Problémová microSDHC karta

Problémová microSDHC karta
« kdy: 28. 05. 2020, 21:17:48 »
Zdravím, mám jednu paměťovou kartu (microSDHC Adata 32GB), používanou v zrcadlovce, u které se na PC dostanu jen do prvotního výpisu souborů a složek, když chci jít dál a otevřít třeba složku DCIM, tak to zahlásí chybu a nedostanu se do té složky. Přes Testdisk/Photorec se mi podařilo obnovit fotky a videa, ale bez původních názvů souborů. Ve foťáku, ale můžu normálně procházet fotky na té kartě, nedá se tedy nějak přes PC obnovit i ty původní názvy?


Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #1 kdy: 28. 05. 2020, 21:49:11 »
a co na to jít "out of box"
obnovit soubory jak to jde teď (bez názvu)
.následně si otevřít exiftool(/gui). 99% foťáků ukládá do exif "originální jméno/císlo souborru" . Jen to nebude v běžných pšeničních polích (author, model, iso, comment), ale v neobvyklých artyčkovlovích (USER_1 , všeljaká pole co ani nemají název)


přinejhorším si zobrazit fotku v hexdump -C / strings

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #2 kdy: 28. 05. 2020, 22:05:44 »
nejde fotak s kartou v sobe pripojit k pc jako nejake storage?

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #3 kdy: 28. 05. 2020, 23:43:37 »
a co na to jít "out of box"
obnovit soubory jak to jde teď (bez názvu)
.následně si otevřít exiftool(/gui). 99% foťáků ukládá do exif "originální jméno/císlo souborru" . Jen to nebude v běžných pšeničních polích (author, model, iso, comment), ale v neobvyklých artyčkovlovích (USER_1 , všeljaká pole co ani nemají název)


přinejhorším si zobrazit fotku v hexdump -C / strings

Super, díky! :) Našel jsem to v exifu jako File Number, možná si udělám skript, který by to hromadně přejmenoval :)

nejde fotak s kartou v sobe pripojit k pc jako nejake storage?
No jestli najdu kabel, tak to zkusím. Už jsem tuhle možnost zvažoval, ale říkal jsem si, aby se pak ta karta nechovala stejně jako když ji připojím do čtečky v PC nebo dám do mobilu.

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2020, 00:17:54 »
no a jakou chybu to hlásí? nejsou to jen třeba práva? pak by to rootovi šlo

taky by se dalo zkontrolovat
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.vfat -a -v -V -w /dev/sdb1


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #5 kdy: 29. 05. 2020, 00:40:14 »
Už jsem tuhle možnost zvažoval, ale říkal jsem si, aby se pak ta karta nechovala stejně jako když ji připojím do čtečky v PC nebo dám do mobilu.
To záleží, jak to foťák dělá. Pokud vystrčí ven mass storage, tak máš smůlu. Pokud je to MTP/PTP, tak máš štěstí.

A pokud je to Canon, tak by to šlo vytáhnout přes chdk/magic lantern.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #6 kdy: 29. 05. 2020, 00:52:51 »
no a jakou chybu to hlásí? nejsou to jen třeba práva? pak by to rootovi šlo

taky by se dalo zkontrolovat
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.vfat -a -v -V -w /dev/sdb1
jen doplnim, ze tu kontrolu bych radeji NEdelal primo na te karte, ale na image kterej z te karty vytvori pripojenej pres (napr.) kpartx

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #7 kdy: 29. 05. 2020, 09:21:33 »
Pochopil jsem z toho že když je karta ve foťáku, tak ty fotky vidíš, ale není z toho jasné, jestli při prohlížení vefoťáku nebo při prohlížení v PC přes USB. Pokud ve foťáku, jsou vidět v plné rozlišení ? Některé foťáku ukládají thm soubory s náhledy nebo ty náhledy ukládají do nějakého jednohosouboru *.db.

Každopádně je zvláštní, že to PC nepřečte. zkoušels jiný OS.?

Stalo se to teď náhle nebo je to běžné chování této karty ? Není karta třeba větší a není na ni FAT16? Existují triky (nebo případy), že zařízení používají starý FS i na velkých kapacitách, které by neměly být podporovány a pak to dělá problém s kompatibilitou.

