Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti

alfi

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #15 kdy: 18. 07. 2020, 15:05:29 »
(Kuš, nějak se to poslalo brzo)
Dálkové spínání světel oceníte s dětma (tatíí, na záchodě je tma) nebo až vám bude 70+, přestanou fungovat kolena a problém bude přejít místnost. Do té doby je to fakt jen hračka, hodí se ty scény a "vypnout vše". U mně docela fungují všechny světla na 12V (nejsou potřeba revize ani chrániče), jako spínač je bistabilní relé s tlačítky. Další spínače jde přidat po dvou tenkých drátech, vč. chytrého ovládání třeba přes Home Assistant. I když se ovládání rozbije, tlačítka fungujou dál. Rozšiřování o zwave nebo zigbee jde taky, ale není to úplně bezúdržbové - člověk má chuť pořád něco doplňovat a vylepšovat :) Tj. určitě nechat dostupné instalační cesty, podhledy, lišty, krky..


TakyPatrik

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #16 kdy: 19. 07. 2020, 09:39:33 »
Přípravu domu na věk 70+ si nechávám na věk 50+, do té doby bude totiž mít vše po své morální a často i technické životnosti... možná včetně mě... Nevím jak u tebe, ale u mě to ještě není aktuální. Děti ještě nemám, takže přípravu domu na potencionální vnoučata tak opravdu neřeším. To pak ale mají prioritu jiné věci, jako bezbariérovost a zcela jinak řešené soc. zařízení.

Otázkou je, kdo všechny tyhle vychytávky bude udržovat v chodu. Očekávat, že z dětí/vnoučat vyrostou nadšení ajťáci asi nelze. Navíc už bude jiná doba a technologie bude úplně někde jinde. Splácaný samo-domo systém bude složitý někomu předat, firmě už vůbec.

Já tam vidím spoustu výhod, ale bál bych se budoucnosti celého systému, proto jsem skeptický.

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #17 kdy: 19. 07. 2020, 09:50:02 »
Otázkou je, kdo všechny tyhle vychytávky bude udržovat v chodu. Očekávat, že z dětí/vnoučat vyrostou nadšení ajťáci asi nelze. Navíc už bude jiná doba a technologie bude úplně někde jinde. Splácaný samo-domo systém bude složitý někomu předat, firmě už vůbec.
DIY systém nemusí být nutně "splácaný". IMHO záleží na tom, na jakých technologiích a protokolech je postavený a jestli ta DIY část má jasné ohraničené API (aby šla snadno nahradit něčím ne-DIY).

Já mám například ta zigbee světla řízená přes zigbee2mqtt a nad tím v současnosti NodeRED (víceméně experimentální systém, který možná někdy nahradím něčím jiným). Kdybych měl dům někomu předat, tak si prostě koupí v IKEA bránu, přepáruje a je to, problem solved. Nebude mít tolik funkčnosti a pohodlí jako mám já teď, ale bude mu to fungovat.

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #18 kdy: 19. 07. 2020, 10:17:46 »
Otázkou je, kdo všechny tyhle vychytávky bude udržovat v chodu. Očekávat, že z dětí/vnoučat vyrostou nadšení ajťáci asi nelze. Navíc už bude jiná doba a technologie bude úplně někde jinde. Splácaný samo-domo systém bude složitý někomu předat, firmě už vůbec.
DIY systém nemusí být nutně "splácaný". IMHO záleží na tom, na jakých technologiích a protokolech je postavený a jestli ta DIY část má jasné ohraničené API (aby šla snadno nahradit něčím ne-DIY).

Já mám například ta zigbee světla řízená přes zigbee2mqtt a nad tím v současnosti NodeRED (víceméně experimentální systém, který možná někdy nahradím něčím jiným). Kdybych měl dům někomu předat, tak si prostě koupí v IKEA bránu, přepáruje a je to, problem solved. Nebude mít tolik funkčnosti a pohodlí jako mám já teď, ale bude mu to fungovat.

To by jsem chtel videt tu funkcnost a pohodli s tim tvym DIY systemem  :D :D :D

Ted me tak napadlo, ze bych si mohl udelat DIY automatizovanou pestirnu kyticek  ???

