Pokrytí RD Wifi

Pokrytí RD Wifi
« kdy: 14. 07. 2020, 22:01:34 »
Ahoj všem,

řeším teď pokrytí domu wifi a celkově síťovou technologií.

Jedná se menší 2 patrový dům, kdy router + wifi AP nyní používám nějaký 5 let starý TP-Link.
V domě jsou roztahané kabely ve všech místnostech. Internet máme bezdrát 30/10, docela stabilní.

Moje potřeby jsou následující:

Jako hlavní router chci použít nějaký Mikrotik, ideálně s Gb portama, do kterého připojím jeden stolní PC (v pracovně), TV a dvě Wifi AP (pro každé patro jedno) a rád bych, aby mi pár portů zůstalo na případnou kameru, NAS či něco z chytré domácnosti.

Umíte mi doporučit nějaký hardware? Jedno AP bude v rohu místnosti - to mi pokryje obývák + jídelnu a vedlejší kuchyň a druhé asi do ložnice, což mi pokryje horní patro. Do dětského pokoje AP dávat nechci a v pracovně budu mít připojený stolní PC.

Díky všem za rady


qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí RD Wifi
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2020, 05:20:42 »
Já mám ASUS RT-AC58U, mám ho v horním patře v rohu a pokryju s ním bez problémů dvě patra.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokrytí RD Wifi
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2020, 07:35:22 »
Chceš-li Mtik, pak mohu doporučit kombinaci RB3011 + cAP AC řízené CAPsMANem.
- RB3011 je rackmount, 2x5xGbE portů, ARM dualcore, HW akceleraci AES (např. pro VPN), na domácí použití dostačuje
- cAP AC podporuje PoE, má dva GbE porty, HW je ac-wave2 (třeba ho časem OS využije), CPU je taktéž vícejádrový ARM
- řízená wifi pomocí CAPsMANa je jednodušší na provoz a správu více AP, jednotný firmware pro router i AP
- nevýhodou je dělení portů na RB3011 do dvou skupin (switch čipů) - komunikace mezi nimi probíhá přes CPU (i tak to není ale výkonově problém)
- další nevýhoda je potřeba PoE injektorů k AP, RB3011 není PoE, resp. má jen jeden PoE Out port.