Optický kabel nebo metalika

Optický kabel nebo metalika
« kdy: 31. 07. 2020, 12:04:51 »
Zdravím, řeším nový rozvod LAN do jedné místnosti o 3 patra výše (2 až 5 patro) ( kancelář a záložní NAS přenos v řádech jednotek TB denně). V současnosti tam je klasický UTP kabel vedený venkem z okna po fasádě do okna a odešel switch. Trochu se bojíme blesku atp, proto řesím jak to udělat lépe. Napadá mě, místo stávajícího UTP venkem táhnout optiku, tady hrozí že v blízké době se majitel budovy rozhodne zateplit budovu. Délka kabelu takto je nějakých 20m. Nebo vést UTP či optiku po schodišti vnitřních prostor. Bohužel tady je strop velice členitý, na schodišti překlady a chodby dělené dveřmi, nicméně se s výhledem do budoucna k tomuto přikláním, ( hrozí další kancelář ve stejném patře jen na druhé straně budovy). Délku odhaduji na 70m. Viděl jsem že je velký výběr jak UTP či Optiku schovat. Klasické lišty, trubky a kolena, styl "husí krk"nebo mikrotrubičky.. Rád bych to provedl celé vlastními silami.. Poradíte co použít, k čemu se přiklonit, čeho se vyvarovat?


RDa

 • *****
 • 2 182
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #1 kdy: 31. 07. 2020, 13:11:11 »
Pokud je to kancelarska budova, tak si nechat zajistit pruchodky (zdmi, stropy) od majitele budovy.

Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #2 kdy: 31. 07. 2020, 13:23:50 »
Použil bych tohle: Optické patchkordy Ubiquiti materiálově je to sice dražší, ale je to hotové, nemusíte řešit žádné navařování konektorů. Teď to můžete nechat jen tak na fasádě, pokud je výhled dělat zateplení, a pak to třeba v rámci zateplení zaškrábnout do fasády nebo uložit do nějaké lišty. Při tahání členitou budovou dejte pozor na minimální poloměry oblouků, optikou překlad natěsno neoběhnete. Samozřejmě oficiální průchodky použitelné univerzálně a zajištěné majitelem budovy jsou nejlepší řešení.

Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #3 kdy: 31. 07. 2020, 13:31:38 »
RDa: nic takového bohužel není možné a v budově žádné šachty a stoupačky nejsou (pouze telefony na druhé straně budovy.. cca 60 m daleko) v jednotlivých kancelářích jsou zpravidla samostatní nájemci a skrze ně to není možné vést..

Filip Jirsák: to vypadá luxusně .. a vzhledem k ceně práce co by stálo člověkohodina lištování na chodbě, perfektní

.

 • ****
 • 305
  • Zobrazit profil
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #4 kdy: 31. 07. 2020, 17:14:16 »
Je pitomost řešit, jestli UTP nebo optiku - samozřejmě oboje. Na 20 metrů to nehraje žádnou roli. A samozřejmě do kvalitní chráničky, kde ty kabely půjdou vyměnit nebo přidat další i po letech.


Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #5 kdy: 31. 07. 2020, 17:41:00 »
Je pitomost řešit, jestli UTP nebo optiku - samozřejmě oboje.
Proč?

Navíc Trhan72 psal, že se bojí blesku – proti tomu optika chrání právě tím, že tam žádná metalika není.

.

 • ****
 • 305
  • Zobrazit profil
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #6 kdy: 31. 07. 2020, 18:10:30 »
Jestli se bojí, tak nesmí do lesa. U telekomunikačního vedení v budově bych se účinků atmosférické elektřiny bál asi stejně jako omrzlin na Sahaře, případně písečné bouře v permafrostu. To je mnohem pravděpodobnější, že se něco dostane na ochranný vodič v rozvodné síti 230V a po něm sveze do samotného zařízení, přičemž je pak úplně jedno, jestli je propojení mezi dvěmi a více zařízeními přes optiku nebo metalicky. Nehledě na to, že samotnou optiku do nějakého stávajícího NAS apod. také nezapojí, takže opět další zařízení s napájením (opto-metalický převodník).

Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #7 kdy: 31. 07. 2020, 18:54:42 »
Myslel jsem samozřejmě to venkovní vedení…

.

 • ****
 • 305
  • Zobrazit profil
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #8 kdy: 31. 07. 2020, 19:59:07 »
OK, ale i tak jsem za cca 20 let a desítky km natahaných venkovních UTP kabelů nezažil, aby se výboj atm. elektřiny dostal do kabelu jako takového. Po bouřkách běžně zdechnou UBNT, zdechnou zdroje a další aktivní prvky, ale kabel nikdy. Navíc pokud bude ten kabel někde v chráničce v zateplení fasády, tak bych bouřky a kabel vůbec neřešil :)

Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #9 kdy: 31. 07. 2020, 20:15:19 »
Samozřejmě že nezdechne kabel, na něm nemá co zdechnout, ten se může maximálně přepálit. Ale tím kabelem se dostane výboj do toho zařízení na konci kabelu – a pak právě zdechne UBNT nebo jiný aktivní prvek.

