020, 14:01:44 od Molex1 »

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« Odpověď #14 kdy: 24. 08. 2020, 14:15:58 »
Ono je Lenovo a Lenovo. Byl to ThinkPad nebo Ideapad?

I tak koukni po nějakém použitém business Lenovu s IPS displayem. Koupíš pěknou i5 či i7 kolem 7-10, jde tam hodně komponent bez problému vyměnit (disk/SSD, RAMky, klávesnice, touchpad, display). Do 15 beztak nic kloudného nekoupíš...

V rodině a příbuzenstvu jsem takhle pořizoval už cca 5-6ks notebooků vše Business kolem 30-50 tis - s tím že byly kolem 4-5 let staré a stály kolem 5-6 tis... některé SSD měly, jinde jsem dokupoval... Všechny běží v pořádku už i pátým rokem :)
Mrkni na bazoši či případně park hodně repasovaných shopů ale tam je to tak o 20% dražší (ikdyž s nějakou zárukou... ikdyž nechtěl bych jí uplatňovat :) )

Jo, poznávka že je Lenovo a Lenovo je dobrá. ThinkPad znamená totiž dnes i bohužel prakticky uživatelský produkt, ta "skutečná" ThinkPad řada pro business je hlavně T a X.