Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #30 kdy: 25. 05. 2020, 21:46:29 »
Kryptoměny jsou stabilní a tvrdý, stejně jako je tvrdé zlato, stříbro a další věci, které se používají/ali jako měna.
Spíš je třeba si uvědomit, že všechny měny jsou "virtuální" - žádná měna není a nikdy nebyla založená na ničem jiným než na důvěře. Konkrétně na důvěře v to, že za pár let si za tu měnu budu moct pořídit zhruba tak stejný množství statků jako teď. Absolutně nic jinýho nás na měně tolik nezajímá.

Různí aktéři pak mají k různým měnám různě vysokou důvěru (čili různě silně věří, že za pár let si za ni koupí to samý co teď). Z nejrůznějších důvodů. A to je to mystické "krytí". Žádná měna není a nikdy nebyla krytá ničím jiným než důvěrou. A ta důvěra může být podepřená kde čím, včetně čistě mocenských, psychologických, sociologických nebo i naprosto iracionálních důvodů. Proto je například měna "Elvisovy ponožky" daleko tvrdší než "Mirkovy ponožky" :)

Zjednodušeně řečeno máš přirozeně pravdu, ale...

To krytí měny bych rozdělil do tří skupin:

Spotřební statky jako je jídlo, pozemek, ropa. To má hodnotu samo o sobě. Není to kryto důvěrou. A samozřejmě na to lze dělat směnky, takže tu máme princip peněz jak ho všichni známe.

Pak tu máme Rai (takové kamené kotouče z mikronézie), bitcoin, etc. Jejich hodnota je založena na dohodě. Zlato, iphone, etc patří částečně do této skupiny, částečně do předchozí - protože zlato i iphone má svou vlastní hodnotu.

Pak tu máme Fiat měnu. Jejich hodnota je založena na zákoně. Nikdo to nechce, ale všichni to používat musíme. Každopádně o důvěru se jedná taky jen okrajově.

Toliko jen pro zajímavost, že to s tím krytím důvěrou není tak horký, jak si představuješ.


Stejně jako můžeš zlatou minci vzít, a vlastnit ji, tak můžeš vzít a vlastnit bitcoin. V jeho případě to "vzít" znamená, že máš jistotu, že ho máš ty, a nikdo jinej, a že máš přesně n bitcoinů z celkového množství.
Což je totálně nezajímavá vlastnost (sama o sobě). Například jenom já vlastním takové zvláštní číslo, v odborných kruzích označované MPZ2020-5-24. Mám naprostou jistotu, že ho znám jenom já a že množství takových čísel je omezené. Přesto tato znalost má nulovou hodnotu.
Tak, jak se říká, čert je schován v detailu. V tomto případě se jedná právě o tu poznámku "sama o sobě" :-)


Peníze, jak je známe by měli uchovávat naši práci. Tak to třepa chápu já (možná špatně).

Moc krásně to bylo vyjádřeno v románu Golder Age, kde se jako peníze používal výpočetní čas, energie, prostor a informace. Což jsou opravdu ultimátní směnné statky, které mají hodnotu sami o sobě.


Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #31 kdy: 26. 05. 2020, 01:11:46 »
Peníze, jak je známe by měli uchovávat naši práci. Tak to třepa chápu já (možná špatně).
Ale vždyť to je přesně to, co říkám, jenom řečeno jinak. Pokud má ten prostředek směny hodnotu sám o sobě, pak je vysoce pravděpodobné, že ho v budoucnu budu moct směnit za něco, co mě bude zajímat (a hodnota toho něčeho bude přibližně stejná jako teď).

Ale to, co tě opravdu zajímá, je ta směnná hodnota v budoucnu, ne ta vnitřní hodnota. Ta je ve skutečnosti úplně marginální a může být klidně i nulová (jak se úspěšně nejpozději od šedesátých let přesvědčujeme).

Čili: platí tahle implikace, ne opačná.

