reklama

SMR disk jako LTO

SMR disk jako LTO
« kdy: 08. 05. 2020, 20:02:07 »
Nedávno se zde pod článkem diskutovalo o SMR discích. Na Redditu byla hořká poznámka, že se hodí tak akorát na používání jako LTO tape, na nic jiného to není dobré. Ale přemýšlel jsem nad tím. LTO pásky mají extrémně drahé mechaniky pro takové to domácí zálohování, ale použít 2.5" SMR disk 2 TB jako LTO pásku by nebylo úplně marné. Třebaže raději mám PMR disky. Co si o tom myslíte? Dá se na to použít obyčejný tar? Dá se na jeden tar archív pak nějak navázat? SMR by bylo dobré zapisovat sekvenčně jako blokové zařízení, nikoli disk se souborovým systémem. V různých manuálech se uvádí nějaké aplikace pro pomoc s přetáčením LTO… podle zacházení s páskou jsou různé /dev/X zařízení… To je pro mne pole neorané. Je zde nějaký senior admin z korporátu?

PS: Ještě jeden vtípek z Redditu:
– Q: Best way to write on a SMR Drive?
– A: A Sharpie?

reklama


Re:SMR disk jako LTO
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2020, 20:52:57 »
co jsem se docetl, tak na SMR je lepsi zapisovat sekvence a ne nahodne.
jestli by nepomohla treba bcache s SSD a SMR diskem.
« Poslední změna: 08. 05. 2020, 20:55:05 od alex6bbc »

Re:SMR disk jako LTO
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2020, 21:21:45 »
SMR disky se používají dvěma způsoby: spotřebitelsky, tj. disk předstírá, že je normálním blokovým zařízením, na pozadí zběsile přesouvá data sem a tam, aby tam ty šindele správně poskládal... a ono to celé funguje, dokud mu nedáte o jednu fotku víc, pak se to kompletně sesype.

Druhý, spolehlivější způsob, je používat ten disk jako zónované zařízení - disk potom exportuje diskrétní nepřekrývající se zóny (obvykle 256M dlouhé), se kterými můžete pracovat aniž by se stala nějaká sviňárna jako dvoudenní SMR inventura.

Nedávno k tomu do Linuxu přistál souborový systém zonefs. Z víc mainstream systémů umí zoned block device používat třeba f2fs, btrfs nebo pro to je dm-zoned (nad který si pak můžete prsknout co se Vám zlíbí).

Docela obsáhle a dobře o tom píše Western Digital: https://zonedstorage.io/linux/fs/

Re:SMR disk jako LTO
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2020, 08:14:32 »
Mám doma jeden disk https://www.alza.sk/seagate-backup-plus-portable-5-tb-black-d5559498.htm a nie je to žiadna tragédia. Používam ho ako normálny disk, formátovaný je na btrfs s 64kB node. Keďže viem, že je SMR, používam ho na offline backup veľkých súborov a zatiaľ funguje bez problémov cca 2 roky. Zápis zvláda rýchlosťou do 150MB/s. Pri mojom používaní sa ešte nestalo, že by sa zápis viditeľne spomalil. Rýchlosť čítania je ako pri bežnom disku. Na normálne používanie ako systémový HDD to samozrejme nie je a s tým treba počítať.

Re:SMR disk jako LTO
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2020, 12:53:17 »
F2FS funguje parádně na SMR discích, na hraní jsem si pořídil 8TB a zkoušel to na něm. Pokud je dobře naformátovaný vůbec není poznat, že to je SMR.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

reklama


Re:SMR disk jako LTO
« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2020, 13:40:56 »
Nedávno se zde pod článkem diskutovalo o SMR discích. Na Redditu byla hořká poznámka, že se hodí tak akorát na používání jako LTO tape, na nic jiného to není dobré.
Používat SMR jako LTO pásku opravdu nechcete, to vyjádření nesmíte brát doslova. Těch rozdílů jsou mraky a vy byste vytvořil kombinaci se samými mínusy:
+ LTO páska má neuvěřitelnou životnost, z několika stovek pásek se mi ani jednou nestalo, aby byla některá nečitelná, byť po 10 letech
+ Nedílnou součástí korporátních LTO jsou changery/jukeboxy, jinak by dost rychle došlo místo.
- Na tu pásku to stejně musíte sypat sekvenčně v nějakém formátu, a to sypání musí umět čekat na výměnu pásky (a nemusí to být jen v rámci jukeboxu, ale i čekat na operátora až tam donese další balík pásek), takže režim je obvykle buď sypeme hotové zálohy/dumpy z disků, nebo se nějak (LVM, VSS, vmware, různí klienti do databází....) udělá snapshot a pak se v klidu sype tenhle snapshot.
- Dost často se na jednu pásku multiplexuje z několika zdrojů, protože jeden/dva servery prostě LTO mechaniku nenakrmí.
- Nějak je potřeba si pamatovat co kde je, páska nemá žádný directory (to není úplně přesné, ale pro náš případ to stačí).

O tohle všechno se Vám obvykle (až na ty nejjednorušší případy) stará nějaký obvykle hodně drahý software, i když pár free alternativ asi existuje. Vy tady máte disk, který má na sobě filesystém (viz předchozí příspěvky, dá se to udělat i použitelné) a jediný mínus je asi životnost dat.


 

reklama