Oprava kutilem napadné kabeláže

Oprava kutilem napadné kabeláže
« kdy: 07. 05. 2020, 13:53:08 »
Švagr si koupil domek a po bývalém majiteli zůstala natahaná datová kabeláž. Bohužel to byl kutil, takže je vše napevno zasekané ve zdech. V místnostech jsou naštěstí klasické dvojzásuvky, v technické místosti jsou vytažené všechny kabely z domu, tedy doufáme, není to nijak označené.

Co mě ale trápí, tak v jedné místnosti jsou všechny kabely ve stejném místě spojené spojkami. Bohužel bez rozsekání zdí není možnost to přetahat. Mně se ale ty spojky vůbec nelíbí, vidím v tom budoucí zdroj problémů. Jednak na těch kabelech není žádná rezerva, jsou natažené na knop. Navíc jsou v takovém hloupém místě: pod budoucím parapetem francouzského okna a za trubkami topení. Nechce se mi ty spojky zazdívat nebo schovávat pod parapet, který by se musel při opravě vybourat. Podpomítková krabice bude zase nedostupná přes ty trubky.

Napadá někoho řešení? Nebo se těch spojek bojím zbytečně?

PS: Ani se neptejte, jak je tam natahaná silová kabeláž  >:(


Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #1 kdy: 07. 05. 2020, 14:09:23 »
Pomohla by fotka tych spojok. Nieje spojka ako spojka.

V tvojom priade sa toho neda vela vymysliet.
Vsetky/oba zmysluplne riesenia si spomenul. Komplet vymena alebo to nechat tak.

Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #2 kdy: 07. 05. 2020, 14:34:50 »
Ideálního stavu asi nedosáhnete.
Řešil bych to podomítkovou krabicí - určitě se dá na trase najít místo, kde by nebyla pod trubkami. Zbytek trasy přesekat (pořád lepší, než sekat celou trasu) a rovnou od toho místa k zásuvce už použít krky.

Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #3 kdy: 07. 05. 2020, 15:37:48 »
IHMO propojky nemusí vadit, vadit může spíš špatné nakrimpování. Radši bych to komplet proměřil takovým tím testerem.

Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #4 kdy: 07. 05. 2020, 16:23:29 »
Jenom bych podotkl, že šance na radikální předělávku je teď. Jakmile se nový majitel jednou nastěhuje, už to bude nafurt. Je to "jenom omítka", žádná přísná statická zedničina. Mimochodem v té zdi je drát nebo licna? Pokud licna, je to pro mě další důvod, udělat to znovu. Silovina je umístěná v instalačních zónách, a je k ní dokumentace? Pokud ne... odpověď znáte. Šance dát tyhle věci do pořádku je před nastěhováním nábytku. A ten pocit ze správně provedeného díla a kvalitní dokumentace vedení siloviny... jednak hned po zazdění a zaštukování, a pak pokaždé, když člověk potřebuje někde připojit počítač na ethernet, vysavač do zásuvky, nebo třeba zatlouct hřebík k pověšení obrázku, bez obav vyvrtat díru na hmoždinku... Šleha endorfinů při každé takové příležitosti. Pokud vedení tlačí na termín, ať zkusí švagr manželce vysvětlit, že pokud se na to teď vykašle, bude na ni vrčet při každém dalším obrázku a poličce. Při každém stěhování nábytku nový problém, že zásuvky nejsou tam, kde by byly potřeba. Pokud se to teď udělá dobře, bude se pán na manželku s každou další hmoždinkou doširoka usmívat :-) Stejně je potřeba barák napřed vymalovat, ne? Tak může být dospod i celej vyštukovanej...


Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #5 kdy: 07. 05. 2020, 17:03:04 »
Byl jsem v podobné situaci, nakonec nám jako nejschůdnější vyšlo (ještě díky trochu nevzhledným stropům) nejlepší všechno rozvést na novo po stropě a pak nechat udělat celoplošně sádrokarton. Během dvou dní jsme rozvěsili na úchytky (takové ty nízkoprofilové žlábky) do stropu veškerou kabeláž, vždy jen nad zásuvkami se šlo zdí dolů, a pak to mistr z východu zaklopil sádrošem. Na pár místech jsou revizní dvířka, aby se dalo dostat k převodníkům pro LED světla, jinak je to čisté.

Jose D

  • *****
  • 696
    • Zobrazit profil
Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #6 kdy: 07. 05. 2020, 18:55:18 »
..pak to mistr z východu zaklopil sádrošem...

Na kolik to zaklopení vyjde cca?

Re:Oprava kutilem napadné kabeláže
« Odpověď #7 kdy: 07. 05. 2020, 20:04:57 »
Chtěli 450-500 Kč/m² bez DPH (a jak to s DPH je tušíte :-) podle druhu kreací, co tam dělali. Plochý sdk byl za tu levnější sazbu. Ceny z roku 2017.