Nikdo to nechce, ale všichni to používat musíme.
Jediné, co opravdu musíš, je pužívat fiat k platbě státu (daně, poplatky). Jinak ti můžou mzdu vyplácet klidně v Elvisových ponožkách, to není nic proti ničemu a AFAIK žádný zákon neříká, že to musí být v penězích, nota bene korunách.

Ale ty bys jaksi ty Elvisovy ponožky nechtěl, že. Protože by sis za ně nic nikde nekoupil. Protože je ani prodavačka ani opravář pračky a dokonce ani prostitutka nechce. Narozdíl od českých korun, amerických dolarů, švýcarských franků a spousty dalších měn, které lidi - navzdory tvému mylnému tvrzení - opravdu chtějí a proto si za ně něco koupíš úplně bez problémů.
« Poslední změna: 26. 05. 2020, 01:13:30 od Mirek Prýmek »

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #32 kdy: 26. 05. 2020, 09:41:11 »

Jediné, co opravdu musíš, je pužívat fiat k platbě státu (daně, poplatky). Jinak ti můžou mzdu vyplácet klidně v Elvisových ponožkách, to není nic proti ničemu a AFAIK žádný zákon neříká, že to musí být v penězích, nota bene korunách.


V tomhle se mylis, mzda musi byt u nas vyplacena v ceskych korunach (v pripade, ze pracujes v CR a mas tu i zamestnavatele)

https://www.epravo.cz/top/clanky/lze-vyplacet-mzdu-v-cizi-mene-108614.html

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #33 kdy: 26. 05. 2020, 10:21:51 »
V tomhle se mylis, mzda musi byt u nas vyplacena v ceskych korunach (v pripade, ze pracujes v CR a mas tu i zamestnavatele)

https://www.epravo.cz/top/clanky/lze-vyplacet-mzdu-v-cizi-mene-108614.html
Aha, ok, omlouvám se, díky za opravu.

Tak upravuju: pokud bys toužil mít příjem v Elvisových ponožkách, stačí stát se živnostníkem ;)

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #34 kdy: 26. 05. 2020, 10:54:00 »
Ale může se najednou zdvojnásobit množství kryptoměn. To už moc kouzelný není. Ekonomové tomu říkají "substitut" a za nějakých podmínek to funguje úplně stejně jako nafukování množství té tvé kryptoměny.

Tady je asi dulezite zminit za jakych podminek. Podle stejne logiky by vytvoreni novych fiat men (zpusobene treba castecnym rozpadem eurozony) mohlo devalvovat moje USD.


Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #35 kdy: 26. 05. 2020, 10:59:27 »
Jediné, co opravdu musíš, je pužívat fiat k platbě státu (daně, poplatky). Jinak ti můžou mzdu vyplácet klidně v Elvisových ponožkách, to není nic proti ničemu a AFAIK žádný zákon neříká, že to musí být v penězích, nota bene korunách.
Cituji odjinud: Z pohledu zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce ve znění pozdějších předpisů (dále jen jako "ZP") však situace není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Dle § 142 odst. 1 ZP platí, že mzdu nebo plat je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplácet v zákonných penězích. Zákonnými penězi jsou podle § 16 odst. 1 zákona o ČNB platné bankovky a mince vydané Českou národní bankou. Peněžní jednotkou je v České republice podle § 13 zákona o ČNB pouze koruna česká (Kč).

EDIT: aha, mel jsem tady dlouho nacteny form.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #36 kdy: 26. 05. 2020, 16:00:49 »
Narozdíl od českých korun, amerických dolarů, švýcarských franků a spousty dalších měn, které lidi - navzdory tvému mylnému tvrzení - opravdu chtějí a proto si za ně něco koupíš úplně bez problémů.

Bylo to myšleno trochu s nadsázkou, ale třeba švýcarskýma frankama v místním Kauflandu nezaplatím, protože je nechtějí. Oni by možná nechtěli ani koruny, ale chtít musí.

