Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server

Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« kdy: 17. 06. 2020, 17:49:06 »
Zdravím vospolok.
Poraďte mi prosím vás.
Príde nám do firmy Dell PowerEdge T40, ktorý je oficiálne "certifikovaný" pre Ubuntu Server LTS 18.
Ale ja radšej preferujem Debian. Je tu nejaké riziko, že Debian nebude plne podporovať niečo z hardwéru daného výrobcu servera a bude podávať horší performance ako keď tam dám niečo oficiálne "certifikované"?

S týmto rozhodnutím budem musieť fungovať niekoľko nasledujúcich rokov. Nerád by som po pár mesiacoch prišiel na to že je to na prt. Na stránkach výrobcu nie sú k tomuto modelu žiadne dodatočne stiahnutelné ovládače pre Linuxy. Dá sa všeobecne spoľahnúť na to, že podpora daného HW bude rovnaká aj v tom Debiane?


Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2020, 18:54:28 »
Nedá se na to spolehnout. Od toho je ta certifikace, abyste se mohl spolehnout, že Ubuntu 18 LTS fungovat bude.
Přínosy a nevýhody Ubuntu vs. Debian, podpora vs. bez podpory si musíte zvážit sám, to se liší situace od situace.

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2020, 20:38:14 »
Hmm toho som sa bál.
A je rozdiel v certifikácií Ubuntu 18 a Ubuntu 20? Dá sa predpokladať, že novšia verzia Ubuntu bude bez problémov alebo sa mám striktne držať tej 18nástky?
Čo myslíte?

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2020, 20:41:15 »
Hmm toho som sa bál.
A je rozdiel v certifikácií Ubuntu 18 a Ubuntu 20? Dá sa predpokladať, že novšia verzia Ubuntu bude bez problémov alebo sa mám striktne držať tej 18nástky?
Čo myslíte?

Nedá se předpokládat nic. Podporují Ubuntu 18 LTS a pokud nikde nepíší o podpoře Ubuntu 20, tak prostě není (a bude to běhat stejně "nepodporovaně" jako Debian). Není samozřejmě vyloučeno, že podporu pro Ubuntu 20 doplní, ale dokud to nemáte od nich slíbeno (ve specifikaci), tak s tím počítat nemůžete.

Rhinox

  • ***
  • 108
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2020, 23:19:56 »
Jelikoz je Ubuntu zalozeno na Debianu, myslim ze by s tim nemely byt zadne potize. Debian je sice mirne "konzervativnejsi" a verze balicku zaostavaji, jenze Ubuntu LTS18 take neni nejnovejsi verze. Rekl bych, ze debian10 na tom pujde...


Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #5 kdy: 17. 06. 2020, 23:51:04 »
O výkon bych se nebál, ostatně co brání to otestovat? Výkon, podpora HW, to je jeden den hraní - tedy testování nového HW. Výkon se dá zabít mnoha jinými způsoby.

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #6 kdy: 17. 06. 2020, 23:59:02 »
Jelikoz je Ubuntu zalozeno na Debianu, myslim ze by s tim nemely byt zadne potize. Debian je sice mirne "konzervativnejsi" a verze balicku zaostavaji, jenze Ubuntu LTS18 take neni nejnovejsi verze. Rekl bych, ze debian10 na tom pujde...
pokud se jedna o firemni&produkcni nasazeni tak je velky rozdil mezi "podporovane-certifikovane" a "rekl bych ze pujde" ;-)

a i k tomu "rekl bych", pokud by byla certifikace pro Debian, tak se da predpokladat (v te nefiremni rovine) ze Ubuntu pujde, ale vzhledem k tomu ze Ubuntu je v podstate Debian+NecoNavicCiJinak, tak je klidne mozne ze pri certifikaci se pridaly nejake Ubuntu patche pro jadro ci xorg ktere v Debianu nebudou... samozrejme by se dali projit vsechny Ubuntu patche a zjistit to, nebo proste dat Debian a "uvidi se"...

EDIT: jinak ta certifikace byla s jadrem 4.15.0-58-generic, tzn. ze pokud ma jit o jistotu je vhodne instalovat 18.04.0 ci 18.04.1 ktere NEobsahuji HWE (kde je nova rada jadra)
« Poslední změna: 18. 06. 2020, 00:01:10 od k3dAR »

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2020, 00:01:27 »
a i k tomu "rekl bych", pokud by byla certifikace pro Debian, tak se da predpokladat (v te nefiremni rovine) ze Ubuntu pujde, ale vzhledem k tomu ze Ubuntu je v podstate Debian+NecoNavicCiJinak, tak je klidne mozne ze pri certifikaci se pridaly nejake Ubuntu patche pro jadro ci xorg ktere v Debianu nebudou... samozrejme by se dali projit vsechny Ubuntu patche a zjistit to, nebo proste dat Debian a "uvidi se"...

Taky bych řekl. A přidaly se (odzkoušely, zkompletovaly) další nástroje, např. na práci s firmwary, updaty atp.
Těžko to zjišťovat a určitě to není práce na den, jak zde kolega výše psal.

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2020, 06:35:13 »
O výkon bych se nebál, ostatně co brání to otestovat? Výkon, podpora HW, to je jeden den hraní - tedy testování nového HW. Výkon se dá zabít mnoha jinými způsoby.

