FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky

Ahojte, budúci rok budem maturovať, tak pokukujem už po vysokých školách. Je tu prosím niekto, kto má osobnú skúsenosť so štúdiom na: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně - fakulta aplikované informatiky a Vysoká škola báňská Ostrava - fakulta elektrotechniky a informatiky. Na UTB uvažujem o odbore softwarové inžinierstvo, na VŠB asi čisto informatika.
Vopred ďakujem za akékoľvek seriózne info :)
« Poslední změna: 16. 07. 2020, 16:10:56 od slavka2002 »


modnar

Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #1 kdy: 16. 07. 2020, 16:37:15 »
V tomto pripade je vyber jednoduchy, staci se podivat na studijni plany obou studijnich oboru. Na prvni pohled je videt, ze UTB je vice technicka, strojova(architektura pocitacu, elektromagnecike jevy v informatice, elektricke obvody..) na VSB (softskills, psychologie, anglicka konverzace.. WTF?) a uplny hrebicek do rakve je povinny C#, nebo Java v druhem rocniku. Ne diky, radeji UTB.

https://fai.utb.cz/?mdocs-file=15650
https://edison.sso.vsb.cz/cz.vsb.edison.edu.study.prepare.web/StudyPlan.faces?studyPlanId=22639&locale=cs

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #2 kdy: 16. 07. 2020, 16:44:26 »
Já mám za sebou FEI, ale už tak před 20 lety - a přímo z výuky toho člověk v praxi zase až tak moc nepoužije. Nehledě na to, že IT se tak rychle mění, že než škola skončí, praxe už je zase někde jinde :) Tj. za mně vysoká kterákoliv, důležitý je titul z technické VŠ. A roky strávené ve škole důkladně využít k sebevzdělávání, získávání praxe a referencí = najít si nějaké komunitní nebo i komerční projekty, vycestovat někam ven (ideálně odborná praxe, třeba s www.iaeste.cz), přiučit se něco mimo IT (elektronika, lékařství, učitelství, řízení projektů nebo lidí, jazyky..) a využít chytrých lidí, kteří na škole jsou. Všechno mimo školu mi nakonec dalo mnohem víc, než samotná škola. Ale nebýt školy, jsem někde fulltime v práci a nemám na to čas :)

Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #3 kdy: 17. 07. 2020, 22:09:45 »
Mám za sebou 2 roky Bc. studia informatiky na VŠB takže ti nějak můžu studium popsat, nevím ale, co přesně tě zajímá (pochybuju že je tady někdo kdo studoval informatiku jak na VŠB tak na UTB takže srovnávat to tu nikdo asi nebude).

Studium mi prozatím příjde přiměřeně náročné, je tomu sice třeba věnovat čas ale není to tak že bych se od nevidím do nevidím jenom učil. Předměty se tedy zvládnout dají (nejen pro mě byl v tomto výjimkou předmět Architektury počítačů a paralelních systémů který bych bez pomoci programátorsky nadanějších kolegů asi nikdy nedal, někteří takové štěstí jako já ale neměli a museli kvůli němu holt ukončit studium). Některé může vyděsit matematika, ta se sice zadarmo nedává, nicméně vyučující z Katedry aplikované matematiky jsou opravdu velmi vstřícní a ochotní, nesnaží se dělat nějaké naschvály nebo tak něco. Pokud se na to člověk nevysere a není úplný lempl, tak tou matematikou projde. Pokud jde o získané vědomosti, nějaké určitě jsou. Některé předměty mě sice vůbec nezajímaly a tak jsem jimi pouze prošel, některé mě toho ale dost naučily.

Určitě bych ale podotkl, že to co jsem napsal platí pro starý studijní plán. Rok po mém nástupu se už jelo podle nového (který je tady v odpovědích), ten je s náročností už trochu jinde. Jednak je za mnohé předměty nyní méně kreditů než dříve (trochu pochybuju že se předměty snížením počtu kreditů staly lehčími) a dále třeba takový 2. semestr, kde je povinně APPS + X dalších povinných předmětů, to není asi nic pro slabší povahy.

Syu-

Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #4 kdy: 23. 07. 2020, 10:02:56 »
V tomto pripade je vyber jednoduchy, staci se podivat na studijni plany obou studijnich oboru. Na prvni pohled je videt, ze UTB je vice technicka, strojova(architektura pocitacu, elektromagnecike jevy v informatice, elektricke obvody..) na VSB (softskills, psychologie, anglicka konverzace.. WTF?) a uplny hrebicek do rakve je povinny C#, nebo Java v druhem rocniku. Ne diky, radeji UTB.

https://fai.utb.cz/?mdocs-file=15650
https://edison.sso.vsb.cz/cz.vsb.edison.edu.study.prepare.web/StudyPlan.faces?studyPlanId=22639&locale=cs

Na základe dvoch dvojkreditových predmetov zhejtit celý študijný program.. wtf?! :D Veď ešte aj na FIT VUT je povinnosť absolvovať jeden humanitný predmet za štúdium (podľa vlastného výberu) + absolvovanie pvv (C#, Java, C++ alebo VHDL). Jazyky sú navyše povinné úplne všade, aj na UTB. VŠB má podľa mňa úplne štandardný program.

