Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT

Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« kdy: 10. 08. 2020, 09:49:08 »
Dobrý den,

Jsem studentem 21 let ČVUT Fakulty Strojní jdu do třetího ročníku a už bych rád dotáhl dokonce alespoň Bakaláře.

Moje potíž je v tom, že začínám v průběhu studia zjišťovat, že se ve Strojírenství úplně nevidím a rád bych přešel na dráhu IT. Nejde ani o plat, spíš o vášeň a nadšení, který začínám u sebe poznávat. Strojírenství je fajn, ale vidím se v oblasti kde je víc příležitostí dělat remote apod. Neustále je se co učit což si myslím, že je úžasný pokud to má být moje kariéra. Takže jsem se vydal v průběhu studia na dráhu samouka. Hledal jsem hodně prostředků jak se učit sám apod. Nejvíc mi teď vyhovuje codecademy pro verze. Kde dělám pro webdevelopment career Path. Je tam HTML, CSS, JS, SQL, React, Node.js, Git jsou tam kurzy i na Ruby, PHP atd. všechno ve velkém základu a nemyslím si, že po dodělání budu career ready.

Rád bych se dál učil i po dodělání tohoto kurzu dál. Jenže si myslím, že maličko jako samouk (Pokud nemám daný kurz) ztrácím systém, cestu co přesně a kdy dělat.

Zeptal bych se jestli tu je možnost nějakého mentoringu během studia, internshipu apod. Někdo kdo by mi pomohl být soustředěný v učení a "nedělat nějak všechno a zároveň nic". Případě rád bych se optal, které komunity a fóra by mi nejvíce pomohli v mé situaci. Na co si případně dát pozor.

Rád bych byl IT job-ready (Jak to zatím vypadá tak front-end) po dostudování studia.

Předem děkuji za všechny komentáře, odpovědi i kritiku.


JaaSt

Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2020, 13:17:47 »
Tak webů na výuku je docela dost, třeba codewars.com, na tom se dá naučit hodně.

Ideální mentoring je od zákazníka, i když je to tvrdá škola. Třeba bych prošel reálné poptávky na https://webtrh.cz/f101 , zjistil bych, co mě láká z toho co lidi chtějí, eliminoval bych na co aktuálně nemám a když něco zbyde, tak hurá do víru událostí. Nebo si prostě vzít reálnou poptávku a zkusit si ji jen tak pro sebe. IT oblast je dost široký pojem, jako zemědělství. Co přesně chce člověk dělat? Pást krávy, pěstovat ředkvičky, jezdit kombajnem?  Takhle se dá celkem rychle zjistit, co člověk dělá rád, co nerad a co si jen myslí že ho baví a umí to.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #2 kdy: 10. 08. 2020, 15:58:02 »
Sice už jsem to napsal do jiných diskuzí zde, ale stejně to napíšu znovu. Zaprvé, osobně jsem rád, že nedělám frontend, který je pro mě úplný hnůj. Zadruhé bych dal před čistým IT zaměřením přednost kombinaci strojařiny nebo stavebky s IT. Buďto nějaká robotika nebo OpenGL a CAD. Pokud už jsi dal do toho dva roky, je škoda je zahodit.

Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #3 kdy: 10. 08. 2020, 17:14:19 »
Jak si na tom s jazykama? Mozna bych se zeptal v Siemens. Tam furt shani programatory a treba by nekoho vzali na "brigadu" kdyz uvidi zajem a background ve strojarine.

Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #4 kdy: 10. 08. 2020, 19:52:03 »
Teď mě opravdu baví front-end. Myslím si, že pro firmy jako Siemens zatím ohledně programování nejsem až tak použitelný. Dal bych tomu rok/2 a třeba bych schopný už byl. Studium nezahazuji chci to dostudovat a mezitím se dostat karierně právě v IT oblasti jak jsem psal tak hlavně front-end protože se ho teď dost učím. Než dokončím může se cokoliv změnit.


Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2020, 19:55:37 »
Jazyky: Učím se HTML, CSS, SQL, React, PhP ohledně programování zatím javascript akorát. Připadám si, že budu tak na úrovni někoho ze střední IT školy až tak dostuduju VŠ. Takže spíše webový aplikace apod. A tam budu muset ještě hodně zabrat, abych ho ovládal fakt dobře :D Jaký jazyky ocení Siemens? C? C++? Python? o.O

Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2020, 20:33:05 »
Jazyky: Učím se HTML, CSS, SQL, React, PhP ohledně programování zatím javascript akorát. Připadám si, že budu tak na úrovni někoho ze střední IT školy až tak dostuduju VŠ. Takže spíše webový aplikace apod. A tam budu muset ještě hodně zabrat, abych ho ovládal fakt dobře :D Jaký jazyky ocení Siemens? C? C++? Python? o.O

Anglictinu a nemcinu  :)
Spatne sem se vyjadril.

Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #7 kdy: 11. 08. 2020, 08:59:25 »
Angličtinu zvládám v pohodě B2,
Němčinu se učím, základní fráze apod. tak na A1-A2... Technickou němčinu určitě zatím nemám.

Re:Student ČVUT Fakulty Strojní se vidí v IT
« Odpověď #8 kdy: 13. 08. 2020, 10:00:18 »
Mohl bys zkusit automatizaci ve strojirenství, vývoj SCADA aplikací, PLC, robotika, Industry 4.0 a přichází stále nové technologie. Sám jsem to dělal asi 20 let. Je tam hodně velký IT záběr, určitě by sis vybral.
Pro průmysl jazyky C, C++ ,QT, SQL, VB, JS, Pascal. To jen okrajově, čím jsem si prošel.
« Poslední změna: 13. 08. 2020, 10:07:41 od zuzzan »