Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?

Ahoj,
po 8 letech se chystam upgradovat domaci server. Nyni mam desku s Atomem DN2800MT, ktera je napajena 19V notebookovym zdrojem (tedy zadny ATX zdroj).

Jako nahradu vazne uvazuji o ASUS PRIME H310T R2.0 (take 12-19V napajeni) s nejakym Core i3/5 osme, nebo devate generace, ale T verze (napr. i5-8500T), maji 35W TDP.

Ne, nechci AMD a vim, jak jsou ted dobre. Jde mi primarne o spotrebu.
Na jednom Dellu s i3 osme generace T modelu jsem nameril v idle cely PC i s SSD 6W.

Co me vsak na te desce ASUS PRIME H310T R2.0 vadi je uplna absence PCIe slotu. Zvlast kdyz ma jen 2x SATA.
Deska vsak ma dva M.2 sloty:
  • 1x M.2 M key 2280
  • 1x M.2 E key 2230
co jsem si nasel, tak M.2 M obsahuje "PCIe ×4, SATA and SMBus" a M.2 E "PCIe ×2, USB 2.0, I2C, SDIO, UART and PCM".
Takze by teoreticky nemel byt problem redukci ziskat klasicke PCIe (ze se to nevejde do bezne ATX skrine mi nevadi).
Cinan ma adaptery za par korun:

Je realne, ze budou fungovat? Ja v tom technicky nevidim problem. Spis aby nebyl nejaky whitelist v UEFI, jako mely notebooky na miniPCIe WiFi karty.

Vyrobce uvadi: "1 x M.2 Socket 1 with E key, type 2230 for WIFI/BT devices support PCIE/USB mode"
a "1 x M.2 Socket 3, M Key, podpora úložných zařízení typu 2260/2280 (režimy SATA i PCIE) 2 x Port(y) SATA 6Gb/s "
co si pod tim predstavit? PCIE mod by mel znamenat, ze to pujde?
Oni tam primo maji vyjmenovane wifi/bt/ssd.

Hodila by se mi zkusenost nejlepe nekoho, kdo to sam vyzkousel.

Diky.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #1 kdy: 12. 08. 2020, 09:03:13 »
...
Cinan ma adaptery za par korun:

https://www.aliexpress.com/item/33050056272.html  - bacha, toto je do slotu MiniPCI-e, do M.2 pasovat nebude.
Podobně znám tady u nás od DeLocku toto: https://www.delock.de/produkte/G_41305/merkmale.html?setLanguage=en
Mám jeden kus v servisu a funguje, použil jsem ho asi dvakrát na nějaké ladění.

https://www.aliexpress.com/item/4000675291835.html  - toto vypadá sjízdně. Pro srovnání, prakticky totéž má/měl DeLock: https://www.delock.de/produkte/G_62584/merkmale.html?setLanguage=en  A ještě jsem našel na Alíkovi jednu variantu s kšandou: 
https://www.aliexpress.com/i/4000187518540.html?spm=a2g03.12057483.1000001.8.7c7820e7mt7exk

Fungovat by to teoreticky mělo, ale správně uvádíte pár otazníků. Tady je jediná možnost: vyzkoušíte a uvidíte :-/ Kromě zádrhelů s BIOSem se velmi teoreticky můžou vyskytnout zádrhele v pinoutu (na PCI-e oproti staré PCI méně pravděpodobné) a u čínské produkce z Alíku občas potkáte problémy s kvalitou výroby. DeLock je sice taky číňan, ale sídlem v Německu, na kvalitu si vcelku dohlíží a máte tady v ČR kde uplatnit reklamaci.

Spíš ale dumám: nebylo by jednodušší, prostě použít větší desku? MicroATX namísto miniITX.
Škoda že se desky s 19" napájením nechytly víc. ATX zdroje pro ITX jsou bída, už dlouho, zejména pro ATOMové desky... Ačkoli pro nějaký i5 už by mě srdce tolik nebolelo, použít něco s ventilátorem (SFX / TFX / BTX). Anebo kašlat na miniaturizaci a použít nějaký kvalitní tichý 300W zdroj ve formátu PS/2 ATX. Já jsem se před časem kousnul a spáchal jsem něco po svém, ale to prosím nepovažujte za seriózní doporučení.

BTW... domácí server... jaké jsou nároky na výpočetní výkon? Nějaký ATOM by tomu nestačil?

