Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« kdy: 09. 04. 2020, 00:13:39 »
pouzivate nekdo tuto nejlepsi verzi RPi?
chcu na to dat pro 3 decka samostatny minecraft server bukkit, tak snad to nebude zadna brzda za cca 2000,-
kazdy nazor je vitan dik.
« Poslední změna: 09. 04. 2020, 00:16:44 od Petr Krčmář »


Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2020, 01:47:46 »
To stoji ted tolik? Ja to kupoval za neco malo pres litr. Kazdopadne na ten minecraft server to nestaci.

Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2020, 07:52:53 »
To stoji ted tolik? Ja to kupoval za neco malo pres litr. Kazdopadne na ten minecraft server to nestaci.
Když k tomu koupíte i zdroj a krabičku, tak cca 2500.
Kdybych to chtěl použít k nějakému takovému účelu (jako domácí server), tak taky koupím celý kit.

Michal Stulík

  • *
  • 10
  • Mezi klávesnicí a židlí.
    • Zobrazit profil
    • Meziblog
Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2020, 09:01:27 »
Ten Minecraft server pro 3 lidi na tom nějak poběží, ale nečekal bych zázraky. Rozhodně nebude možné do bukkitu instalovat haldu pluginů. Největší omezení bude SD karta. Na té bych rozhodně nešetřil. Ale i tak načítání částí světa z SD karty bude pomalé, takže na nějakou vysokou hodnotu view distance můžete rovnou zapomenout.

Michal Stulík

  • *
  • 10
  • Mezi klávesnicí a židlí.
    • Zobrazit profil
    • Meziblog
Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2020, 09:16:19 »
Ještě čistě teoreticky. Minecraftu s 3 hráči bude 2GB RAM stačit a pokud nebudou děcka objevovat zbytečně velký svět, který se vejde taky do 2GB dat, tak je možnost si to celé hodit do RAM disku a nastaví se pravidelná synchronizace z RAM disku na SD kartu, aby po restartu nepřišli o své výtvory. Pak by to mohlo být hratelné.


Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2020, 09:17:30 »
Rozjel jsem kdysi server pro 2 na RPi 1, samozřejmě s hromadou kompromisů. Pořiď si ke čtyřce aktivní chladič a mělo by to jet.

Ale i tak načítání částí světa z SD karty bude pomalé.
RPi 4 má USB 3.0, server může jet na externím SSD, aspoň nebude kujvit kartu.

Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2020, 09:29:50 »
Věřím, že tohle ti udělá lepší službu https://www.ebay.com/itm/HP-T620-Thin-Client-AMD-GX-415GA-1-50GHz-4GB-RAM-32GB-Windows-10-Business/164153869530

Max. 16GB RAM, nativní mSATA, můžeš kdykoliv upgradovat RAM i SSD, pořádné USB sloty, kvalitní adaptér, nesmrtelný HW.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #7 kdy: 09. 04. 2020, 11:00:32 »
dik vsem za nazory.

jo zalohovat ten svet musim, hrajou na tom sice jenom 3 decka, ale staci kdyz jeden pouzije TNT
a druhy mi pak breci do telefonu jestli mam zalohu :-D


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #8 kdy: 09. 04. 2020, 13:54:31 »
pouzivate nekdo tuto nejlepsi verzi RPi?

jj, mám to s tím default 7" touch displejem a USB3 (jo, má to usb3, konečně ) diskem jako box pro domácí automatizaci. Jede dle očekávání, napájení usb-c je super. Jestli chceš sjet nějaký benchmark, tak klidně..

Bez externí storage bych to určitě neprovozoval, karta je fajn jako boot medium.

Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #9 kdy: 09. 04. 2020, 20:36:05 »
Ono to zas takový ořezávátko není.
Mám na tom 64Bit Ubuntu Eoan, mirror z mdadm, nad tím cryptsetup a nad tím ZFS s GZIP kompresí na zálohy.
Bez komprese, díky absenci AES instrukcí, se zápis pohybuje okolo 70MB/s, bez šifrování to skrze USB3 lítá plnou rychlostí SSD(cca 400MB/s) a s GZIPem jsem na cca 20MB/s zápisu.