Pokud potáhne tlustou lištu a ještě vnitřkem, může dávat smysl natáhnout do ní UTP i optiku. Ale nemít vodivě spojená dvě patra může být dobrá volba, netahat metaliku venkem může být dobrá volba. Pokud k tomu majitel objektu přistupuje způsobem „já pro vás nic neudělám a vy si tam naoplátku dělejte co chcete pokud o tom nebudu vědět“, může být šestimilimetrový kablík dobrá volba, protože ho třeba vmáčknete někam do spáry a nemusí nikdo nepovolaný vidět tlusté chráničky. Co vy víte, kdo se tam v okolí pohybuje a jestli třeba nebude mít tendenci obsah chráničky prodávat do sběrných surovin.

.

 • ****
 • 305
  • Zobrazit profil
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #10 kdy: 31. 07. 2020, 20:40:42 »
Patra jsou vodivě spojená tak jako tak přes uzemnění sítě 230V, takže bych z toho nedělal kovbojku. To skutečně není převěs mezi domy někde na 100m. A pokud má někdo paranoidní pocity, tak existují přepěťové ochrany pro ethernet. Určitě lepší řešení, než ještě pořizovat aktivní opto-metalické převodníky neboli potenciálně další zdroj problémů. Optika může být v chráničce jako rezerva pro budoucí využití, aktuálně bych se na ni ale vybodl.

Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #11 kdy: 31. 07. 2020, 21:31:17 »
Na co aktivní převodníky? Normálně do SFP šachty ve switchi dáte optický modul.

.

 • ****
 • 305
  • Zobrazit profil
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #12 kdy: 01. 08. 2020, 08:30:41 »
Ano, pokud je tam switch, který to umožnuje. Což bych zrovna v případě tazatele moc nepředpokládal...

M_D

 • ****
 • 258
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #13 kdy: 01. 08. 2020, 10:21:40 »
Ano, půjde o to, co tam má teď za techniku nebo zda uvažuje o jeho update. Jestli má switche se SFP šachtou, naváhal bych - SFP moduly pro multimode  do 550 m i singlemode do 10 km stojí pár korun, stejně tak nakonektorovaný optický kabel. Ta optika vyjde levněji, než funkční přepěťovky pro metalický Ethernet.
Pokud by měl pocit, že 1 Gbps by ho brzil při té replikaci mezi NASy, tak dneska i 10 Gbps je za pár šupů na tu vzdálenost po optice, stejně tak switch, co má třeba 1-2 SFP+ pozice. A pokud by NAS byl také schopen 10 Gbps nebo aspoň víc síťovek do trunku...

Re:Optický kabel nebo metalika
« Odpověď #14 kdy: 01. 08. 2020, 10:35:37 »
U serverů switch se SFP+ je (Ubiquiti UniFi), na druhé straně obyč. malý switch nejspíše díky bouřce odešel. V kanceláři jsou 2 místa, tiskárna můžpi chtít WiFi, takže switch je nutnost. Data jsou na serverech a zálohy na NAS v jiném patře (nebezpečí přepětí při revizích a jiných zavinění by tím mělo být z velké části eliminováno. Realita je taková že pokud přijdou o data to přijdou firma končí, pokud přijdou jen o HW je to problém, ale řešitelný. Cesta venkem je cesta menšího odporu, výrazně méně práce, tedy i nižší náklady, ale z bezpečnostích důvodů vedená optikou. Líbí se mi rada od Filip Jirsák venkovní otp. kabel. Odpadá tím nutnost vkládání do chráničky, která je určitě lepší a super, rád bych je použil, jen s ní nemám zkušenost a nevím po čem sáhnout (řešili jsme vždy jen metaliku a na trhu je velký výběr různých variant a tehnologií) a pokud by se musela přichytávat na fasádu ve 3 a 5 patře (pokud to stačí) jinak objednat vysokozdviždnou plošinu :) je to problém. Pokud se půjde po schodišti, vyjde zase lépe metalika (pohodlí pokládky, neřešit ohyby) a ušetří se na switchi. Ale pokládka je vysoko 3-4m, železobetonové překlady o profilu 40-50cm několikrát na každém patře. Oboje má své pro i proti. UTP kabel použitý do teď byl takové rychlé řešení a chci to nahradit něčím trvalým, co nebude stát "raketu".