SSD pro systémový disk na desktopu

SSD pro systémový disk na desktopu
« kdy: 28. 07. 2020, 18:03:27 »
jake ssd o velikosti 480GB doporucite pro desktop systemovy disk?

mam aktualne Kingston A400 480GB, SA400S37/480G a jsou s nim problemy. ve smartu ukazuje 10 vypnuti ztratou napeti a na disku se hromadi corruptnute soubory. health ma 99% a zadne bad blocky
« Poslední změna: 28. 07. 2020, 18:07:54 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2020, 19:10:02 »
Klidne ti prodam 500GB Samsung 850 Evo :-)

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2020, 19:34:52 »
970 Evo plus, pokud máš volné PCIE linky.

Ale bez zbytku sestavy se rádi špatně.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2020, 20:05:51 »
WD Blue řady, levné, tuším že jsou stejné jako Sandisk... mají 5 let záruku, mám jich v okolí cca 5 ks a bez problémů.

Co vím, tak Kingstony dost odcházejí (ve firmě jich měnili po 3 letech několik desítek kusů!)

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2020, 21:05:09 »
Osvědčil se mi WD Blue 3D NAND SSD 500GB 2.5". Mám jej v serverech, desktopech i noteboocích, drží, funguje, už několik let naprosto bez problémů. https://www.alza.cz/wd-blue-3d-nand-ssd-500gb-2-5-d5090701.htm?o=5

edit: běží mi na tom různé operační systémy, vše ok.
« Poslední změna: 28. 07. 2020, 21:06:53 od LB »


ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2020, 07:30:28 »
A400 je nejhorší šrot - to nejlevnější a bez vyrovnávací paměti (+ spousta FW měla provozní problémy, to prý poslední updaty pospravily, ale já těm diskům nevěřím). Tenhle disk opravdu nedoporučuju (na systém rozhodně ne - leda jako datový disk v případě SSD ultralowcost úložiště). Jinak k SSD záleží, kolik do toho chcete dát - ač nejsem příznivcem značky Samsung, tak v SSD discích je to top, máme jich v práci v provozu desítky a chodí zcela bezproblémově, je prakticky jedno, jakou sérii koupíte, prostě fungují a rychle. Ale připlatíte si tam. Další dobré reference a zkušenosti jsou na Crucialy MX500 a WD Blue. Když koupíte něco z tohoto, myslím, že nemůžete šlápnout vedle. Já osobně bych šel do Samsungu, ale kdyby šlo o peníze, tak WD Blue, ten aktuálně vychází nejlevněji.

Další možností je, pokud nechcete hned utrácet, zkuste u té A400 nahrát poslední FW, možná máte nějaký z těch problémových.

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2020, 07:42:03 »
jake ssd o velikosti 480GB doporucite pro desktop systemovy disk?

mam aktualne Kingston A400 480GB, SA400S37/480G a jsou s nim problemy. ve smartu ukazuje 10 vypnuti ztratou napeti a na disku se hromadi corruptnute soubory. health ma 99% a zadne bad blocky

Jak dlouho ho máš? Protože ten samí mám na pracovním ntb a nejsem si vědom, žádných problémů. Jedu na něm přes 2 roky. A další 120,240 GB mám všude na stanicích a taky žádné problémy a tam jsou cca 2,3 roky. Ovšem je pravda, že žádný firmware jsem neistaloval ani jsem nic neupdatoval a vše jede čistě na ovladačích W10 Pro,Home. Jestli jenom nemáš nějaký vadný kus.

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2020, 08:03:10 »
A400 jsme tu měli ve vícero modelech HP Elitebook a HP elitedesk před přechodem na M.2 .  Viděl jsem takových tisíce a většinou fungovaly spolehlivě.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2020, 08:34:51 »
Konkrétně ve Škodovce vím, že se dost v HPčkách měnily... ale když si nechceš dát poradit... :)

Samsungy vím, že proti konkurenci degradují spolu s množstvím zapsaných dat o dost dříve, byť mají ze začátku třeba i lepší parametry... Nemohu nalést konkrétní článek, ale vím, že když jsem to sledoval Intel byl na tom nejlépe.

