Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« kdy: 02. 05. 2020, 21:41:39 »
Rozhodl jsem se oživit jednu vykopávku, aby se děti nehádaly o počítač. Jde o IBM T43 a až mě překvapuje, jak to všechno krásně všechno šlape. Nainstaloval jsem na to Lubuntu 18.04 a v /home vytvořil sdílený adresář /home/spolecny, který vlastní root a skupinu má users. Práva jsou nastavena drwxrwsr-x. Všechno až na pár drobností hezky fungovalo.

Jenže potřebujeme používat aplikaci musescore a ta je tam dost stará, verze 2.1. Už dávno používáme verzi 3.x, která bohužel není zpetně kompatibilní, takže většina not, které máme, v 2.1 nejdou otevřít. Nainstaloval jsem tedy snapd a nainstaloval musescore 3.4 ze snapu . A tady jsem narazil. Když chci vlézt do toho adresáře společný, nepustí mě to tam, permission denied. Přitom ta aplikace běží pod normálním uživatelem a z jiných aplikací se  tam bez problémů dostanu. Zkusil jsem ve snapu nainstalovat notepad++ a zjistil, že ani s ním se tam nedostanu. Problém je tedy nějaký se snapem, ale nechápu jaký. Neví někdo co s tím?
« Poslední změna: 03. 05. 2020, 00:06:27 od Petr Krčmář »


qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #1 kdy: 03. 05. 2020, 20:59:21 »
Mohu doplnit informaci, že editor Sublime Text nainstalovaný ze snapu s tím problém nemá, do sdíleného adresáře vidí a umožňuje v něm prohlížet a editovat soubory.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #2 kdy: 04. 05. 2020, 00:45:09 »
nepouzivam (v podstate) snap, mozna to jde zmenit i u nainstalovaneho, ale rychlej find - lze to zmenit pri instalaci, zkus:

Kód: [Vybrat]
# odinstalovat
snap remove musescore

# nainstalovat v rezimu vyvojare ktere neaktivuje security rezim
snap install --devmode musescore

tim se dostanes z musescore do toho adresare a pujdou soubory nacist, ale nepujde zapis, aby se i zapis musis(nevim zda to jde i jinak) pridat zapis ostatnim:
Kód: [Vybrat]
sudo chmod o+w /home/spolecny

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #3 kdy: 04. 05. 2020, 17:32:52 »
Zajímavy, cim je to hlidane, kdyz prava uzivatele/linux to vlastne neridi? Ty ostatni bych k tomu nerad poustel (mladsi deti), aby nezlikvidovali praci tem starsim. Ale jestli to nejde jinak, tak aspon ze tak. Dekuji.

tecka

  • ***
  • 138
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #4 kdy: 04. 05. 2020, 20:27:39 »
Jeden z účelů snapu je právě izolace. Standardní přístupová práva fungují, ale nad tím je ještě ten snap (v podstatě mount+apparmor).

Já znám parametr --classic, ale asi bude mít asi stejný efekt jako ten zmíněný --devmode. A možná by šly nějaké další brikule s konfigem, ale v tom se nevyznám.

Jinak i normálně by v home měl být adresář (snap/app/common?), kam můžeš zapisovat, ale to už je samozřejmě mimo pointu toho tvého sdíleného adresáře (možná by to šlo prolinkovat Edit: Nejspíš ne, to nedává smysl.).
« Poslední změna: 04. 05. 2020, 20:30:39 od tecka »


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #5 kdy: 05. 05. 2020, 05:22:33 »
[...] Já znám parametr --classic, ale asi bude mít asi stejný efekt jako ten zmíněný --devmode[...]
to bylo prvni na co sem narazil, ale hlasilo to chybu, takze pak zjistil ze --classic slouzi pouze k tomu aby snap balik kterej byl pripraven v classic(neizolovanem) rezimu si jako uzivatel povolil nainstalovat

[...] Ale jestli to nejde jinak [...]
verim ze to pujde i jinak, ale tim ze to nepouzivam tak nevim, a pri rychlem hledani sem na hint nenarazil, takze sem nechal prostor pripadnejm kolemjdoucim kteri maji zkusenosti z praxe :-)

Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #6 kdy: 05. 05. 2020, 13:12:38 »
Pro tento účel by bylo třeba, aby snap umožňoval definovat další interface podobně jako má definovaný :home, to ale najde. Můžete zkusit použít
Kód: [Vybrat]
sudo snap connect musescore:removable-media a připojit společný obsah třeba do /mnt nebo /media, ale myslím, že to nazabere.
Podívejte se na konfiguraci musescore:
Kód: [Vybrat]
sudo snap connections musescore.
Já bych tím ale neztrácel čas, pro Musescore asi sandbox nepotřebujete a použil bych Musescore v Appimage balíku.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #7 kdy: 05. 05. 2020, 13:56:39 »
@NANOOK a koukam ze AppImage pripravujou primo autori a berou to jako preferovane reseni pro Linux:
https://musescore.org/en/download

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #8 kdy: 06. 05. 2020, 17:17:35 »
Hmm, hmm, dekuji. Budu se muset podivat, co to je Appimage. Ja znam jen apt a snap.

Re:Odmítnutá přístupová práva ve snap aplikaci
« Odpověď #9 kdy: 06. 05. 2020, 20:28:20 »
Appimage je technicky mnohem jendodušší než Snap. Prostě si stáhnete balík přímo od autorů Musescore https://musescore.org/cs/download#AppImage, uložíte třeba do /home/Musescore a uděláte balík spustitelným:
Kód: [Vybrat]
chmod u+x <AppImage> a pak prostě spustíte.

Appimage nemá žádný sandbox, nese si závislosti sebou a můžete provozovat kolik verzí chcete, takže se právě hodí, když potřebujete specifickou verzi nějakého software. Já takhle používám právě Musescore a Kdenlive.

Na rozdíl od snapu vám také systém nezaplevelí loopback připojeními obrazů.