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #8 kdy: 29. 05. 2020, 20:15:53 »
Tak vyřešeno :). Díky všem. Karta hlásí chybu vstupu/výstupu a než zahlásí tuhle chybu, tak zasekne správce souborů, nicméně přes terminál se sudo se mi nakonec podařilo dostat se do složky s fotkami a zkopírovat je do PC :) i když taky to hlásilo chybu, něco s getcwd. Takže už zbývá z ní vymazat všechny data tak, aby nešly obnovit a půjde na reklamaci, protože se na ní nedá spolehnout, už párkrát ve foťáku při ukládání fotek a videí občas foťák zahlásil chybu a fotky/videa neuložil (s jinými kartami bez problému). Ještě před smazáním/formátem jsem zkusil zkontrolovat kartu s tím příkazem s fsck co to udělá a výsledek viz screen, přejmenovalo to už několik set nějakých souborů a stále to už asi hodinu běží.

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #9 kdy: 29. 05. 2020, 21:10:25 »
to vypadá na kompletně rozsypaný souborový systém, asi chyba karty, nebo nekompatabilita s foťákem, raději vrátit

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #10 kdy: 30. 05. 2020, 10:22:49 »
na to smazání před reklamací doporučuji
Kód: [Vybrat]
sudo badblocks -c 4096 -b 4096 -swv /dev/sdb
přpíše to 4x a ještě vždy zkontoluje, jestli je to dobře zapsané

nakonec taky napíše počet chyb

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #11 kdy: 30. 05. 2020, 11:31:13 »
no použil jsem dd + urandom, zero, random, urandom, tedy celkem 4x přepsáno, vždy to končilo chybou:

31595675648 bajtů (32 GB, 29 GiB) zkopírováno, 2069 s, 15,3 MB/s
dd: chyba při zápisu '/dev/sdd': Na zařízení není volné místo

dnes tu kartu budu muset reklamovat, protože to řeším na poslední chvíli, ač jsem tu kartu kvůli těm problémům nepoužil asi rok, takže tenhle příkaz už nestihnu.

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #12 kdy: 30. 05. 2020, 12:41:39 »
no toto není chyba karty, jen dd chce zapisovat za konec a tam už to nejde  :)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2020, 16:26:50 »
no toto není chyba karty, jen dd chce zapisovat za konec a tam už to nejde  :)
to by mohl chapat jeste jako problem karty, tak radeji doplnim, kdyz se pro dd nezada "velikost" kolik toho ma napsat, tak kdyz dorazi na konec zarizeni, oznami tu chybu protoze ZA konec zarizeni uz zapisovat logicky nejde :-)

Re:Problémová microSDHC karta
« Odpověď #14 kdy: 31. 05. 2020, 11:19:14 »
Ještě jsem teď narazil na zajímavou věc v souvoslosti s testováním podezřelých SD karet. Třeba by se to mohlo někomu hodit. Hraji si s nimi v Raspberry pod ext4, ale asi to bude univerzální. Iozone v Raspberry Pi OS sice není, ale dá se lehce přeložit ze zdrojáku. http://www.iozone.org/src/current/iozone3_489.tar

Kód: [Vybrat]
iozone -e -I -a -s 100M -r 4k -i 0 -i 1 -i 2
Koukáme na poslední dvě čísla, tedy random read a random write, je to v kB/s. Obzvlášť velmi nízký random write ukazuje na podezřelou kartu. Normální kary mají 2000-5000 kB/s, dvě divné karty mají jedna 41 kB/s a druhá dokonce jen 9 kB/s.

Taky na těchto kartách ten příkaz trvá velmi dlouho a v jednom případě dokonce iozone vypíše chybu (ne pokaždé na stejné kartě).

Kód: [Vybrat]
Error in file: Found ?0? Expecting ?dbdbdbdbdbdbdbdb? addr ffffa1400000
Error in file: Position 70680576
Record # 17256 Record size 4 kb
where 0xffffa1400000x loop 0

To je karta, která se sama za nějakou dobu skoro v každém zařízení poškodí. Je to SanDisk 8GB class 4 s tím random write 41 kB/s. Karta s nejhorší rychlostí 9 kB/s se kupidovu nepoškozuje, ale rychlostně je to horor. Je to KingMax 8GB class 6.