Ta tvá logika je samozřejmě z části správná - abych zaplatil frankama, musím si najít lidi, kteří jej chtějí - to jest švýcary. Abych zaplatil Elvisponožkama, tak detto. Pointa, kterou jsem chtěl zdůraznit, je to, že když budu ve švýcarsku, tak mi ty franky vzít musí. A když budu v čechách, tak se frankama ani Elvisponožkama nenajím.

Takže ano, je kategorie peněz založená čistě na důvěře, ale určitě to neplatí o všech.

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #37 kdy: 26. 05. 2020, 21:06:13 »
Bylo to myšleno trochu s nadsázkou, ale třeba švýcarskýma frankama v místním Kauflandu nezaplatím, protože je nechtějí.
No to je spíš z praktických důvodů - aby nemuseli mít zvláštní pytlíček na měnu, kterou použije jeden člověk za pár let... V Kauflandu 50km od švýcarských hranic to předpokládám půjde :)

Každopádně pořád k zaplacení CHF ti stačí jedna návštěva směnárny, která je hned vedle toho Kaufu. Pořád jsi na tom líp než s BTC nebo Elvisovými ponožkami.

Oni by možná nechtěli ani koruny, ale chtít musí.
No to je imho spíš přání otcem myšlenky, ale budiž.

Ta tvá logika je samozřejmě z části správná - abych zaplatil frankama, musím si najít lidi, kteří jej chtějí - to jest švýcary.
To NEjest Švýcary :) To jest kohokoli, kdo je bude ochoten vzít.

Pointa, kterou jsem chtěl zdůraznit, je to, že když budu ve švýcarsku, tak mi ty franky vzít musí. A když budu v čechách, tak se frankama ani Elvisponožkama nenajím.
Ale jistěže se s frankama najíš. Vemeš to přes tu směnárnu.

Takže ano, je kategorie peněz založená čistě na důvěře, ale určitě to neplatí o všech.
Ale ano, platí to o všech. Jenom jsi přehlídl jednu podstatnou pasáž toho, co jsem psal:

ta důvěra může být podepřená kde čím, včetně čistě mocenských, psychologických, sociologických nebo i naprosto iracionálních důvodů

To, že stát používání nějaké měny vynucuje, je samozřejmě velmi silná podpora důvěry v ní. Nefunguje to jenom tam, kde je používání takové státem podpořené měny naprosto zjevně nevýhodné (např. v situaci hyperinflace mají lidi větší zájem třeba o zlato nebo USD, než o nějaký venezuelský SrandaBolívar).
« Poslední změna: 26. 05. 2020, 21:10:33 od Mirek Prýmek »

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #38 kdy: 26. 05. 2020, 21:44:09 »
Každopádně pořád k zaplacení CHF ti stačí jedna návštěva směnárny, která je hned vedle toho Kaufu. Pořád jsi na tom líp než s BTC nebo Elvisovými ponožkami.

Jako ze nejde menit BTC na CZK? To poresim v mobilu ve fronte u kasy, nebo to za me poresi moje "banka" (Revolut, crypto.com, ...)

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #39 kdy: 26. 05. 2020, 22:17:09 »
Jako ze nejde menit BTC na CZK? To poresim v mobilu ve fronte u kasy, nebo to za me poresi moje "banka" (Revolut, crypto.com, ...)
Jakože jde, ale transakční náklady jsou vyšší. Například se na to musíš netriviálně připravit. Já například Revolut nemám. Takže když mi někdo před tím obchodem dá nějaké BTC a nějaké CHF, bude pro mě snazší si něco koupit za CHF.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #40 kdy: 27. 05. 2020, 00:33:54 »
Děláš z toho kovbojku :-)

Bylo to myšleno trochu s nadsázkou, ale třeba švýcarskýma frankama v místním Kauflandu nezaplatím, protože je nechtějí.
No to je spíš z praktických důvodů - aby nemuseli mít zvláštní pytlíček na měnu, kterou použije jeden člověk za pár let... V Kauflandu 50km od švýcarských hranic to předpokládám půjde :)

Každopádně pořád k zaplacení CHF ti stačí jedna návštěva směnárny, která je hned vedle toho Kaufu. Pořád jsi na tom líp než s BTC nebo Elvisovými ponožkami.


