Vývojář bez znalostí

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #15 kdy: 30. 05. 2020, 18:09:33 »
Když si například vezmu práci iOS developera, která by mě asi nejvíce zajímala. Za jak dlouho se naučím Swift? Nebo mám začít u Java, C++?
Na iOS (Swift, SwiftUI, případně Flutter) tak půl roku na základy a pak už jen psát a psát, to je nejlepší způsob zdokonalování. Naštěstí od dob Objective-C se vývoj pro iOS dost zjednodušil.

K nejlepším materiálům patří ty na raywenderlich.com, mají on-line články, video tutoriály i knihy poměrně vysoké kvality.

Konečně jsem měl trochu času dnes a podíval jsem se na raywenderlich.com. Vypadá to moc dobře  :). Ještě jednou moc děkuju.
Není zač. Dobré knihy (a poměrně levné, často mají slevy na MEAP) má také Manning.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #16 kdy: 30. 05. 2020, 18:21:25 »
ti mladosi ani nevi jake informacni zdroje jsme meli my kdyz jsme se zabyvali pocitaci.
kazdy clanek v abicku, ve vede a technice, ve vlaste jsme shaneli a hltali.
vyvojove diagramy jsme malovali do stareho sesitu, bity a bitmapy jsme malovali na ctvereckovy papir.
dneska maji ti mladosi vsecko, ale chybi jim spis zapal a odhodlani.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #17 kdy: 30. 05. 2020, 18:31:54 »
Když začneš programovat dříve, tak to bude na úkor jinejch věcí, čas neukecáš. Osobně si myslím, že by si se neměl učit nedotahovat věci do konce :-)


Mám dotaz k poslední větě... "Když začneš programovat dříve, tak to bude na úkor jinejch věcí, čas neukecáš. Osobně si myslím, že by si se neměl učit nedotahovat věci do konce :-)"

Jak je to myšleno?  Jako, že když se někdo naučí programovat dříve, může přijít o jiné věci.... zkrátka že vůbec není pozdě v mých 25 letech? Že bych teď měl hlavně dodělat školu?

Dodělej školu.
Začít v 25ti letech není pozdě.
Pár měsíců později nebo dříve vůbec nic neznamená.

Moje obava směřoval k tomu, že když se už teď začneš věnovat programování, což není vůbec špatně, tak to ale znamená, že budeš flákat tu aktuální školu. Pokud na to máš hlavu, a tu školu zvládáš levou zadní, tak není problém. Pokud ale tu školu nedejbože nedoděláš, tak bych to považoval za velkou škodu. Dokončit i blbou školu těsně před cílem mi přijde nedobře (něco jiného je přerušit školu v v prvním semestru).
« Poslední změna: 30. 05. 2020, 18:34:06 od BoneFlute »

Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #18 kdy: 30. 05. 2020, 18:42:09 »
Co se knížek týče, tak někdy jsou pěkné kousky na HumbleBundle.

Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #19 kdy: 30. 05. 2020, 18:53:44 »
Když začneš programovat dříve, tak to bude na úkor jinejch věcí, čas neukecáš. Osobně si myslím, že by si se neměl učit nedotahovat věci do konce :-)


Mám dotaz k poslední větě... "Když začneš programovat dříve, tak to bude na úkor jinejch věcí, čas neukecáš. Osobně si myslím, že by si se neměl učit nedotahovat věci do konce :-)"

Jak je to myšleno?  Jako, že když se někdo naučí programovat dříve, může přijít o jiné věci.... zkrátka že vůbec není pozdě v mých 25 letech? Že bych teď měl hlavně dodělat školu?

Dodělej školu.
Začít v 25ti letech není pozdě.
Pár měsíců později nebo dříve vůbec nic neznamená.

Moje obava směřoval k tomu, že když se už teď začneš věnovat programování, což není vůbec špatně, tak to ale znamená, že budeš flákat tu aktuální školu. Pokud na to máš hlavu, a tu školu zvládáš levou zadní, tak není problém. Pokud ale tu školu nedejbože nedoděláš, tak bych to považoval za velkou škodu. Dokončit i blbou školu těsně před cílem mi přijde nedobře (něco jiného je přerušit školu v v prvním semestru).


Neplánuji nedodělat školu a stále vím, že by je přednost. Protože přesně jak bylo řečeno.... pár měsíců sem, pár tam nic neznamená. Není to o tom, že by mě to nebavilo a podobně. Zkráceně vsuvkou v úvodním příspěvku o škole jsem chtěl říct, že mi teď chybí velmi málo z hlavní specializace (podnikový management - marketing, hr a podobně) a pak ta vedlejší, kterou jsem si ještě nevybral a která se může pojit částečně s tím programováním, protože může být z té fakulty informatiky a statistiky.