Zatím přikládám jen toto:
https://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead/

Dřív jsem měl Intely, teď dávám všude WD Blue - jsou nejlevnější, mají 5 let záruku, a pro me využití (systémový disk,dvakrát za rok stáhnu a sestříhám 50GB videa...)... Všechno zálohuji, takže ikdyby disk odešel nic se nestane :)
Jinak používám jak s Windows, tak Linux tak MacOS na hackintoshi...

Všechno mám 2,5" SATA... z důvodu kompatibility a případného přehodnocení užití (přesun do NUCu k TV, nějakého staršího notebooku atd...). Rychlostí rozdíl je asi zanedbatelný... (jestli to má 500MB/s nebo 1000 mi je celkem jedno :) )




« Poslední změna: 29. 07. 2020, 08:38:12 od Molex1 »

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #9 kdy: 29. 07. 2020, 09:17:04 »
Samsungy vím, že proti konkurenci degradují spolu s množstvím zapsaných dat o dost dříve, byť mají ze začátku třeba i lepší parametry... Nemohu nalést konkrétní článek, ale vím, že když jsem to sledoval Intel byl na tom nejlépe.

Samsungy jsou v pohodě, ale jedině PRO. Ani EVO už (dnes) nestačí, dřív byly OK i EVO.

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #10 kdy: 29. 07. 2020, 11:21:40 »
jake ssd o velikosti 480GB doporucite pro desktop systemovy disk?

mam aktualne Kingston A400 480GB, SA400S37/480G a jsou s nim problemy. ve smartu ukazuje 10 vypnuti ztratou napeti a na disku se hromadi corruptnute soubory. health ma 99% a zadne bad blocky

Jak dlouho ho máš? Protože ten samí mám na pracovním ntb a nejsem si vědom, žádných problémů. Jedu na něm přes 2 roky. A další 120,240 GB mám všude na stanicích a taky žádné problémy a tam jsou cca 2,3 roky. Ovšem je pravda, že žádný firmware jsem neistaloval ani jsem nic neupdatoval a vše jede čistě na ovladačích W10 Pro,Home. Jestli jenom nemáš nějaký vadný kus.

mam ho cca dva mesice od koupi. jsou na nem widle 7 a sfc i dism ukazuji corruptle soubory do kterych nikdo nepsal. dllko firefoxu, dwrite.dll a podobny. zadna instalace firmware ani upravy. jsem si vedom jen 3 nahlych vypnuti kdy se na grafice neroztocil vetracek prehrala se a vypla pocitac.

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #11 kdy: 29. 07. 2020, 17:33:48 »
mam ho cca dva mesice od koupi. jsou na nem widle 7 a sfc i dism ukazuji corruptle soubory do kterych nikdo nepsal. dllko firefoxu, dwrite.dll a podobny. zadna instalace firmware ani upravy. jsem si vedom jen 3 nahlych vypnuti kdy se na grafice neroztocil vetracek prehrala se a vypla pocitac.

asi vadny kus -> reklamovat. Osobne kingston SSD nekupujem (ma u mna ban, osobny postoj) pre mna ani klientov od kedy sa prislo na podvod, ked ten isty model mal lepsie parametre pri uvedeni a casom do toho zacali strkat horsie cipy ....

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #12 kdy: 30. 07. 2020, 10:28:22 »
Konkrétně ve Škodovce vím, že se dost v HPčkách měnily... ale když si nechceš dát poradit... :)
Ta úmrtnost vzhledem k počtu zařízení zas až taková nebyla.

Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #13 kdy: 01. 08. 2020, 20:01:15 »
hlavne to treba rozdelit a zalohovat to je najdolezitejsie!

Ja mam na system len an cistu linux 240 intel 520 tusim ze to je a na virtualky dalsi disk 512 Gb intel a ako ulozisko 8 TB wd a potom druhy server mimo sajt na cisto zalohu intel 128 a seageta 8 TB a vsetko sa to zrkadli a tym padom ked odide cokolvek som isteny,....

ale inak s tym intel som spokojny len netreba zabudat na druhe pravidlo ssd max plny do 70%

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« Odpověď #14 kdy: 01. 08. 2020, 20:39:11 »
[...] len netreba zabudat na druhe pravidlo ssd max plny do 70%
to je ci pravidlo? vyrobcu ci majitelu nejakejch SSD smecek? protoze normalne SSD ma vyhrazene vyrobcem cast bokem ;-)