Připojení na IP kameru zvenku

Připojení na IP kameru zvenku
« kdy: 10. 07. 2020, 08:56:26 »
Zdravim, mam ip cameru na localu 192.168.....:80 a chci se optat, jak se na ni podivat pres prohlizec v mobilu , kdyz nebudu doma? Musim to nejak prenastavit? JInak mi ta stranka nefunguje. Dekuji
« Poslední změna: 10. 07. 2020, 10:22:19 od Petr Krčmář »


Re:Pripojeni se na IP cameru z venku
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2020, 09:38:51 »
Přímo to nepůjde – už dlouho je nedostatek veřejných IPv4 adres, takže se používají privátní, které nejsou v internetu unikátní, tudíž se na ně z internetu nedostanete. To je i případ vaší IPv4 adresy 192.168… Řeší to nový protokol IPv6, ale není jisté, zda ho umí vaše kamera, není jisté, zda ho podporuje váš ISP, a je jisté, že ho nepodporují čeští mobilní operátoři (zatím).

Někteří výrobci kamer poskytují cloudovou službu, do které kameru připojíte a pak se přes ni dostanete na svou kameru. To by pro vás bylo nejlepší řešení. Samozřejmě to znamená důvěřovat té cloudové službě, tedy výrobci kamery – na druhou stranu, tomu už musíte důvěřovat stejně.

Komplikovanější řešení je nechat si od vašeho ISP přidělit veřejnou IPv4 adresu (obvykle je to placená služba) a nasměrovat alespoň jeden port na tu kameru. Případně může jeden port na nějaké veřejné IPv4 adrese přesměrovat váš ISP, to by vám mohl poskytnout i zadarmo.

Každopádně počítejte s tím, že je potřeba mít v té kameře aktuální firmware a bezpečná hesla. Asi nechcete, aby se na ni díval kdokoli. Ani teď s největší pravděpodobností ta kamera nebude pro případné útočníky nedostupná, ale když ji zpřístupníte z internetu, bude ještě snazší ji najít a zkoušet na ni zaútočit.

A nebo si můžete od odpůrců IPv6 nechat vysvětlit, že přístup ke kameře z mobilu vůbec nepotřebujete.  ;)

Re:Připojení na IP kameru zvenku
« Odpověď #2 kdy: 11. 07. 2020, 17:38:31 »
Já žil dlouho v domění, že máme u t-mobile VDSL neveřejnou adresu - prostě mě nenapadlo to ověřovat.
Zjistil jsem, že máme veřejnou (ne pevnou, ale co jsem to začal používat se nezměnila).

Je dost snadné se kouknout do routeru jakou má přidělenou IP adresu a porovnat jí s tím, jak vás vidí ipchicken.com, mojeip.cz a podobné stránky. Jestli je stejná, máte veřejnou adresu. Pak stačí nastavit v nastavení routeru port-forwarding, aby provoz mířený na vámi zvolený port na té veřejné adrese byl přesměrován na interní IP a port té kamery.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.