Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G

Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #15 kdy: 28. 04. 2020, 08:22:42 »
Já mám také problém s Ryzenem a to s 2300U/Vega6 a to takový, že občas se drivery amdgpu naloaduji při bootu, ale většinou ne. Potýkam se s tím od 18.04 a doufal jsem, že 20.04 to bude mít vyřešeno.

Když už se drivery zavedou v pořádku, tak vše šlape ... ale při dalším restartu je velká pravděpodobnost, že se zase nenaloaduje srpávný driver.

Máte taky Xubuntu ?


Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #16 kdy: 28. 04. 2020, 08:53:03 »
Na fóru https://forum.xfce.org/ jsem našel řešení, pomohl příkaz "xfwm4 --vblank=xpresent --replace" a ihned se obraz srovnal.
Konkrétně https://forum.xfce.org/viewtopic.php?pid=53797
klíčové slovo Transparency artifacts


Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #17 kdy: 28. 04. 2020, 10:23:56 »
příkaz "xfwm4 --vblank=xpresent --replace" nelze aplikovat trvale  viz "xfconf-query -c xfwm4 -p /general/vblank_mode -t string -s "MODE" --create"  nefunguje




Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #18 kdy: 28. 04. 2020, 11:55:51 »
zkus v Xfce - Nastaveni/Vyladeni_Spravce_Oken a na poslednim listu Kompozitor zrusit "Pouzivat Kompozitor"

pokud obraz znemoznuje to ovladat mysi, muzes zkusit poslepu:
Kód: [Vybrat]
# otevrit terminal
Super(Win)+T

# pustit Vyladeni..
xfwm4-tweaks-settings

## vypnout kompozitor po slepu
# prepnuti na tab Kompozitor
CTRL+PgUp
# prepnuti na "Pouzivat Kompozitor"
TAB
# zrusit fajfku
SPACE

EDIT: bez Kompozitoru nepujdou pruhledne okna a GPU nebude zajistovat vykreslovani oken, nevim nakolik to muze s Ryzen byt znat...

Pomohlo díky

Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #19 kdy: 28. 04. 2020, 13:34:09 »
EDIT: bez Kompozitoru nepujdou pruhledne okna a GPU nebude zajistovat vykreslovani oken, nevim nakolik to muze s Ryzen byt znat...

Xubuntu Xfce stejně nemá průhledná okna, všechna táhla jsou natavena na neprůhledné a stíny kolem okna stejně nepoužívám,
tak je to fuk. PC slouží jako streamer TV do internetu, zatím jedu Xubuntu 19.05 nejsem rozhodnut jestli mám upgradovat na Xubuntu 20.04 LTS, když vím, že to teď jde.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #20 kdy: 28. 04. 2020, 13:40:39 »
Na fóru https://forum.xfce.org/ jsem našel řešení, pomohl příkaz "xfwm4 --vblank=xpresent --replace" a ihned se obraz srovnal.[...]
to je v podstate to co sem vcera psal ;-)

příkaz "xfwm4 --vblank=xpresent --replace" nelze aplikovat trvale  viz "xfconf-query -c xfwm4 -p /general/vblank_mode -t string -s "MODE" --create"  nefunguje

a pouzil si to presne jak pises? protoze misto MODE musis napsat prave ten rezim na kterej to chces prepnout... coz mas i u toho uvedene na mem i tvem linku ;-)

zkus v Xfce - Nastaveni/Vyladeni_Spravce_Oken a na poslednim listu Kompozitor zrusit "Pouzivat Kompozitor"
Pomohlo díky
fajn, ale radeji pouzij spravne to trvale to viz vejs a Kompozitor zas zapni :)

Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #21 kdy: 28. 04. 2020, 13:48:06 »
Na fóru https://forum.xfce.org/ jsem našel řešení, pomohl příkaz "xfwm4 --vblank=xpresent --replace" a ihned se obraz srovnal.[...]
to je v podstate to co sem vcera psal ;-)

příkaz "xfwm4 --vblank=xpresent --replace" nelze aplikovat trvale  viz "xfconf-query -c xfwm4 -p /general/vblank_mode -t string -s "MODE" --create"  nefunguje

a pouzil si to presne jak pises? protoze misto MODE musis napsat prave ten rezim na kterej to chces prepnout... coz mas i u toho uvedene na mem i tvem linku ;-)

zkus v Xfce - Nastaveni/Vyladeni_Spravce_Oken a na poslednim listu Kompozitor zrusit "Pouzivat Kompozitor"
Pomohlo díky
fajn, ale radeji pouzij spravne to trvale to viz vejs a Kompozitor zas zapni :)

Myslel jsem, že Kompozitor slouží jenom k vyladění oken, proč ho mám zapínat ?

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #22 kdy: 28. 04. 2020, 14:11:16 »
Myslel jsem, že Kompozitor slouží jenom k vyladění oken, proč ho mám zapínat ?
s Kompozitorem muzes menit ty pruhlednosti v Vyladeni, nicmene obecne je to (pokud se nepletu) o tom ze s nim vykresluje okna GPU, bez nej CPU a dle tohoto jde obecne o jinej zpusob vykreslovani a buferovani oken, plynulej posun/zvetsovani oken s jejich obsahem atd... z praxe pak proste bez Kompozitoru povazuju za takovej "nouzovej" rezim, ale jak sem psal, pokud Desktop je u toho stroje okrajova vec je to jedno, stejne tak to (pokud nevyuzijes nic co to nabizi) na Ryzen muze byt i bez toho rychle, netusim... na pomalejsich strojich je to z me zkusenosti dost znat

Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #23 kdy: 28. 04. 2020, 14:14:53 »
Rozházený obraz: xfwm4  je v režimu  xpresent
aby se srovnal musím nastavit xfwm4 na off    příkazem xfwm4 --vblank=off --replace
na stálo xfconf-query -c xfwm4 -p /general/vblank_mode -t string -s off --create

Jsem to ale paco, tvrdošíně jsem psal "MODE" kdybych si to přečtl řádek pod tím kde je vysvětleno co znamená "MODE"

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #24 kdy: 28. 04. 2020, 17:34:55 »
Na "artefakty" vo Fedore 31 / KDE / 5.6.6-200.fc31.x86_64 pomohlo v grub-e nastavit
Kód: [Vybrat]
amd_iommu=on iommu=pt

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #25 kdy: 28. 04. 2020, 23:48:57 »
Na "artefakty" vo Fedore 31 / KDE / 5.6.6-200.fc31.x86_64 pomohlo v grub-e nastavit
Kód: [Vybrat]
amd_iommu=on iommu=pt

amd_iommu může nabývat hodnot "fullflush", "off" a "force_isolation" nikoli "on", takže tenhle parametr je IMO zbytečný.

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #26 kdy: 29. 04. 2020, 13:19:33 »
Na "artefakty" vo Fedore 31 / KDE / 5.6.6-200.fc31.x86_64 pomohlo v grub-e nastavit
Kód: [Vybrat]
amd_iommu=on iommu=pt

amd_iommu může nabývat hodnot "fullflush", "off" a "force_isolation" nikoli "on", takže tenhle parametr je IMO zbytečný.

Pravda, necital som dokumentaciu.. Takze fix (na mojom PC) je "iommu=pt" ;)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #27 kdy: 30. 04. 2020, 07:48:08 »
Na "artefakty" vo Fedore 31 / KDE / 5.6.6-200.fc31.x86_64 pomohlo v grub-e nastavit
Kód: [Vybrat]
amd_iommu=on iommu=pt

amd_iommu může nabývat hodnot "fullflush", "off" a "force_isolation" nikoli "on", takže tenhle parametr je IMO zbytečný.

