Internetovy stalking vs skutecny stalking, je v tom rozdil z pohledu prava?

Zdravim Koreni a Korenky,

mam osobni dilema a rad bych znal Vas nazor, idealne nasel nejakou smysluplnou odpoved nebo stanovisko. Dam modelove priklady, nechci zabihat do technickych detailu, jde mi predevsim o jistou pravni/osobni/moralni rovinu celeho problemu s "osobnimi daty". Nechci tady psat nejaky elaborat nebo zavery, problem je vsak komplexni. Zajima me co si o tom vy Koreni a Korenky myslite. Prosim neberte vsechno doslova, snazim se vykreslit urcite situace.

Obecna rovina: je hodne javascriptu, ktere jsou pouzivany obrovskou casti internetu, jedna se mi predevsim o Google AdWords, Facebook Thumbs popr. jine predevsim marketingove firmy/skripty. Vi nekdo co vsechno ony skripty vlastne monitoruji/sleduji/paruji? GDPR a podobne smernice a zakony ukazaly i obycejnim smrtelnikum, zac je toho cookie a kolik toho musi odklikat a odsouhlasit, nez "si prectou recept na gulas". Ukazuje to i rozdilnost pravnich systemu, kdy napr. v pravnim systemu USA nelze s podminkami nesouhlasit "decline", ale lze je pouze zrusit "cancel", pravni systemy v evropskych statech vsak umoznuji "nesouhlasit" s podminkami. Toto je casto videt na cookies, ze mate "nutne/minimalni" nebo "doporucene/maximalni".

Firemni rovina: Nastoupil jsem do firmy na pozici "obchodak", dostal jsem firemni laptop se systemem Windows 10, firemni telefon se systemem Android, oboji je centralne spravovane firmou navic firemni auto a vse muzu pouzivat i pro osobni ucely mimo pracovni dobu. Podepsal jsem zamestnaneckou smlouvu, poskytl vypis z trestniho rejstriku a prosel zakladni zdravotni prohlidkou, na moji sexualni orientaci, pocet partneru, uchylky nebo rasu se behem zdravotni prohlidky neptali, jelikoz to je diskriminujici a neeticke/nemoralni. Mam firemni ucty u Microsoft a Google, jelikoz to potrebuji k praci a firma za to plati, pouzivame i spamovou ochranu od nejake firmy Mimecast (nebo podobne), tim padem jsem "odklikal vsechny cookies, policies, agreements atd.", jako zamestnanec, nikoliv jako jedinec/osoba.

Osobni rovina: I presto, ze jsem nikdy doma nevyhledaval "kurzy obchodni komunikace", muj firemni laptop i telefon obcas pripojim doma k WiFi a posleze na firemni VPN, na mem osobnim pocitaci mi zacaly naskakovat reklamy na "kurzy obchodni komunikace". Nemam osobni ucet u zadne z techto velkych firem Google ani Microsoft, jako soukroma osoba se snazim blokovat si v prohlizeci reklamu / (skripty a cookies) tretich stran. Facebook nemam, ale manzelka ho pouziva. Od te doby co tu byl soused minuly tyden a trochu jsme se opili a hledali na jeho telefonu a facebookovem uctu skrze mou WiFi eroticke hracky, manzelce naskakuji reklamy na Facebooku a Amazonu na tyto produkty. Snazim se to tutlat. Vcera mi volal sef a ptal se me, co jsem delal podruhe vcera odpoledne u Motola (jestli jsem vporadku), mel jsem sice pul dne volna, ale uprime, byl jsem na pohovoru u neprime konkurence, myslim, ze sef ma podezreni, bylo to druhe kolo pohovoru. Nevim proc, ale na pohovoru se me ptali jestli jsem nekdy mel problem s alkoholem nebo zdali uzivam marihuanu, firma kde jsem byl dodava techinicka reseni nadnarodnimu obchodnimu retezci kam chodime nakupovat. Manzelka rada organizuje narozeninove party pro kamaradky a plati mou kartou, nejsem si jisty, nemuzu to prokazat, nevim zdali tu novou pracovni nabidku vzit, kdyz se ozvou.

Obchodni rovina: Kamarad provozuje retezec malych obchodu s odevy, ma na dverich upozorneni o kamerovem systemu co ma v obchode a ze detaily smluvnich podminek jsou k nahlednuti na kase, kazdy kdo do obchodu vstoupi automaticky pristupuje na CCTV a obchodni podmiky (vstup je dobrovolny). Ten muj soused mu pomohl nainstalovat skryte kamery do kabinek a na damske zachodky, zaznamy se prodavaji vybranym klientum, sype to vic nez by kdy ten obchody s odevy kdy mohly. Vybira si za pracovnice hezke mlade holky, ne moc chytre, dostavaji firemni mobily a laptopy pro osobni pouziti, maji tam nainstalovany stejny SW jako ja z te firmy kde jeste pracuji, nevedel jsem, ze to umi nahravat skryte hovory a zapinat kameru a mikrofon na dalku, to s tou GPS uz mi doslo.