Ta tvá logika je samozřejmě z části správná - abych zaplatil frankama, musím si najít lidi, kteří jej chtějí - to jest švýcary.
To NEjest Švýcary :) To jest kohokoli, kdo je bude ochoten vzít.
Samozřejmě, v tom není problém.

Pointa, kterou jsem chtěl zdůraznit, je to, že když budu ve švýcarsku, tak mi ty franky vzít musí. A když budu v čechách, tak se frankama ani Elvisponožkama nenajím.
Ale jistěže se s frankama najíš. Vemeš to přes tu směnárnu.
Zde jsi nepochopil o čem mluvím. Směnárna nění o důvěře. Směnit za jídlo můžu kteroukoliv měnu. To nic neřeší ani nedokazuje.


Takže ano, je kategorie peněz založená čistě na důvěře, ale určitě to neplatí o všech.
Ale ano, platí to o všech. Jenom jsi přehlídl jednu podstatnou pasáž toho, co jsem psal:

ta důvěra může být podepřená kde čím, včetně čistě mocenských, psychologických, sociologických nebo i naprosto iracionálních důvodů

To, že stát používání nějaké měny vynucuje, je samozřejmě velmi silná podpora důvěry v ní. Nefunguje to jenom tam, kde je používání takové státem podpořené měny naprosto zjevně nevýhodné (např. v situaci hyperinflace mají lidi větší zájem třeba o zlato nebo USD, než o nějaký venezuelský SrandaBolívar).
Zde se neschodnem a to naprosto jednoduše. Hamburger, obilí, mrkev, kakaové boby - mohou sloužit jako měna. A když o to nebude mít nikdo zájem - ztratí se tebou proklamovaná důvěra, nevadí, tak to sním. Podobně zlato, iphone, ropa - zlato funguje jako šperk, iphona můžu používat na telefonování, ropu asi nemusím rozvádět. Všechny tyto statky mají hodnotu samu o sobě, nezáleží na důvěře. (Ano, vím, že tisícovka iphonů mi bude k prdu, ale třeba to s tou ropou a ostatníma věcma platí.)

Vzhledem k tomu, že jsem uvedl ne jen jeden příklad statku, který má hodnotu sám o sobě, tak tím považuji tvé tvrzení vyvrácené  ;D

Fiat měnu nebudu dál rozvádět.

Re:Který IT obor má velké uplatnění na trhu práce
« Odpověď #41 kdy: 27. 05. 2020, 07:42:21 »
Zde jsi nepochopil o čem mluvím. Směnárna nění o důvěře. Směnit za jídlo můžu kteroukoliv měnu. To nic neřeší ani nedokazuje.
A v kolika směnárnách myslíš, že berou ten Bolívar? Asi jich bude dost málo, protože v něj lidi nemají důvěru.


Zde se neschodnem a to naprosto jednoduše. Hamburger, obilí, mrkev, kakaové boby - mohou sloužit jako měna. A když o to nebude mít nikdo zájem - ztratí se tebou proklamovaná důvěra, nevadí, tak to sním. Podobně zlato, iphone, ropa - zlato funguje jako šperk, iphona můžu používat na telefonování, ropu asi nemusím rozvádět. Všechny tyto statky mají hodnotu samu o sobě, nezáleží na důvěře. (Ano, vím, že tisícovka iphonů mi bude k prdu, ale třeba to s tou ropou a ostatníma věcma platí.)

Vzhledem k tomu, že jsem uvedl ne jen jeden příklad statku, který má hodnotu sám o sobě, tak tím považuji tvé tvrzení vyvrácené  ;D
Vyvrátil jsi tvrzení, že měna, která má vnitřní hodnotu, se nedá použít jinak než jako měna.

Nic takovýho jsem ale netvrdil. Není to pravda úplně zjevně, z definice, to jsi nemusel dokazovat :)