Stabilita routeru Turris Omnia

Stabilita routeru Turris Omnia
« kdy: 23. 06. 2020, 21:11:56 »
Ahoj,

četl jsem na všelijakých fórech, že je Turris ohromně nestabilní a tak váhám, jestli si ho pořídit. Většina těch příspěvků byla třeba tři roky stará, tak se mohla situace změnit. Ty peníze mě příliš nemrzí, ale spolehlivost bych u routeru pochopitelně chtěl.

Pokud ne Turris, co byste doporučili, pokud od toho chci LTE modem? Jsem ve špatné lokalitě, ISP je k ničemu a LTE je už asi jediná možnost. Hodně zvažuji MikroTik, u něho mě jen mrzí, že budu bez WireGuardu, ale to asi oželím a rozjedu ho prostě na serveru.
« Poslední změna: 23. 06. 2020, 22:47:16 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Turris Omnia
« Odpověď #1 kdy: 23. 06. 2020, 21:17:53 »
sw/firmware se snad updatuje a stabilita zlepsuje.

Re:Stabilita routeru Turris Omnia
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2020, 00:10:25 »
Já používám 3x Turris Omnie + 2x starší Turris 1.x. 2 Omnie mám od kampaně na Indiegu (2015).  Později za plnou cenu dokoupena 2GB verze Omnie. A nedávno sem si dokoupil další dva starší modely Turris 1.0 a 1.1 (použité za cenu kolem 2tis.). K tomu ještě používám jeden router Asus RT-N16 s aktuální verzí OpenWRT. Vše používám v rámci rodiny, mám je propojený přes Wireguard (předtím přes OpenVPN).

Ano, jednou sem narazil při automatické aktualizací driveru na 2,4GHz WiFi kdy tam dali novější verzi a začal mi zlobit starý tablet (Acer A700) ale to pak vrátili zpátky takže sem opět mohl tablet používat.

Co se týče aktualizací ukaž mi jiný produkt typu router který nabízí automatické aktualizace. Navíc ty sám si můžeš nastavit zda se bude automaticky aktualizovat nebo zda budeš aktualizovat ručně po upozornění.

Tyhle routery považuju za bezpečné řešení v rámci rodiny oproti jiným routerům, které mají uzavřený FW a jsi odkázán na libovůli výrobce zda některé chyby opraví nebo ne, nebo zda řekne že produkt už je End of life a žádná nová aktualizace nevyjde i když je produkt napadnutelný. Navíc vždy u nich musíš provádět aktualizace ručně.

Pokud bys měl nějaký problém tak máš k dispozici komunikaci s podporou a to v češtině.

Na fórech se většinou řeší problémy, takže pak ti to může zkreslit pohled na produkt.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stabilita routeru Turris Omnia
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2020, 10:21:52 »
Omnia mala tazky start, ale casom sa to utriaslo. Chvilu bolo obdobie, ked experimentovali s wifi drivermi, ale nakoniec boli stabilne. Problem bol aj s krypto akcelaratorom, neviem ci bol dorieseny, potom ako som mal boot loop a factory reset som prestal mat chut experimentovat s nim. Jedina vec co zostala je to, ze turris team stale nerespektuje, ktore sluzby mate zapnute a ktore vypnute, takze pri updatoch natvrdo zapina kresd, aj ked mate vypnuty a ako resolver pouzivate dnsmasq (pretoze ten vie obsluzit vasu vnutornu domenu, vratane hostov s dhcp), co samozrejme fungovat nebude a po update mate nefunkcny dns az pokial znovu manualne nevypnete kresd.

Mox je na tom horsie, posledny update rozbil wifi. Okrem toho stale sa nevie rebootnut - pri reboote zatuhne, treba ho vytiahnut z elektriny a znovu zapojit. Nie je zatial v stave, kde by bolo mozne nechat ho updatovat, pretoze stale budete riesit "internet zase nejde".

Ja som pouzival Omniu a Mox. Omnia bola medzicasom vymenena za Unifi, Mox caka to iste. Okrem toho mam este jeden postarsi Netgear (ten planujem vymenit za Omniu, ktora je momentalne v krabici) a tam, kde treba LTE, mam Mikrotik SXT LTE.

Ano, pri Ubiquiti aj Mikrotiku je clovek odkazany na vyrobcu, ale to je v podstate aj pri Turrisoch. V praxi updaty od Ubiquiti aj Mikrotiku toho rozbili menej (update USG mi zrusi wireguard, ale to vyplyva z podstaty image-based updatu), ako od Turrisu.

vcunat

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stabilita routeru Turris Omnia
« Odpověď #4 kdy: 24. 06. 2020, 23:52:42 »
Více odpovědí asi najdete/dostanete přímo na https://forum.turris.cz

Celkem souhlasím s tím co tady bylo napsáno, ale tak jako tak těžko můžu být považován za objektivního.


Re:Stabilita routeru Turris Omnia
« Odpověď #5 kdy: 25. 06. 2020, 13:35:23 »
Ja mam jak omnii tak moxe jako ap a slape to, network boot moxe z omnie maj pekne vychytanej stran pridani, ja si hral a zkousel i odebrani a tim sem moxe tak nejak zaskocil a neslo to jinak nez factory reset a ten je na moxovi hruza jak je tam jen jedna dioda, nastesti jak omnia tak mox maji moznost terminalu pres uart takze kdyz je nejhur stale se da ledacos opravit.

Na omnii provozuju i lxc kontejnery a parada, stejne jako openvpn je na omnii otazka par kliknuti ve forisu, todle je moc hezky udelano.

pokud neco neni na ofic foru stale je to openwrt a k tumu se da dohledat spousta veci.

Re:Stabilita routeru Turris Omnia
« Odpověď #6 kdy: 25. 06. 2020, 17:34:55 »
Mám Turris Omnia 1GB od ledna 2017 a nikdy za celou dobu se stabilitou problém nebyl.