Pravda, necital som dokumentaciu.. Takze fix (na mojom PC) je "iommu=pt" ;)

No já si říkal, jestli není chyba v dokumentaci, když je to na tolika webech uvedeno, tak jsem to raději kontroloval i ve zdrojácích:

Kód: [Vybrat]
static int __init parse_amd_iommu_options(char *str)
{
        for (; *str; ++str) {
                if (strncmp(str, "fullflush", 9) == 0)
                        amd_iommu_unmap_flush = true;
                if (strncmp(str, "off", 3) == 0)
                        amd_iommu_disabled = true;
                if (strncmp(str, "force_isolation", 15) == 0)
                        amd_iommu_force_isolation = true;
        }

        return 1;
}

Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #28 kdy: 06. 05. 2020, 08:53:50 »
Já mám také problém s Ryzenem a to s 2300U/Vega6 a to takový, že občas se drivery amdgpu naloaduji při bootu, ale většinou ne. Potýkam se s tím od 18.04 a doufal jsem, že 20.04 to bude mít vyřešeno.

Když už se drivery zavedou v pořádku, tak vše šlape ... ale při dalším restartu je velká pravděpodobnost, že se zase nenaloaduje srpávný driver.

Máte taky Xubuntu ?

Ano mám Xubuntu a bojuji s tím od té doby co jsem neprozřetelně pořídil notebook s AMD ... to je od verze 18.04. Někdy se načte driver amdgpu v pohodě a vše funguje jak má, ale pak třeba 10x boot a nic.

Re:Xubuntu nepodporuje Ryzen3200G
« Odpověď #29 kdy: 06. 05. 2020, 17:58:11 »
Já mám také problém s Ryzenem a to s 2300U/Vega6 a to takový, že občas se drivery amdgpu naloaduji při bootu, ale většinou ne. Potýkam se s tím od 18.04 a doufal jsem, že 20.04 to bude mít vyřešeno.

Když už se drivery zavedou v pořádku, tak vše šlape ... ale při dalším restartu je velká pravděpodobnost, že se zase nenaloaduje srpávný driver.

Máte taky Xubuntu ?

Ano mám Xubuntu a bojuji s tím od té doby co jsem neprozřetelně pořídil notebook s AMD ... to je od verze 18.04. Někdy se načte driver amdgpu v pohodě a vše funguje jak má, ale pak třeba 10x boot a nic.
Nedá sa modul amdgpu natiahnuť ručne pri štarte? V Gentoo je to súbor /etc/conf.d/modules :
Kód: [Vybrat]
# You can define a list modules for a specific kernel version,
# a released kernel version, a main kernel version or just a list.
# The most specific versioned variable will take precedence.
#modules_2_6_23_gentoo_r5="ieee1394 ohci1394"
#modules_2_6_23="tun ieee1394"
#modules_2_6="tun"
#modules_2="ipv6"
#modules="msr powernow-k8 "vboxdrv vboxnetflt vboxnetadp"

# You can give modules a different name when they load - the new name
# will also be used to pick arguments below.
#modules="dummy:dummy1"

# Give the modules some arguments if needed, per version if necessary.
# Again, the most specific versioned variable will take precedence.
#module_ieee1394_args="debug"
#module_ieee1394_args_2_6_23_gentoo_r5="debug2"
#module_ieee1394_args_2_6_23="debug3"
#module_ieee1394_args_2_6="debug4"
#module_ieee1394_args_2="debug5"

# You should consult your kernel documentation and configuration
# for a list of modules and their options.
modules="msr vboxdrv vboxnetflt vboxnetadp amdgpu"
..prípadne ak sa namiesto neho naťahuje modul radeon, tak ho dať na blacklist. V Gentoo je to súbor v priečinku /etc/modprobe.d/ :
Kód: [Vybrat]
blacklist radeon
blacklist evbug
Určite sú podobné možnosti aj v (X)ubuntu.