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #19 kdy: 19. 07. 2020, 10:28:11 »
(A to si v ikea nekoupis  8) )


Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #20 kdy: 19. 07. 2020, 11:35:01 »
To by jsem chtel videt tu funkcnost a pohodli s tim tvym DIY systemem  :D :D :D
Jestli te neco zajima, tak se ptej, rad odpovim. V kostce se ale da rict, ze funkcnost a pohodli jsou stejne nebo lepsi nez u komercnich systemu. Lepsi napr. proto, ze to ovladam beznou webovou aplikací, takže si tam můžu nadesignovat a naprogramovat cokoli a funguje to z jakéhokoli zařízení (desktop, noťas, telefon, dedikovaný tablet na stěně).

Ted me tak napadlo, ze bych si mohl udelat DIY automatizovanou pestirnu kyticek  ???
Jo, to jsem mel taky. Jednoduchej system s automatizovanou zavlahou a svetlem, i o hodne narocnejsi hydroponii.

luvar

  • ***
  • 228
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #21 kdy: 19. 07. 2020, 21:27:00 »
Skusim pridat moju DALI motivaciu. Cielom bolo primarne zbavit sa objemu kabelaze, ktory bude musiet ist do rozvadzacu a zaroven zbavit sa potencialne hlucnych relatok. Aktualne mam instalaciu s Loxone miniserver-om (asi osmym rokom) a tie relatka pocut. Druha vec je, ze druhy krat loxone nechcem pouzit (i ked nie som zasa ani extra proti tomuto rieseniu. zdiskvalifikuje sa samo cenou pri instalacii "na kluc" a pri nahradnych dieloch je to o dovere asi).

Je DALI drahsie ako natiahnut tych X metrov kabelaze navyse a pridat relatka? Nema vobec zmysel?

Nemam osobnu skusenost, ale podla hodinky, ci dvoch s googlom, sa mi zda, ze by mohlo elegantne riesit mojproblem a jeho historia ukazuje, ze tu nejaku dobu este asi bude, alebo bude nahraditelne niecim kompatibilnym.

PS: Riesenie s bistabilnymi relatkami a pulznym "prepinanim stavu" tlacidlami po dome (alebo niecom "inteligentnym") sa mi vcelku pozdava. Mate tam nejake odporucania na relatka (idealne na DIN listu rovno).

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #22 kdy: 21. 07. 2020, 08:50:11 »
Treba od Finderu. Je k nim potreba patice, ale rychle se vymenuji: https://www.findernet.com/en/unitedstates/products/families/9/series/46

alfi

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #23 kdy: 21. 07. 2020, 09:41:18 »
Děti ještě nemám, takže přípravu domu na potencionální vnoučata tak opravdu neřeším.
Já už sviště mám a možnost, že nemusím v 5-6 ráno vstát a jít rozsvítit na chodbu/wc, je úžasná :-)

Otázkou je, kdo všechny tyhle vychytávky bude udržovat v chodu. Splácaný samo-domo systém bude složitý někomu předat, firmě už vůbec.
To je správná otázka, ale dneska bohužel platí i na spoustu jiné domácí elektroniky (telefony, notebooky, domácí router, NAS disk, dneska už i settopboxy nebo chytré tv, IP telefony, brzo dorazí chytré pračky nebo ledničky...) - tohle všechno buď najde dalšího nadšeného/zkušeného uživatele nebo to bude vypnuto/vyměněno za hloupý systém pro manželku a tchýni. I proto se mi zamlouvá "hloupá" instalace třeba s relátky, která bude bez problémů fungovat i po odpojení chytré krabičky (mj. i při její nefunkčnosti).

Skusim pridat moju DALI motivaciu. Cielom bolo primarne zbavit sa objemu kabelaze, ktory bude musiet ist do rozvadzacu a zaroven zbavit sa potencialne hlucnych relatok. Aktualne mam instalaciu s Loxone miniserver-om (asi osmym rokom) a tie relatka pocut. Druha vec je, ze druhy krat loxone nechcem pouzit (i ked nie som zasa ani extra proti tomuto rieseniu. zdiskvalifikuje sa samo cenou pri instalacii "na kluc" a pri nahradnych dieloch je to o dovere asi).

