Podložka pro 3D tisk

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
Podložka pro 3D tisk
« kdy: 10. 05. 2020, 14:47:44 »
Pokladam dalsi dotaz lehce mimo tema rootu, nicmene je zde urcite hromada lidi s 3D tiskarnou. Mam Prusu MINI a pak DIY tiskarnu (P3Steel z CN komponent). Prusovy tiskarny maji dle meho nazoru obrovskou vyhodu, ze tam jsou veci vymyslene dobre, neni to tamagoci - neco namodeluju a vytisknu, vysledek je vcelku spolehlivy, ani nevim kdy jsem naposledy neco zkazil. U te DIY tiskarny jsem neustale resil nivelitu, odlepovani vytisku, spatny extruder, no bylo toho hodne.

Velkou roli na tom hraje tiskovy plat, bohuzel u Mini mi nefunguje strukturovany, nic na nem nedrzi, na hladkem to zase drzi dabelsky. Navic chci MINI pouzit na vyrobu nejakych veci a hodilo by se mi mit vic platu, aby clovek ktery rozjizdi dalsi tisk nemusel resit veci jako cisteni platu apod., ale z policky vzal dalsi a vytisky nechal na tom puvodnim. Kupovat ty hladke platy se mi moc nechce, je to vcelku draha sranda (ten muj ma uz par prasklinek, nereklamoval jsem zatim). Tisknu hlavne z ABS.

Z mnoha duvodu jsem zvazoval, ze bych si platy vyrobil sam, nastrihanim velke tabule Fe plechu a nastrikem (mam strikaci pistoli a pristup k dilenskemu vybaveni typu strojni nuzky). Zatim jsem vyzkousel par barev, vysledky jsou stridave dobre a spatne. Treba akrylat na auta ze spreje se mi vubec neosvedcil, syntetika zatim nejak funguje (ale loupe se), barva ktera drzi texturu zase neni prilnava.  Postupne budu zkouset ruzne barvy jak mi pujdou pod ruku s jinou praci (renovace motorek apod), ale to bude trvat dlouho. Experimentoval jste s tim nekdo? Idealne bych potreboval strukturovany povrch, aby to drzelo o trochu mene nez hladka podlozka pro MINI (pozor, evidentne se chova jinak nez na "velkeho" Prusu!). Neni nutne aby to vydrzelo vsechno, obyc plech je velmi levny, nastrikane to je taky za chvili, vydrzi-li barva ~ 100 tisku, jsem s ni v pohode). Praskovou lakovnu jsem nezkousel, to by mohla byt cesta.

Na pokusy jsem vzal FeZn plech, coz byla mozna chyba, vyzkousim koupit obyc nezinkovany, treba se tam ta syntetika nebude loupat.
« Poslední změna: 10. 05. 2020, 20:48:05 od Petr Krčmář »

Re:Podlozka 3D tisk
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2020, 14:51:47 »
Zkoušel jsi starý dobrý lak na vlasy? Mně se osvědčil skvěle.

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2020, 15:05:04 »
?! Nechapu jak pouzit lak na vlasy. Tedy jestli to neni mysleno jednorazove pred kazdym tiskem. Zkousel jsem treba ABS juice, ale to se vracim do rezimu tiskarna-tamagoci. Ty Prusovy PEI platy maji obrovskou vyhodu, ze jsou krome obcasneho cisteni naprosto bezudrzbove. Nechci uz zadne roztoky lepidel na papir, ABS juice, apod, se kterymi spodni vrstva vypada hnusne. Chci mit plat, ktery se idealne hromadne pred tiskem ocisti a pak pujde pouzit "tak jak je".

_Jenda

• 544
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2020, 16:08:09 »
Zkusil bych koupit na Ali PEI a nalepit ho na ten plech. Přilnavost na čínské PEI by mohla být nižší než na originální Průšovo. Jinak souhlasím s tím že ABS k hladkému plátu přilne moc a je pak složité ho sundat (zkoušeno na velkém Průšovi). Texturovaný jsem zatím nezkoušel.
Citace
Prusovy tiskarny maji dle meho nazoru obrovskou vyhodu, ze tam jsou veci vymyslene dobre, neni to tamagoci
<rejp>jenom dokud si nekoupíš MMU2S upgrade</rejp>

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2020, 16:35:13 »
PEI folii jsem zvazoval, odradila mne nejaka videa, ktera to resila, ze pry kvalita nic moc (odtrhava se, nedrzi, atd.). Pouzivate to nekdo takhle ?

Ona ta syntetika (obyc zakladovka) funguje docela dobre, tisk ABS na tom drzi zatim idealne, problem je v tom ze je to moc mekke a lehce to neodolava teplote z extruderu, takze se tam obtiskavaji spodky modelu a barva platu i meni odstin. A pri strikani musi byt perfektne rovna vrstva barvy (se sedmiletym synem to fakt strikat nejde, i kdyz ho to bavilo). Vyzkousim jestli nepomuze barve aby byla nekde delsi dobu odlezela nebo to vypect (takhle to delaji nekteri lide kteri renovuji traktory a pry obyc industrol drzi jak blazen).

Slibne vypadal samotny silne zoxidovany FeZn plech, bohuzel na omak to je drsne, ale ABS na tom drzet nechce.

« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2020, 18:56:15 »
?! Nechapu jak pouzit lak na vlasy. Tedy jestli to neni mysleno jednorazove pred kazdym tiskem. Zkousel jsem treba ABS juice, ale to se vracim do rezimu tiskarna-tamagoci. Ty Prusovy PEI platy maji obrovskou vyhodu, ze jsou krome obcasneho cisteni naprosto bezudrzbove. Nechci uz zadne roztoky lepidel na papir, ABS juice, apod, se kterymi spodni vrstva vypada hnusne. Chci mit plat, ktery se idealne hromadne pred tiskem ocisti a pak pujde pouzit "tak jak je".
Myslel jsem, kdybys mel nejakej dobrej plat, jenom ti to na tom spatne drzelo, tak to zkusit. Striknout pred tiskem na plat lak na vlasy je otazka vteriny, to neni zadny dlouhy laborovani. A pokud by to fungovalo, bylo by to lepsi nez nejaka sem tam se odlupujici barva, zejo... Narozdil od rozpustenyho ABS to na prvni vrstvu nema pohledovej vliv vubec zadnej.

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
Re:Podložka pro 3D tisk
« Odpověď #6 kdy: 10. 05. 2020, 21:09:53 »
Jaky lak na vlasy je osvedceny, ze funguje? Kdyby to funovalo na ten zoxidovany FeZn plech, tak to je urcite reseni. Stejne tak treba epoxy / alkydova / tvrda akrylatova barva (autolak) vydrzi ledascos, ale to ABS na nich nedrzi.

rr-zz

« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2020, 22:19:33 »
ty si dobrej.. :)   zase tak jednoduchy to neni..
ten plech neni normalni plech ale pruzinovej ocelovej plech (abys ho mohl bez nasledku ohnout a odlepit vytisk) docela draha zalezitost a vetsi rozmery se blbe shanej. Normalni plech uhnes. Neni vhodnej.
 Ta "barva" na Prusove pruzny podlozce neni barva, ale PEI nastrik (material kterej se pouziva na ty plastovy poslozky Buildtak, cinsky kopie atp.)
Na forech se to zdlouhave resi ale jeste nikdo nedokazat Prusu v tomhle kvalitne napodobit (Prusovci tim vyvojem spravnyho nastriku taky stravili dost dlouhou dobu).
Pokud trvas na ty plechovy magneticky podlozce, tak si ji objednej z ciny..  rakosnici prodavaji pruzinovej plech i s nejakou PEI prstvou (nevim jestli je to nastrik, nebo nalepena podlozka)

Nebo studuj.. např.
http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=9&t=2663&hilit=pei

_Jenda

• 544
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2020, 23:40:25 »
PEI folii jsem zvazoval, odradila mne nejaka videa, ktera to resila, ze pry kvalita nic moc (odtrhava se, nedrzi, atd.). Pouzivate to nekdo takhle ?
Tak jak hladký plát, tak Prusa MK2 (používal jsem před MK3) je přesně ta fólie, nalepená. Na té MK2 jsem jí jednou kus utrhl, ale to u flexibilního plátu tolik nehrozí, protože to ohneš a tím se to líp odskočí. Takže za mě je to OK. Ale měl jsem originální od Průši, čínské jsem nezkoušel.

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 11. 05. 2020, 14:57:43 »
Obycejny plech vs planzetovina (pruzinova ocel): to u mne neni problem, zatim jsem jedinou FeZn experimentalni podlozku neohnul.

Rozdil mezi barvou a PEI a dalsimi materialy samozrejme znam. Ona ta zakladovka syntetika je zajimava v tom, ze udela takovy lehce gumovy povrch i v male vrstve a na tom ABSko drzi, hlavne kdyz se to vycisti pomoci IPA. Bohuzel se do toho trosicku obtiskavaji motivy, takze to neni jako z PEI, ale obvykle dalsi zahrati u dalsiho tisku vyhladi ten predchozi ... jenze prvni vrstva uz nema idealni povrch. Taky je otazka co to udela treba za 2 mesice az uplne zmizi tekava rozpoustedla z te barvy.

Folii vyzkousim, objednam z CN.

rr-zz

« Odpověď #10 kdy: 12. 05. 2020, 17:07:17 »
Obycejny plech vs planzetovina (pruzinova ocel): to u mne neni problem, zatim jsem jedinou FeZn experimentalni podlozku neohnul.

....

Folii vyzkousim, objednam z CN.

beznej plech se ohne. staci mit prostredek vyboulenej o 0,5mm a už je problém s první vrstrvou.
Z číny např. tohle...
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200512070247&origin=y&SearchText=print+bed+Spring+Steel+PEI

« Odpověď #11 kdy: 12. 05. 2020, 17:52:56 »
0,5mm by byl pořádný problém, když je základní vrstva 0,2 nebo 0,3 :-)

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 12. 05. 2020, 22:34:55 »
Nevim co na to mam napsat. V moji realite i obyc FeZn plech proste chodi v ramci moznosti dobre, neohyba se to, vytisky drzi a vypadaji solidne. Pokud se nesloupne ta barva, no.

« Odpověď #13 kdy: 13. 05. 2020, 10:07:22 »
Předpokládám, že máš magnetickou podložku.

mhi

• 240
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 13. 05. 2020, 10:22:47 »
Ano, magnetickou, na Prusovi Mini.