Pomalé připojení k internetu při uploadu

Pomalé připojení k internetu při uploadu
« kdy: 30. 03. 2020, 09:09:19 »
Ahoj,

chtěl bych se zeptat na názor ohledně problému s připojením k internetu.

Mám pevný internet od O2, který se po bytě šíří od routeru/modemu přes kabely i jako wi-fi (2,4 GHz). Problém nastává, když někdo z telefonu provádí větší upload (třeba videa přes nějaký komunikátor; jde o desítky MB). Download ostatních je pak skoro nefunkční. ping hlásí třeba "60 % packet loss" nebo přímo toto:

Kód: [Vybrat]
Name or service not known
Upozorňuji, že k danému routeru jsou přihlášeni celkem třeba jen dva lidé a že je jedno, jestli po kabelech nebo po wi-fi. Router ani není vytížen připojeným USB zařízením atd.

Poznámky:

  • Tento problém se děje i po výměně routeru i po změně adresy (službu jsem si nechal přeložit jinam).
  • Jde o nejslabší internet od O2, tj. download/upload 20/2 Mb/s (VDSL).
  • DNS mám nastavené od O2.
  • Aktuální router je ASUS DSL-AC55U (s aktuálním firmwarem).

Chápu, že rychlost uploadu je skutečně ostudná, ale proč to zaseká i download? Nemůže to být telefonem, ze kterého se dělá upload?

Díky za nápady!
« Poslední změna: 30. 03. 2020, 11:43:45 od Petr Krčmář »


rmnv2

Re:Problémy s připojením k internetu při uploadu
« Odpověď #1 kdy: 30. 03. 2020, 09:47:17 »
kdyz neco stahujes, tak se v mensi (male) mire pouziva i upload, takze pokud by upload nesel vubec nic nestahnes....
Nechci tim ale rict, ze je to v poradku....

5nik

Re:Problémy s připojením k internetu při uploadu
« Odpověď #2 kdy: 30. 03. 2020, 09:51:26 »
Tak to bohužel je. Pokud zatížíte jeden směr na 100% své kapacity, některé pakety se tam "prostě nevejdou". A pro běžný download bohužel potřebujete i upload (potvrzování TCP segmentů). Dá se tomu trošku předcházet inteligentním routerem s fair vyvažováním dostupné kapacity pro různá spojení (prostě druh QoSu). Ale jestli tohle umí domácí routery fakt netuším. Typickým příkladem je stahování aktualizací na Win 10. To dokáže celkem pěkně "ucpat" linku.

Re:Problémy s připojením k internetu při uploadu
« Odpověď #3 kdy: 30. 03. 2020, 10:23:35 »
I nejlevnější mikrotik předřazený zbytku sítě tohle snadno vyřeší, návodů jak ho na to nastavit je spoustu na síti, případně požádejte někoho znalého.
Doporučuji ale primárně řešit s operátorem, pokud nedodává službu s parametry které má mít a neřeší to tak stížnost na ČTÚ.

Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« Odpověď #4 kdy: 30. 03. 2020, 13:49:22 »
OK, chlapi, díky za info.

Zatím to tedy vypadá na problém s nastavením routeru, tj. problém na mé straně.

V routeru, který mám (ASUS DSL-AC55U), se dá QoS nastavit, takže by nemuselo být třeba další zařízení. Moc tomu zatím nerozumím, ale cvičně jsem tam nastavil "Traditional QoS", kde se nastaví bandwidth pro download i upload a k tomu různé priority pro různé typy spojení. Nechal jsem tam zatím defaulty...


5nik

Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2020, 15:44:16 »
....cvičně jsem tam nastavil "Traditional QoS", kde se nastaví bandwidth pro download i upload a k tomu různé priority pro různé typy spojení. Nechal jsem tam zatím defaulty...

Troufám si tipnout že už tohle by ti mohlo pomoci se stabilitou provozu z/do internetu. Pokud router ví, jakou kapacitu má k dispozici, může se spojeními dle toho nakládat.

Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« Odpověď #6 kdy: 30. 03. 2020, 16:47:44 »
Tohle je bohužel vlastnost takhle silně asymetrického uploadu. Když něco stahujete, musí váš počítač průběžně potvrzovat, která data už dostal. Když odesílatel takové potvrzení nedostane v rozumném čase, vyloží si to tak, že se data ztratila a pošle je znova. No když je upload ucpaný, nedostanou se tam ani ty vaše potvrzovací pakety. Takže toho jednak jde do downloadu víc (protože některá data dostáváte dvakrát i víckrát), jednak se odesílatel přizpůsobí tomu, že má ve frontě hodně dat pro vás, která nejsou potvrzená, usoudí z toho, že máte pomalý download a zpomalí odesílání.

Řešením může být řízení kapacity linky (nebo-li kvality služby – QoS), kdy nedovolíte jednomu odesílateli plně vytížit upload, takže pro ostatní vždy zbyde alespoň úzký kanál pro ty potvrzovací pakety. Stručně jak na to už vám poradili jiní, nicméně já bych ke QoSu v těchhle spotřebních routerech byl dost skeptický, za mne je otázka, co tam ten QoS vůbec dělá – myslím, že to bude zaměřené spíš na download.

Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« Odpověď #7 kdy: 30. 03. 2020, 17:38:43 »
Zdá se, že u routeru to skutečně jde nastavit.

Pak je tady ale jedno ale: probíhá-li upload souboru přes nějaký komunikátor (řekněme WhatsApp), musel bych zjistit, jaký port/IP atd. se používá, protože v routeru předdefinovaná volba "File transfer" toto podle mě nepokrývá. Tady (https://developers.facebook.com/docs/whatsapp/guides/network-requirements/) by nějaká dokumentace byla, ale seznam rozsahů IP je obrovský...

Nejsem si jistý, jak to tam zakomponovat... Možná by stačilo limitovat dle portu 5222... nevím.

Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« Odpověď #8 kdy: 30. 03. 2020, 18:32:49 »
A ještě jeden dotaz - zrychlení internetu (rychlejší služba, byť stejně asymetrická, řekněme 50 a 5 Mb/s) by, předpokládám, zásekům nepomohlo, jen by byly po kratší dobu (upload by proběhl rychleji)... Nebo se pletu?

Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« Odpověď #9 kdy: 31. 03. 2020, 06:59:57 »
A ještě jeden dotaz - zrychlení internetu (rychlejší služba, byť stejně asymetrická, řekněme 50 a 5 Mb/s) by, předpokládám, zásekům nepomohlo, jen by byly po kratší dobu (upload by proběhl rychleji)... Nebo se pletu?
Pokud na to máte dost dobré dráty, tak to určitě bude lepší.
Když jsem měl VDSL, tak jsem měl Asus N17U a nakonec jsem ho nechal dělat jen modem/router, všechno ostatní jsem přesunul jinam: DHCP a DNC na Synology, WiFi na dedikovaný AP. To hodně situaci zlepšilo, i když pro přesun DHCP/DNS jsem měl i jiné důvody, např. PXE boot apod.