Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2

Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« kdy: 29. 07. 2020, 20:32:36 »
Tak jo,
vím že mne tu ukamenujete, ale prostě to zkusím.
Mám PC s Windows 10 MBR
1. SSD má jen jeden oddíl, NTFS a primárně se z něho bootuje, zavádí se Windows Boot Manager,
2. SSD mám rozdělený na 2 oddíly s EXT4, na jednom bych rád měl Ubuntu a na druhém zkoušel rozličné Android OS

Je nějaký způsob, bez přeformátování systémového disku, a teda jaký (nejaký návod), jak zrušit "nabídku" Windows Boot Manager a prvotně zavádět GRUB2, který by samozřejmě následně umožnil volbu mezi Windows, Ubuntu, Android ?

Aktuálně mám ve W.B.M. duální nabídku Windows a Andriod, kterou mohu editovat například přes EasyBCD


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #1 kdy: 30. 07. 2020, 02:11:28 »
nainstaluj Ubuntu, ten preplacne automaticky (protoze mas MBR) stavajici zavadec Grubem, do Grubu se pri instalaci Ubuntu pridaji Windows...

Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #2 kdy: 30. 07. 2020, 19:47:12 »
ještě doplňující otázka .... kam ten GRUB půjde ? Bude na C: (primárná SSD disk) nebo se vytvoří na disku kam nechám nainstalovat Ubuntu ?

Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #3 kdy: 30. 07. 2020, 20:13:36 »
Inštalátor Ubuntu dáva na výber, kam nainštaluje GRUB. Ten poto treba v BIOSe vybrať ako bootovací disk.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #4 kdy: 01. 08. 2020, 21:47:41 »
ještě doplňující otázka .... kam ten GRUB půjde ? Bude na C: (primárná SSD disk) nebo se vytvoří na disku kam nechám nainstalovat Ubuntu ?
jak pise Vladimir, instalator dava na vyber, tedy je vhodne urcit cil pro grub stejnej disk jako s GNU/Linux...
jen si ted nejsem jistej zda se toho opravdu drzi, takze mozna radeji odpojit ten Windows disk pred instalaci, to sice v prubehu instalace neudela samo polozku Windows v Grubu, ale budes mit jistotu, po instalaci disk s Windows zapojis, v BIOSu vyberes Boot disk ten s GNU/Linuxem, nastartujes ho a v terminalu das regenerovat Grub nabidka, ktera jiz prida Windows do Grub menu:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubtechnicky by slo mit i tu "MBR"(+mezi MBR a prvnim oddilem) Grub cast i na prvnim disku (grub moduly a config pak na GNU/Linux v /boot/grub), nicmene by to melo nevyhody:
1. kdyz bys odpojil GNU/Linux disk, nenastartujes ani Windows protoze Grub nenajde tu cast v /boot
2. kdyz bys odpojil Windows disk, nenastartujes GNU/Linux protoze MBR-Grub cast nebude
3. Windows pri nejake aktualizaci nemaj problem prepsat MBR na sve, takze bys pak musel startovat USBLive abys do MBR ten Grub zavadec opet dostal...


Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #5 kdy: 01. 08. 2020, 22:19:26 »
MBR je celkem old-school. Since asi bude jednoduché docílit požadovaného chování, ale, jak píše k3dAR, nemusí už být tak jednoduché zařídit, aby to nějaký update nepřepsal.

Z tohoto hlediska může být výhodnější UEFI boot, akorát budete s možnostmi nabídky odkázáni na výrobce desky.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #6 kdy: 01. 08. 2020, 22:23:55 »
no, je velka sance ze update Win neprepise Grub pokud:
disk 1 - MBR Win - C: Win
disk 2 - MBR Grub - / GNU/Linux
v BIOSu mit Boot=Disk2, pokud by Grub nekdy nedokazal natahnout Win, tak pres BIOS BootMenu vybrat docasnej start z Disk1

Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #7 kdy: 02. 08. 2020, 11:03:30 »
Jednu takovou "slátaninu" MBR + GRUB tu už mám díky jednomu Android OS. Respektive první Bootleader je Windows Boot manager .... v něm mám dvě položky, Wokna a PrimeOS ... následně, když zvolím Prime, tak se otevře další nabídka, alá GRUB .... ale ne GRUB2, nýbrž jakýsi GRUB4DOS, v něm jsou podnabídky Prime OS  ;)

Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #8 kdy: 02. 08. 2020, 21:06:41 »
Aha, přehlédl jsem, že jde o dvě oddělená SSD. Pak MBR je menší punk, ale i tak bych se tomu radši vyhnul. Ale pokud na něm trváte, uvedené rozdělení mi přijde nejméně špatné:

1. Windows má vlastní SSD a tam ať si přepisuje co chce.
2. O druhé SSD se nejspíš budou dělit systémy používající GRUB. Sice si ho mohou při updatu vzájemně přepisovat, ale s trochou štěstí budou vždy oba systémy bootovatelné. Může se měnit ale třeba pořadí položek, vzhled apod.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #9 kdy: 02. 08. 2020, 23:38:09 »
[...] 2. O druhé SSD se nejspíš budou dělit systémy používající GRUB. Sice si ho mohou při updatu vzájemně přepisovat, ale s trochou štěstí budou vždy oba systémy bootovatelné. Může se měnit ale třeba pořadí položek, vzhled apod.
pokud ty systemy nebudou sdilet 1 spolecnej/oddelenej boot oddil, tak se:
- menit poradi/vzhled nebude, ani se o to nebudou hadat, pri bezne aktualizaci jadra/grub v neprimarnim systemu si jen zmeni grub.cfg na svem /boot kterej se nebude pro MBR-Grub pouzivat
- primarni system kterej jako jedinej pri instalaci si uzivatel zvoji instalaci zavadece (pripadne si ho reinstaluje do MBR pak z toho co chce jako primarni pres "grub-install /dev/sdY") bude vzdy ten co si Grub cast v MBR vytahne pro grub.cfg a grub moduly z /boot/grub/
- akorat pokud by se v sekundarnim systemu aktualizovalo jadro, rebootovalo, tak nabidka neukaze nove jadra, to by se ukazalo az kdyz by se nastartoval primarni system a v nem aktualizovala primarni grub.cfg prikazem "update-grub"

Re:Windows 10 + Ubuntu + Android x86 - bootloader GRUB2
« Odpověď #10 kdy: 03. 08. 2020, 10:39:55 »
tak si zase rýpnu do vosího hnízda, kamenování povoleno  8)

Co by pro můj aktuální stav tedy bylo nejoptimálnější, jako Primar Wokna Looser?
1. SSD, 1 oddíl - 100% NTFS) - Windows OS
2. SSD, x ddílů - EXT4 - různé jiné OS pro testování (Ubuntu, Android x86, PrimeOS, Bliss OS 11 nebo 12, Phoenix OS Dark Matter, .....)

A) MBR (C: Windows) + GRUB2 (ostatní OS)
- nevím jestli by pak šlo bootovat o z dalších oddílů, než jenom prvního určitého disku
- editace možností přes BOOTICE, EasyBCD, apod

B) přechod na GRUB2, tedy pokud by to šlo za současného stavu, bez totální reinstalace
- edit Grub2Win ?

C) přechod na UEFI, opět bez totální reinstalace
- editace přes EasyUEFI, Grub2Win ?

PS: Myslím že k3dAR měl dobrou poznámku ohledně možnosti změny oddílů. 2. SDD mám totiž zapůjčený, takže v některé fázi o něj přijdu a pak bude důležité, abych byl schopen dále provozovat alespoň Widle na 1. SSD.