Restarty PC, parametr nolapic

Restarty PC, parametr nolapic
« kdy: 30. 04. 2020, 06:54:35 »
Prosím o radu, pokud někdo měl podobně :

Začal mě prudit PC, po restartu se načítání windows i linux samovolně restartuje, přesně na stejném místě. U Linuxu pomůže puštění parametru nolapic, potom linux naběhně. Týká se i všech live distribucí, ty se taky restartujou. U Windows 10 pomůže to, že pustím nejpve nouzový režím a potom plný restart proběhne. Poté PC nějakou dobu běží a potom tvrdý restart bez nějakých logů, BSD apod.

Nechápu, že u linuxu pomůže parametr nolapic vždy, někdy bez parametru linux naběhne a jiny dochází k restartu. Stejně tak nechápu, že po načtení nouzového režimu Win10 následující restart proběhne ok.

Zkoušel jsem čachry s biosem, downgrady, reflash, fail safe, optimal. Zkoušel jsem vyměnit pamět i zdroj. Zkoušel jsem odpojit všechny periferie, grafiku, baterku. Nic nepomhlo.

Zaráží mě ta pravidelnost, tozn. že to spadne přesně na stejném míste při restartu. Co jsem zažil, tak deska bud nejela, nebo blbla tak, že třeba restartovala sama, ale že nenaběhne Win a Linux na stejném místě, to mě stále nutí zamyslet se jestli se nejedná o něco jiného než, že deska nebo cpu je na vyhození.

M.
« Poslední změna: 30. 04. 2020, 08:13:21 od Petr Krčmář »


Re:Restarty PC, parametr nolapic
« Odpověď #1 kdy: 30. 04. 2020, 09:06:15 »
možná jde o nějakou nemocnou periferii? jak na ni při bootu sáhne, tak to zdechne, apic je advanced programable interrupt controller

zkusil bych vyhodit všechny nepotřebné pcie a pci karty; taky to může být cokoli integrovaného na MB, pak by pomohlo zakázat všechno nepotřebné v BIOSu

v Linuxu kromě nolapic je taky parametr noapic, acpi=off, acpi_apic_instance=2 (tedy použít druhou apic tabulku, jestli by to pomohlo, tak je asi nabořenej BIOS), acpi_enforce_resources=lax, acpi_enforce_resources=no, acpi_force_table_verification, acpi_no_auto_serialize, ... je toho hodně