PS: Riesenie s bistabilnymi relatkami a pulznym "prepinanim stavu" tlacidlami po dome (alebo niecom "inteligentnym") sa mi vcelku pozdava. Mate tam nejake odporucania na relatka (idealne na DIN listu rovno).
DALI neznám, o Loxone jsem uvažoval, ale taky mně odradila cena. Místo relátka se dá koupit i spínací MOSFET, jen u větších proudů trochu topí.
Relátka kupuju klasické čínské moduly za pár $ (i proto, že světla jsou jen na 12V = nebude to hořet), za další drobné se k nim dá koupit (nejspíš i 3D vytisknout) plastový držák na DIN lištu. Sice na to nejde dát hezký rozvaděčový kryt, ale ten třeba PC racky taky nemají. Ani pořádný 12V zdroj (100W+) na DIN se do rozvaděče s jističi nevejde.

V kostce se ale da rict, ze funkcnost a pohodli jsou stejne nebo lepsi nez u komercnich systemu. Lepsi napr. proto, ze to ovladam beznou webovou aplikací, takže si tam můžu nadesignovat a naprogramovat cokoli a funguje to z jakéhokoli zařízení (desktop, noťas, telefon, dedikovaný tablet na stěně).
Souhlas, taky nakonec vždycky skončím u otevřeného a rozšiřitelného řešení (tj. nejčastěji nějaký linux a komunitní sw), než sice něco out-of-box značkového, ale s výrazně omezenou upravitelností nebo propojením na další prvky :-)

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #24 kdy: 21. 07. 2020, 12:06:12 »
Místo relátka se dá koupit i spínací MOSFET, jen u větších proudů trochu topí.
Relátka kupuju klasické čínské moduly za pár $ (i proto, že světla jsou jen na 12V = nebude to hořet)
Jestli neznáš, dost slušný moduly má Seeed Studio. Výhodou oproti těm nejlevnějším je, že jsou solidně udělaný (izolační výřezy v PCB apod.), ale hlavně řízený pomocí I2C, takže se jich dá ovládat spoustu pomocí 4 drátů. Trochu nevýhoda je proprietární konektor (Groove), ale propojovací kablíky jsou za rozumnou cenu a celkově to vyjde řádově jinak než nesmyslný relé za 400Kč na kanál, co tady doporučoval kolega :)

https://wiki.seeedstudio.com/Grove-4-Channel_SPDT_Relay/
https://wiki.seeedstudio.com/Grove-8-Channel_Solid_State_Relay/
« Poslední změna: 21. 07. 2020, 12:09:53 od Mirek Prýmek »

x655

  • *
  • 8
  • openWRT [CLI]
    • Zobrazit profil
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #25 kdy: 21. 07. 2020, 19:50:21 »
A co takhle prvek z průmyslu/automatizace? Dlouhodobá podpora zajištěna/něco to vydrží, např. TM221CE40R  https://www.elektrotechnika-shop.cz/tm221ce40r-plc-modicon-m221-100-240vac-24di-16dq-rele-1x-ethernet-1x-seriova-linka-1x-miniusb-slot-sd---sroubove-svorky
Vzdáleně se to dá ovládat (ETH, Modbus). Jen to není to na stmívání. 24 vstupů, 16 relátkových výstupů už pokryje kus RD/byt. Nebo od Siemense S7-1200. A naprogramovat to na ovládání světěl není nic složitého.

alfi

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #26 kdy: 22. 07. 2020, 09:29:53 »
Jestli neznáš, dost slušný moduly má Seeed Studio. Výhodou oproti těm nejlevnějším je, že jsou solidně udělaný (izolační výřezy v PCB apod.), ale hlavně řízený pomocí I2C, takže se jich dá ovládat spoustu pomocí 4 drátů. Trochu nevýhoda je proprietární konektor (Groove), ale propojovací kablíky jsou za rozumnou cenu a celkově to vyjde řádově jinak než nesmyslný relé za 400Kč na kanál, co tady doporučoval kolega :)

https://wiki.seeedstudio.com/Grove-4-Channel_SPDT_Relay/
https://wiki.seeedstudio.com/Grove-8-Channel_Solid_State_Relay/
Dík, zajímavý tip. Jenže tohle neumí fungovat samostatně - i proto mám raději to bistabilní, které nepotřebuje žádnou chytrou krabičku a stačí mu tlačítko na zdi (tj. https://wiki.seeedstudio.com/Grove-2-Coil_Latching_Relay/). Ale je pravda, že zatím jsem nenašel varianty 2-4-8x na jedné desce, ale taky jsem nijak důkladně nehledal :)