Dnešní moderní domácí routery rády využívají takové featury jako Guest (V/W)LAN, zároveň pokud by koncák chtěl virtualizovat (VMWARE), potřeboval by pro virtuální sítě další /64 bloky.
Tedy, pro koncáka je potřeba:
- 1 adresa ze spojovacího rozsahu (záleží na podobě sítě, jestli je jeden spojovací rozsah pro více zákazníků, nebo jen pro jednoho)
- X krát /64 bloky pro domácí LAN sítě - pro běžného uživatele bych nedával míň, než /62 (tj. čtyři /64 bloky), pokud máte adres dostatek, tak spíš rovnou /56 (obecně doporučovaná velikost pro domácnost). Takových bloků (/56) máte ve /32 celkem 16777216, při správném strukturování sítě je pro malého ISP nemožné je vyčerpat.
Firmám přidělujte /48, /52 nebo /56 (podle velikosti a počtu využívaných podsítí - tam se /56 rozsah dá vyčerpat poměrně rychle, např. pro VPNky, serverové DMZ, LAN a WLAN pro zaměstnance, LAN a WLAN pro hosty, atd., atd.).
Menším (podřízeným) ISP přidělujte rozhodně větší blok, než /48, protože ten jim při dodržování min. /62 pro klienta a správném segmentování sítě dlouho stačit nebude.
Pokud můžete, nechte si rezervy (k jednomu přidělenému bloku rezervujte jeden, tři, sedm, nebo patnáct stejně velkých, číselně následujících bloků), tj. pokud malému ISP přidělím 2001:db8:f0::/48, tak rozsahy 2001:db8:f1::/48 až 2001:db8:f7::/48 nechávám do budoucna, kdyby jim nestačil stávající rozsah.
A samozřejmě, kde to půjde, agregujte prefixy :-) vaše routery vám při zpracovávání routovacích tabulek poděkují.