Tlačí ma čas. V pondelok musia bežať všetky potrebné stránky a mailový systém a nechcem pri tom zošedivieť cez víkend. Preto som hľadal nejaké jasné info. Ubuntu, ako to tu už niekto napísal chodí s množstvom dodatočných firmware/driverov ktoré môžu pri tom Delle zohrať rolu ale z môjho pohľadu je to Mamut. Neohrabaný :-P
Ok, ďakujem za cenné info.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2020, 09:24:18 »
Nestačím se divit...   
Takže když je nějaký telefon certifikovaný na android 4.3, tak tu ti stejní prskají, jak je ten výrobce zlý, že nedává aktualizace pro android 10... Ale když je to server, tak je to v pořádku zůstávat na starém OS. Je certifikovaný pro Ubuntu 18.04 lts, takže si po vypršení podpory pořídíme zase nový server na další 4 roky certifikovaný pro nějakou novější verzi os...  OMG...

Utčitě bych jako první testoval debian 10.4.0, případně ubuntu server 20.04 lts. Pokud vše pojede, není nejmenší důvod instalovat starší verzi OS.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2020, 10:02:16 »
martyd -f: Amen  ;D

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #11 kdy: 18. 06. 2020, 15:15:12 »
Znáte slovní spojení „mít krytou p*del“? Jestli ano, nemělo by vás ani napadnout tam strkat něco jiného než certifikovaný systém - to můžete doma na Raspberry, ale ne ve firmě, kde na tom visí její činnost. Nehledě na to, že to, že vám Debian pojede teď, neznamená, že vám pojede i po první aktualizaci. S tím by vás Dell poslal okamžitě někam. Mimochodem pravděpodobnost nějakého patche od Dellu je vysoká. Až budete nuceni opustit Ubuntu 18, buďto bude další certifikace, nebo případná nefunkčnost jiné verze (klidně Debianu) nebude vaším problémem (a průserem).

Proč vlastně riskujete Debian? Vždyť je to na administraci skoro to samé jako Ubuntu.

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #12 kdy: 18. 06. 2020, 16:59:22 »
Citace
Znáte slovní spojení „mít krytou p*del“? (...) kde na tom visí její činnost.
V takovem pripade bych nespolehal na jeden server. A pokud mi pripadne selzou testy po upgradu jednoho nodu, tak stale pobezi alespon jeden jiny node na puvodni verzi. V pripade napr. chybejiciho FW balicku, ktery je k dispozici jen v ramci Ubuntu repozitaru, by nemel byt velky problem nainstalovat jej i na Debian. Tedy pokud z nejakeho duvodu tazatel citi potrebu pouzit Debian, za cenu mozna trochu vice starosti by to melo byt mozne. Chce-li pohodli a "pocit jistoty", pak zminenou 18.04.1. Vetsi miru jistoty ale dle meho nazoru nabizi HA, bez ohledu na to, zda tam bezi Debian ci Ubuntu. Jiste, nejaka certifikace a podpora je fajn, ale nemela by nahrazovat vlastni testovani. Osobne napr. na HP serverech pouizvam Debian 10 + ZFS/ZoL (takze pripadny problem pri upgrade "resi" rollback snapshotu), nektere specificke veci (typicky nove FW) pridavam extrakci RPM (a pripadne "prebaleni" do vlastniho DEB, je-li treba pouzit na vice serverech).

Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #13 kdy: 18. 06. 2020, 18:20:01 »
Je to hračka za 15tis, HW na úrovni normální pracovní stanice (v čem se to liší od Dell Precision T3XXX?). To bych vůbec neřešil a dal tam rovnou to, co budeš moci dlouhodobě provozovat a spravovat.

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu Server vs. Debian pre Dell server
« Odpověď #14 kdy: 18. 06. 2020, 19:57:36 »
Nestačím se divit...   
Takže když je nějaký telefon certifikovaný na android 4.3, tak tu ti stejní prskají, jak je ten výrobce zlý, že nedává aktualizace pro android 10... Ale když je to server, tak je to v pořádku zůstávat na starém OS. Je certifikovaný pro Ubuntu 18.04 lts, takže si po vypršení podpory pořídíme zase nový server na další 4 roky certifikovaný pro nějakou novější verzi os...  OMG...
nevim kdo kde prskal ze hw s 4.3 neprejde na 10, nicmne jde samozrejme o neco jineho, tady byla rec o produkcnim nasazenim serveru ve firme... k porizeni serveru po "vyprseni" podpory - to je take ve firme bezne, 18.04 ma podporu do duben-2023, to bude server mit za sebou ~3roky provozu... pak se da rozhodnout zda poridit novej HW, nebo zda investovat cast technika/spravce k otestovani Ubuntu 22.04, Debianu 1x ci cehokoliv jineho... TED ale pokud NECHCE nic resit je volba jasna s Ubuntu 18.04.1, pokud by mu nevadilo ze pripadne bude muset neco doladit, nekde neco stahnout, najit info na netu, hledat pomoc na foru atd, tak at si tam da klidne Debian Unstable/Testing ;-)

Utčitě bych jako první testoval debian 10.4.0, případně ubuntu server 20.04 lts. Pokud vše pojede, není nejmenší důvod instalovat starší verzi OS.
Pokud ma vikend na migraci a nechce s tim laborovat, je opravdu zbytecne resit Debian a stejne tak resit Ubuntu 20.04 kde NAVIC krome necertifikace je 100% dalsi vec = Canonical oficialne doporucuje pro produkcni nasazeni pouzit LTS vydani AZ po prvnim opravnem, tedy 20.04.1

BTW: samozrejme je mozne a teoreticky skoro jiste, ze na tom pobezi jakekoliv distro, ale POKUD ma jit o jistotu/firemni/produkcni/atd tak proc to komplikovat... osobne provozuju nekolik serveru kdy se proste vzal "normalni" (necertifikovane) Dell Workstation s vhodnym pomerem cena/vykon/spotreba/rozsiritelnost, pridala hromadu disku a/nebo ssd, 1-2 kusy 4port GLAN ci optika, nainstalovalo Xubuntu LTS a chodi bez problemu roky s migraci na nasledne ci presnasledne LTS...