Robo rovina: Vsadil jsem se se sousedem, ze se den nevydrzi chovat jako prumerna mobilni aplikace. Ze zacatku to byla sranda, ptal se lidi zda mu daji pristup k jejich kontaktum na telefonu, souborum a fotoaparatu. Vetsina si klepala na celo, nekteri byli poboureni az agresivni, i presto, ze vsichni odmitli tak se nektere jal sledovat napr. do obchodu. Zacal si zapisovat co kupuji, jejich navyky a nektere sledoval az k jejich domu. Do par dni ho policie vlekla v poutech jako stalkera, ze je to pry trestne takhle sledovat lidi, vyptavat se jich na osobni udaje a citliva data, kort nezletile. Kdyz jsem se po tydnu prihlasil na svuj soukromy email, ktery je hostovany u mensi spolecnosti, mel jsem tam reklamy na sebeobranu a nabor do bezpecnostnich slozek. Hm, asi mi budou volat policajti kvuli sousedovi.

Nakonec jsem tu novou praci vzal, sveho byvaleho zamestnavatele pozadal o odstraneni osobnich udaju a me historie co o mne nashromazdili firmy co u nich ma firma email a jine sluzby. Sef se mi vysmal, ze mam kontaktovat ony velke firmy. Uz je to rok, myslim, ze muj ticket se dostal konecne od robota k cloveku, ale jisty si nejsem. Zeptal jsem se kdo vsechno dostal me udaje a jake, preci jen, byla tam i ta zdravotni prohlidka (k tomu by ale pristup mit nemeli). V nove praci mam pristup k databazi lidi, kteri si budou brzy kupovat auto, mam jim nabizet nove pojistky a zvyhodneny leasing. Ti lide jeste nevi, ze si to auto chteji koupit, na skoleni nam rekli, ze mame volat jen tem co jsou oznaceni zelene, protoze ti uz zadali relevantni klicova slova do nektere ze spratelenych sluzeb. Tem co jsou oznaceni oranzove volaji kolegove z jineho teamu a nabizeji jim testovaci jizdu v aute od jednoho z nasich partneru. V te same databazi, na sedivem radku, jsem nasel i svou dceru bude si delat pristi rok ridicak, jen nevim, proc tady je sexualni orientace: homosexualni, to bude asi nejaka chyba, vzdyt ma pritele.

Tedka mi prosim reknete, jak je mozne, ze defakto naprosto stejne chovani na internetu je akceptovatelne a shromazdovani dat absolutne v poradku, ale v realu je to povazovano za "stalking" a neco nepripustneho? Je tento problem vubec resitelny? Lze aplikovat soucasne zakony o stalkingu na internetove stranky/skripty? Da se to vubec vymahat? Zabyva se tim nekdo?

PS: Kdyz by si nekdo myslel ze jsem paranoidni a trpym bludy, asi je nas teda vic: https://media.ccc.de/v/33c3-8414-corporate_surveillance_digital_tracking_big_data_privacy/related

Citace
1.polovina
+1

pak mi to přišlo takové jako kdybys byl naivní nebo dobrovolně ses nechal znásilnit a pak si ještě stěžoval..,

Jakékoli zařízení od někoho, natož pak s androidem nebo účtem MS bych okamžitě sformátoval, ne jen kvůli možnému malware ale i kvůli těm "účtům". Mít někde účet znamená že jsi šmírovatelný i když dokonale máš řešenou ochranu (viz dole)

Další problém je, že dnes každý používá hodně zařízení, v podstatně heterogenní (neplést s heterosexuální), takže nestačí blokátor do prohlížeče, nestačí ani filtr na routru, protože zase neřeší připojení přes 4G (nebo zlé 5G), takže pak narůstá management cost a musí mít i vpn/blokátor v androidu a ten zase údajně žere baterku...

používám pi-hole na perimetru (řeší dns), v browseru ublock (kromě dns jako pi-hole) řeší http úroveň + skripty+skriptlety.
android : vpn pro blokaci dns + alternativní browser umožnující ublock rozšíření +  alternativní FW bez google šmíráka

žádný reklamy nevidím a sledování jeminimalizováno. To že jsem paranodoidní znamená ,že po mně nejdou.

Dualita  nelegální stalking — legální "šmírování" pod hlavičkou GDPR je podle mě daná diletantstvím/zaostalostí zákonodárců/vlád  (např cookie zákon ) , buď ti zodpovědní to nechápou/nerozumí tomu a nebo jdou někomu na ruku , protože určitě budou mít umyté ruce a dostanou pozornost podniku od lobera.

Dekuji ti Pivotale za reakci. Neresim apriory jak se tomu branit, treba v praci tvuj setup nastavit nemuzu, presto diky za dobre tipy.

Prijde mi proste uhozene, kdyz bych sel do obchodu a pak by sel nekdo za mnou a nejlepe az domu, nebo by uplne stacilo, kdyz by me zamestnanec pozoroval jak nakupuju a delal si zapisky.

Chci tim rict, ze v realu jsou takove veci poburujici a nepripustne, kdezto na internetu jsou zcela bezne a jeste se na tom stavi byznys. Asi plati stare dobre "co oci nevidi, srdce neboli", blby je, kdyz to vidite.