Školu dodělám  :)



alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #20 kdy: 30. 05. 2020, 20:12:35 »
nemusi byt spatne mit kvalifikaci managera a pritom umet programovat.
skoro bych rekl, ze kvalitni projektaci, manageri, kteri nejsou namachrovani kokot| a jsou technicky
na vysi jsou vzacnejsi nez programatori.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #21 kdy: 31. 05. 2020, 08:27:49 »
Ja by som este pridal poznamku k aspektu "ako je to težké". Osobne som po nástupe do novej práce i s 10 ročnou praxou (viacmenej java dev, kusocek aj ops) prechadzal prvy tyzden, dva stavmi:
  • áááá, nič neviem
  • ja chcem prec, toto nechcem/neviem robit
  • kam "kliknúť", aby sa to nerozbilo
  • oni nemajú testy! ááááá
  • kua, viem sql, viem javu, ale ani posrany selekt neviem vyexekuovat za 8 hodin prace bez chyby (play framework, jooq framework na "ORM"
  • oki, zacinam sa orientovat, bude to zvladnutelne

Teda, co som za moju prax nastupil do troch roznych zamestnani, tak v dvoch som prvy tyzden bol strateny tak, ze ma minimalne raz denne na okamih napadlo, ze sa na to vykaslem a skusim to inde... Predpokladam, ze ty mys o kus vyssi level odhodlania a motivacie, co je len fajn.

PS: Osobne VS povazujem za uzitocnu, i ked prispela k mojemu skillsetu dost nepriamo (napriek tomu, ze to bola IT vysoka). Keby som vedel pri vybere VS, ze existuje aplikovana informatika a teoreticka informatika (a rozdiel medzi nimi), mozno by som sa rozhodol inak.

Drzim paste a nech sa dari.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #22 kdy: 31. 05. 2020, 10:28:37 »
Osobne VS povazujem za uzitocnu, i ked prispela k mojemu skillsetu dost nepriamo (napriek tomu, ze to bola IT vysoka). Keby som vedel pri vybere VS, ze existuje aplikovana informatika a teoreticka informatika (a rozdiel medzi nimi), mozno by som sa rozhodol inak.
Toto je možná jádro problému, někteří lidé, co z VŠ vyletí, si prostě vybrali špatně. Hodně jich na to prostě intelektuálně nemá, ale někteří prostě jen neměli dost informací, což je chyba studijních poradců na SŠ.

Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #23 kdy: 03. 08. 2020, 19:22:00 »
Ad (ne)dokončení školy – na to není jednoznačná odpověď. Jedni řeknou, že nemá cenu dokončovat školu, ve které člověk nevidí smysl, druzí budou argumentovat, že to vypadá, jako neschopnost dotáhnout něco do konce. Obojí je pravda, otázka je, co převáží. Nicméně těsně před cílem bych byl spíše pro dokončení, pokud to nebude zásadní zátěž.

Z hlediska získávání zkušeností vidím dvě protichůdné možnosti:

a. Být na úkol sám a nějak se s tím poprat. Je to někdy trochu jako skočit do Vltavy a učit se plavat, ale někdy to může být dost přínosné, zvlášť v ladění.
b. Mít poblíž nějakého zkušenějšího kolegu, který umí poradit. Občas řekne, že něco děláte moc komplikovaně, občas poradí něco dělat přehledněji...

Nejlepší se asi vyzkoušet si časem obojí, každé má jiný přínos.

Re:Vývojář bez znalostí
« Odpověď #24 kdy: 03. 08. 2020, 22:04:21 »
Škola nikoho nezajímá. Zásadní je angličtina a něco umět. Škola ti něco může dát a taky nemusí. Já třeba použil všechno z elektro sš (kromě programování, protože v tej době už pascal moc nefrčel). Z vejšky, kterou jsem nedodělal, mi určitě chybí matika a angličtina a zase programování tam bylo k prdu (java je úzce specializovanej jazyk, kterej jsem od tý doby nepoužil). V dnešní době jde vývoj tak dopředu, že se snad nedá říct: "nauč se tohle a jsi v klidu". Firmy/instituce potřebují vždy aplikace na všechny platformy tedy i android a huawei. Zkus udělat nějakou easy aplikaci v javě a pak to samé ve flutteru pro všechny platformy. Rozhodni, co tě víc bavilo nebo jsi líp pochopil.