Rychlost spouštění aplikací snap

Rychlost spouštění aplikací snap
« kdy: 11. 07. 2020, 15:00:23 »
Zdravim,

skusal som rozne aplikacie cez snap v roznych verziach ubuntu, xubuntu (18 a 20) a na roznych strojoch, a zaraza ma rovnaka rychlost(pomalost) spustania... vsade je to niekolko sekund kym sa aplikacia spusti (napr. retroarch, mcomix, chromium)... je to normalne, alebo nieco robim zle? Niesom v tomto zbehly, ale po tom co na rovnakom hardveri startuju aplikacie cez klasicke balicky takmer instantne mi to pride hodne obtazujuce...  sry za noob otazku, ale pride mi, ze v dnesnej dobe nieje mozne aby to startovalo tak pomaly...
« Poslední změna: 13. 07. 2020, 08:57:00 od Petr Krčmář »
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #1 kdy: 11. 07. 2020, 17:01:57 »
snap pouzivam jen pro livepatching takze netusim rychlosti gui app, ale pred rokem se spsuteni zrychlilo prej 6x :-) v 18.04 i 20.04 uz ta vylepsena verze je, takze minimalne muzes byt rad ze nejsi na 14.04 :)
https://www.omgubuntu.co.uk/2019/03/the-cause-of-slow-snap-app-startup-times-has-been-identified

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #2 kdy: 11. 07. 2020, 17:13:16 »
vyzkousel sem chromium a atom porovnat (T430s, i7, ssd):

chromium z deb: 2s
chromium z snap: prvni spusteni(s pripravou conf) 10s, vypnu/zapnu: 2s

atom z deb: 3s
atom z snap: prvni spusteni(s pripravou conf) 6s, vypnu/zapnu: 2s

u obou z deb uz sem conf mel a rozdil mezi pustenim prvnim po rebootu a naslednym neni zadnej

pro zajimavost nejake info+mereni pred tou (pred rokem) zmenou a po ni:
https://snapcraft.io/blog/snap-startup-time-improvements

Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #3 kdy: 11. 07. 2020, 17:29:53 »
Tohle mě hrozně štvalo, když mi gnome-calculator startovala asi dvě vteřiny. Odinstalováním přes snap a nainstalováním přes apt se to změnilo na okamžitý start.
Proč to tak je, nebo proč si někdo myslí, že je dobrý nápad tohle dávat jako default, netuším.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #4 kdy: 11. 07. 2020, 17:35:18 »
To ja mám skúsenosti že konkrétne rýchlosť je skoro to isté, není tam žiadny výrazný vliv,... teda až na výnimku keď app je spustená prvý krát.


Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #5 kdy: 11. 07. 2020, 17:58:37 »
Tak jsem to otestoval. Ignoruji první start. Start apt instalace gnome-calculator trvá cca 5 snímků, snap instalace cca 15.
https://www.youtube.com/watch?v=CTkaQT0491Q
Těch patnáct snímků, tj. přes půl vteřiny je dost na to, abych už chtěl začít psát a když jsem hodně nedočkavý, ztratilo se prvních pár úhozů a rozhodilo kreativní proces.
Když se mi to stalo poprvé, bylo to o dost horší, možná je to tím 6x zrychlením?
« Poslední změna: 11. 07. 2020, 18:00:47 od incorporated »
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #6 kdy: 11. 07. 2020, 18:05:13 »
tiež som spravil takýto test,... rozdiel som mal 1 snímku... takže neviem kde môže byť problém...

Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #7 kdy: 11. 07. 2020, 18:07:05 »
Na gnome-calculator? Jaké byly absolutiní hodnoty?
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Rychlost spustenia snap aplikacii
« Odpověď #8 kdy: 13. 07. 2020, 07:26:56 »
Diky za info... teraz som to otestoval a co sa tyka gnome-calculator su casy na netbooku lenovo yoga cca 1.2s a 1.9s (v prospech deb). Ale chromium napr. 2.5s vs. 2s (v prospech snap)... na hlavnom pc (R3700x, s ubuntu) su casy o sekundu lepsie ale pomer je zachovany... divne... ale asi to je ficura... Resp. mozno ide o to, ze v tom snape je okrem samotnej aplikacie aj kopu zavislosti... ale vyhodu ma snap imho v tom, ze moze mat novsiu verziu programu, kdezto v balickoch bude zrejme vzdy o nieco starsia verzia... kazdopadne diky za info, asi to viac neriesim, resp. tam kde potrebujem nutne novsiu verziu pouzijem snap, a ostatne pojde cez balicky...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.