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #2 kdy: 12. 08. 2020, 10:27:32 »
Ja prave chci neco s 12-24V (priblizne napajenim). Vychazi pak pekne spotreba a je to cele male a tiche.
Uvazoval jsem o klasicke ATX desce (misto me nijak nelimituje), ale zase bych musel mit klasicky zdroj. Pripadne by slo picoPSU. Vyrabet zdroj se mi vubec nechce.

Atom uz nechci, mam ho ted.
Rad bych nejakou Core i3/5 a dal na to Proxmox.

Asi to budu muset risknout a doufat, ze PCIe vytahnu.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #3 kdy: 12. 08. 2020, 12:02:48 »
N2800 byl ještě in-order. Po něm přišel BayTrail a bylo to rázem o dost lepší, a dnešní Gemini Lake je zase o kus dál. Ale to jenom pro úplnost - proti i5 jistě nelze nic namítat, hlavně když má deska ke všemu to správné napájení (na trhu bohužel dost vzácné). Koukám i5-8500T je dokonce šestijádro... hezký kousek :-)

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #4 kdy: 12. 08. 2020, 12:57:41 »
Provozuji takovou redukci a funguje.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #5 kdy: 12. 08. 2020, 13:20:28 »
A co OP ocekava od toho reseni? Co do toho PCIe chce strcit? Protoze ty linkovane cinske kramy jsou bud X1, nebo tak priserne navrzene, ze pochybuji ze to pojede v Gen2.

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #6 kdy: 12. 08. 2020, 13:51:57 »
"Jde mi primarne o spotrebu."


Ak sa mozem zapojit do diskusie, tak zopar otazok:
1. je spotreba pri stavbe servra ten najpodstatnejsi parameter, ktoreho sa treba drzat, alebo je to len Nice to have = potesi?
2. Co je primarny ucel servra (kedze tam bude bezat Proxmox) a kloko zo svojho prevadzkoveho casu bude v idle? Ake virtualky? Ked uz ide o to setrenie spotreby.
3. 10 usetrenych W rocne tvori 87,6KWh pri ucinnosti zdroja 0.8 = 109,5kWh/rocne na fakture co je v prepocte na cenu elektriny nic moc. Ale rozumiem, ze i 110kWh/rocne moze niekomu zachranit budget na zopar piv.
4. finalna otazka, ci hon za 10W/hod nebude mat dopad na vykon servra (otazka c.2) a komplikacie v chybajucich komponentoch na doske?

Re: CPU
- ten existujuci CPU, ktory pouzivas (Intel Atom N2800) je uz naozaj nepouzitelny na sucasne poziadavky virtualizacie (i zrovna domacej)
- aktualne Atom Server line je skvela serverovska rada CPU. Bezim ich zopar na Syno NAS farme. Neni Atom ako Atom.
- niekedy sa az divim, co to este vsetko znese (aktualne 24 kontajnerov, Snapshot/Replica, cloud, ...)
- a to mam idle len zopar hodin v noci, inak uz vela rokov v 24/7
- s tou i3 viac vykonu neziskas
- ovela podstatnejsie ci CPU podporuje last PCIe revision (aky typ lane), typ a max. RAM, ECC, co je v pripade virtualizacie ovela dolezitejsi udaj ako spotreba. teda ak na to bude bezat len jedna virtualka, tak asi ne. Potom u Proxmox je nevyuzity potencial. Az po vybere CPU by som hladal MB, az potom zdroj - inak je to shoot into dark.


Re Proxmox:
- bezi mi v Oracle VM na desktope, mam tam testovacie prostredie Syno DSM, kde testujem nove kontajnery (kedze je s tym vzdy v uvode kopec prace). Uplne v pohode.
- takze je naozaj otazne, co tam chces mat.

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #7 kdy: 12. 08. 2020, 14:30:51 »
Citace
A co OP ocekava od toho reseni? Co do toho PCIe chce strcit? Protoze ty linkovane cinske kramy jsou bud X1, nebo tak priserne navrzene, ze pochybuji ze to pojede v Gen2.

Deska ma jen 2x SATA, tam prijdou SSD. Ale casem treba dam 2x HDD do RAID1 (v soucasnem serveru je mam) na malo pouzivana data. Nechci je pripojovat do USB3. Takze jsem planoval PCIe SATA radic.
Toreticky by slo pouzit sata "rozbocovac/hub".