Pak mám druhou 4GB verzi na testing + desktop v LXD kontejneru, který mohu na klik mezi těmito dvěma RPI4 přenášet. Celkem jsem koukal, že to zvládne i 1080p video na Youtube v Chromiu(u 60FPS už mám smůlu) v celkem koukatelné kvalitě.

Nezatracoval bych to, jako něco extra líného, nebo pomalého. Jen je to ARM, tedy něco jiného..

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #10 kdy: 09. 04. 2020, 23:29:51 »
Ono to zas takový ořezávátko není.
Mám na tom 64Bit Ubuntu Eoan, mirror z mdadm, nad tím cryptsetup a nad tím ZFS s GZIP kompresí na zálohy.
Bez komprese, díky absenci AES instrukcí, se zápis pohybuje okolo 70MB/s, bez šifrování to skrze USB3 lítá plnou rychlostí SSD(cca 400MB/s) a s GZIPem jsem na cca 20MB/s zápisu.

Pak mám druhou 4GB verzi na testing + desktop v LXD kontejneru, který mohu na klik mezi těmito dvěma RPI4 přenášet. Celkem jsem koukal, že to zvládne i 1080p video na Youtube v Chromiu(u 60FPS už mám smůlu) v celkem koukatelné kvalitě.

Nezatracoval bych to, jako něco extra líného, nebo pomalého. Jen je to ARM, tedy něco jiného..

diky ti statecny chasniku, ze jsi me potesil v me volbe vybrat RPi 4B 4GB:-)
kdyz bude treba pripojim vybaveni a muzu surfovat, kdyz mi decka ukradnou notebook.
no hlavne to bude na ten minecrafti server.

Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #11 kdy: 10. 04. 2020, 09:46:37 »
Jakou má to RPi 4/4GB spotřebu, když to jen tak pasivně čeká bez spuštěných Xek a bez připojeného monitoru, až se na to někdo přihlásí SSH a bude po tom něco chtít?

Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #12 kdy: 21. 05. 2020, 12:11:00 »
Četl jsem, že prý plnohodnotný boot z usb3 bez vložené microsd karty už je v betě. S vloženou kartou se to dá nějak zbastlit už teď snad. SSD by tedy mohlo problémy vyřešit.

Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #13 kdy: 21. 05. 2020, 12:59:36 »
Já tuhle Malinu (RPi4 / 4GB RAM) používám k 4k TV jako Kodi multimedia center a v pohodě to zvládá 4k/60fps díky nejnovějšímu ovladači grafiky.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« Odpověď #14 kdy: 21. 05. 2020, 13:52:51 »
Co se týče Minecraftu, tak raději bych hledat zkušenosti od lidí, kteří to instalovali a používali či používají, než tady, kde se člověk dozví, že "Kazdopadne na ten minecraft server to nestaci.". Mám celkem sedm Raspberry Pi 4 se 4 GB RAM a nebál bych se, že na tom Minecraft server pro těch pár lidí nepojede. Našel jsem třeba tenhle článek:

https://www.linuxnorth.org/minecraft/

kde autor zmiňuje, že RPi 3 zvládne Minecraft server do pěti lidí. Čtyřka je několikrát výkonnější než trojka. Po koupi doporučuji dát nějaký ventilátor nebo větší pasivní chladič, třeba jedno z tohoto:

    https://shop.pimoroni.com/products/aluminium-heatsink-case-for-raspberry-pi-4?variant=30924235997267
    https://shop.pimoroni.com/products/fan-shim

Stačí docela málo. Když se bude okolo pohybovat trocha vzduchu, tak se to v pohodě uchladí. Já dávám malý měděný chladič a k tomu ventilátor, který žene vzduch skrz celé zařízení.

Až rozjedeš systém, přetaktuj procesor na 2 GHz.

    https://magpi.raspberrypi.org/articles/how-to-overclock-raspberry-pi-4

Nárůst výkonu je poznat na první pohled.

SD karta v RPi dá v pohodě 40 MB/s, ta určitě bottleneck nebude. Jen vybírej nějakou lepší, aby si nebyl omezen rychlostí zápisu. Já používám Samsung MicroSDXC 128GB EVO Plus UHS-I U3 a WD Purple. Obě zvládají víc než z nich Pi dokáže vytáhnout.