No ale k veci, podľa zloženia predmetov by som si dovolil tvrdiť, že FEI VŠB bude viac teoretická a matematická. UTB viac praktická a zrejme o málinko viac zameraná na elektro a hw. VŠB má lepšie meno, aj náročnosť bude asi vyššia. Záleží na tom, čo človek preferuje. Ja by som asi radšej volil VŠB (na základe reputácie školy a toho, že sa nachádza v Ostrave == väčšie mesto, viac zábavy, viac príležitostí...)


Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #5 kdy: 23. 07. 2020, 14:45:09 »
No ale k veci, podľa zloženia predmetov by som si dovolil tvrdiť, že FEI VŠB bude viac teoretická a matematická. UTB viac praktická a zrejme o málinko viac zameraná na elektro a hw. VŠB má lepšie meno, aj náročnosť bude asi vyššia. Záleží na tom, čo človek preferuje. Ja by som asi radšej volil VŠB (na základe reputácie školy a toho, že sa nachádza v Ostrave == väčšie mesto, viac zábavy, viac príležitostí...)

No nevím kde jsi přišel na to, že VŠB má lepší reputaci. Od lidí z Ostravy jsem na VŠB nikdy nic dobrého neslyšel, to samé se dá říct i o tom Zlíně, takže bych řekl, že obě fakulty mají podobně špatnou reputaci :)
Skrz město bych do Ostravy taky nechodil, oproti ostatním českým krajským městům (o městech podobné velikosti ani nemluvě) je tam docela velká nezaměstnanost a méně pracovních příležitostí. Plus mi Ostrava přijde taková špinavá a divně rozházená na několik menších center. Pokud by si měl vybírat podle města, tak by dávala spíš smysl města jako Brno a Praha.

Ale jinak souhlasím, že na UTB FAI to bude o něco více zaměřené na techničtější věci a na VŠB to vypadá o něco teoretičteji a "matematičtěji". Takže záleží na člověku. Osobně mi přijde výhodnější chápat hardware, i když člověk dělá např. s vyšším programovacím jazykem, ale nemyslím si, že výběrem jedné či druhé fakulty udělá tazatel chybu.

Syu-

Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #6 kdy: 12. 08. 2020, 10:49:38 »
No nevím kde jsi přišel na to, že VŠB má lepší reputaci. Od lidí z Ostravy jsem na VŠB nikdy nic dobrého neslyšel, to samé se dá říct i o tom Zlíně, takže bych řekl, že obě fakulty mají podobně špatnou reputaci :)
Skrz město bych do Ostravy taky nechodil, oproti ostatním českým krajským městům (o městech podobné velikosti ani nemluvě) je tam docela velká nezaměstnanost a méně pracovních příležitostí. Plus mi Ostrava přijde taková špinavá a divně rozházená na několik menších center. Pokud by si měl vybírat podle města, tak by dávala spíš smysl města jako Brno a Praha.

Keby si sa spýtal na školu ľudí z VUT, tiež by si nic dobrého neslyšel. Takéto reči sú snáď na každej univerzite a nedá sa podľa toho celkom riadiť. Tie rozdiely tam asi nebudú nejak výrazné, ale napríklad podľa rankingu je VŠB ľahko pred UTB (viz. https://www.topuniversities.com/university-rankings/eeca-rankings/2019).

To, že je Ostrava špinavé a nie moc krásne mesto som počul aj ja. Vyššia nezamestnanosť tam síce je, ale nemyslím si, že s prácou je to tam nejak ťažké. Zrovna v IT. Práve v Ostrave sa nachádza aj národné superpočítačové centrum s jedným z najvýkonnejších počítačov na svete, je tam mnoho IT firiem atď. Treba si uvedomiť, že najväčší podiel na nezamestnanosti v tej oblasti má početná "opálená menšina". Fakt je aj ten, že Ostrava je druhá najväčšia aglomerácia po Prahe, zatiaľ čo Zlín je mesto s cca 75k obyvateľmi. Takže podľa môjho názoru a skúseností bude asi väčšia šanca zamestnať sa ako ajťák v Ostrave než v Zlíne. Ale inak súhlasím, že výberom jednej či druhej fakulty neurobí slavka2002 chybu. Každá voľba má svoje "čosi" a je na človeku, čo mu viac vyhovuje.

Re:FAI UTB Zlín a FEI VŠB Ostrava - štúdium informatiky
« Odpověď #7 kdy: 12. 08. 2020, 14:34:45 »
To mi právě říkali spolužáci co byli z Ostravy na VUT :)

Když se podíváš na ten tvůj link na současný rok, tak rozdíl je 77. místo a 85.

V Ostravě právě na její velikost není zas tolik IT firem a příležitostí, když se to srovná s podobně velkým Brnem, tak je to dost slabé. Většina té velké aglomerace jsou totiž hornická městečka. V menších moravských krajských městech typu Olomouc a Zlín na tom budeš s příležitostmi podobně. Kvůli městu jako je Ostrava bych z hlediska příležitostí školu fakt nevybíral. Spíš bych porovnal obory a rozhodl se podle toho, který studijní plán bude člověku víc vyhovovat.