Citace
1. je spotreba pri stavbe servra ten najpodstatnejsi parameter, ktoreho sa treba drzat, alebo je to len Nice to have = potesi?

Primarne ano. Dulezite veci mam v datacentru. Doma pocitam s tim, ze treba pul dne nepujde elektrina/internet. Takze nic duleziteho. Proto nechci nic extra.

Citace
2. Co je primarny ucel servra (kedze tam bude bezat Proxmox) a kloko zo svojho prevadzkoveho casu bude v idle? Ake virtualky? Ked uz ide o to setrenie spotreby.

Streamovani DVB-T2/S2 do LAN, sklad fotek, gitlab, par webu s mizivou navstevnosti. A protoze mam 300 Mbps internet, tak tam zalohuji vzdumpu virtualu ze serveru v internetu.
A ruzne dalsi drobnosti a hlavne testovani.

Citace
3. 10 usetrenych W rocne tvori

Jak jsem psal vyse, nebudou tam kriticke veci. Nedavno jsem zkousel merit novy SuperMicro server s Xeonem. Krasna a  vykonna hracka, ale bez problemu si to vzalo skoro 200W. To je na domaci hrani moc.
Jasne, ja si nechci hrat na usporu 1W. Jen to chci lehce promyslet predem a pak se nezhrozit 200W.


Citace
4. finalna otazka, ci hon za 10W/hod nebude mat dopad na vykon servra

jasne ze bude, ale nepotrebuji extra vykon
jen soucasny 8 let stary atom bez propdory virtualizace je uz naprosto k nicemu


"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2020, 14:53:10 »
A nechtel bys nejake slusnejsi zelezo? Mam navic napr.
https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=C2550D4I
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/77982/intel-atom-processor-c2550-2m-cache-2-40-ghz.html

s 14W TDP, podporou ECC, virtualizace, sifrovani, vzdalene spravy a vic nez dost SATA porty i PCIe kdyby doslo na 10G/GPU - asi tezko pohledas konkurenci.

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2020, 15:02:57 »
To už tu je nesčetněkrát, ty Avotony chcípaly jak na běžícím páse.

Tu redukci provozuji pár let na téhle desce, kde v hlavním PCIE X16 má 4-portovou síťovku, na WiFi v desce provozuji AP na 2,4GHz a přes tu zmíněnou redukci (z NVMe M.2 portu) mám WiFi kartu pro AP na 5GHz.
« Poslední změna: 12. 08. 2020, 15:04:54 od Standa2017 »

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2020, 15:14:54 »
To už tu je nesčetněkrát, ty Avotony chcípaly jak na běžícím páse.

Existuje C0 stepping, kde to je opraveno: https://www.servethehome.com/intel-atom-c2000-c0-stepping-fixing-the-avr54-bug/
A pak existuje workaround (pull-up na LPC clock), pokud nekdo provozuje starsi revizi a jeste mu to nechciplo.

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2020, 15:20:37 »
Tohle jsem resil pred cca rokem. Nakonec 10 let stary skylake i5 nahradil 7002 epyc, misto hdd jsou ssd ...  . Spotreba podle ups plus minus autobus stejna. Nejak mi nedava smysl proc vymejslis kolo

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2020, 16:14:25 »
Skylake je max. 5 roků starý.

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #13 kdy: 12. 08. 2020, 16:26:03 »
Tu redukci provozuji pár let na téhle desce, kde v hlavním PCIE X16 má 4-portovou síťovku, na WiFi v desce provozuji AP na 2,4GHz a přes tu zmíněnou redukci (z NVMe M.2 portu) mám WiFi kartu pro AP na 5GHz.

Chapu ale spravne, ze mate redukci z PCIe x16 na jiny PCIe? Ja to chci z M.2 na PCIe.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Jak moc je reálné z M.2 slotu získat klasický PCIe?
« Odpověď #14 kdy: 12. 08. 2020, 16:27:55 »
Deska ma jen 2x SATA, tam prijdou SSD. Ale casem treba dam 2x HDD do RAID1 (v soucasnem serveru je mam) na malo pouzivana data. Nechci je pripojovat do USB3. Takze jsem planoval PCIe SATA radic.
Toreticky by slo pouzit sata "rozbocovac/hub".

Nebylo by tedy jednodušší dát tam adaptér M.2 na SATA? Např. něco jako tohle:

https://www.suntech.cz/produkt/433727-delock-mini-pcie-i-o-pcie-half-size-2-x-sata-6-gb-s/