Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G

Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G
« kdy: 29. 03. 2020, 23:59:24 »
Ahoj,
potřeboval bych pomoci, mám RouterBOARD 751G po zapnutí se zdá že normálně funguje, ale nevysílá do okolí WiFi. Pokud se pokusím přes router proskenovat okolí normálně sítě najde.
Na zařízení dlouze bliká zeleně kontrolka WLAN - nezůstane svítit :(
Zkoušel jsem jej vyresetovat do defaultu a znovu nastavit, nepomohlo zkoušel jsem nastavit přes CAPsMAN nepomohlo. Pokud dám routeru pokyn vypni WiFi, LED zhasne, po zapnutí opět začne blikat a to je vše.
Někde bude asi chybka a už nevím kde :)

Díky za rady
Michal


Re:Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G
« Odpověď #1 kdy: 30. 03. 2020, 00:56:40 »
Možná ta kontrolka nesvítí, když je tam 0 klientů. Nevím jistě.

Zkus různé kanály, řešil jsem podobný problém, pro který nemám dodnes vysvětlení, fungovaly jen okrajové.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G
« Odpověď #2 kdy: 30. 03. 2020, 01:09:28 »
Nabootoval bych jiný systém (openwrt -- lze i po síti do ramdisku, není třeba nic zapisovat do flashky) a zkusil to z něj, tím se vyloučí chyba konfigurace/SW. Pokud nebude fungovat ani pak, tak bych to odepsal.

Re:Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G
« Odpověď #3 kdy: 30. 03. 2020, 02:27:18 »
Může jít o chybu HW, ale to nebývá moc časté. Mnohem častěji jde o problém s nastavením kanálu (lokality) - například kanál 13, který je ČR povolený není na některých zařízeních vidět. Poslední verze RouterOS si při zadání české republiky navíc vynucuje zadání regulatory domain a antenna gain 2 nebo více (dle modelu). Příkaz v terminálu:
Kód: [Vybrat]
set wlan1 antenna-gain=2 band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-Ce country="czech republic" disabled=no frequency-mode=regulatory-domain installation=indoor mode=ap-bridge ssid=Pokus wireless-protocol=802.11Důležité je:
  • Mode: ap bridge
  • Band: 2Ghz-B/G/N
  • Channel Width: 20MHz (nebo 20/40MHz...)
  • Frequency: auto (nebo nějako vhodnou pro ČR: 2412)
  • SSID: nejaky_nazev
  • Wireless protocol: 802.11
  • Frequency mode: regulatory-domain
  • Country: czech republic
  • Antenna gain: 2
Zbytek by mohl zůstat v základu (což značí například, že wifi je odemčená bez hesla).
Zkuste se vyhnout použítí Quick Set a nezapomeňte interface wlan1 zapnout. Když půjde naskenovat, můžete wlan1 přihodit do bridge a přidat ověření heslem.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G
« Odpověď #4 kdy: 30. 03. 2020, 10:09:52 »
Pokud vynechám, že by byla wifi část kaput (to by asi nešlo ani skenování), tak nejčastější zrada je, že máte povoleno použití šířky 20/40 Mhz kanálu, napevno krajní kanál (1. nebo 13.) a k tomu chybnou kombinaci doplňkového kanálu (pod/nad řídícím kanálem).
Pokud je zvolen 1. kanál a k tomu channel-width=20/40mhz-eC, tak rádio mlčí, protože by muselo vysílat pod povoleným rozsahem. Obdobně platí pro poslední kanál s channel-width=20/40mhz-Ce.
Takže prvotně zvolit frekvenci někam doprostřed nebo auto a uvidí se. :-)
Jiná věc je, že některé verze toho ROSu nezvládají korektně volbu kanálu na auto, takže zkusit ručně kanál zadat (nebo přes channels list založit seznam kanálů, z kterých má volba auto probíhat, pak funkce ožila - pokud není v okolí takový bordel, že se neustále jen přepíná kanál a vysílání fakticky nekoná).


leten

Re:Pomoc s Mikrotikem - RouterBOARD 751G
« Odpověď #5 kdy: 30. 03. 2020, 11:08:50 »
Podobný problém u mě jednou vyřešilo zadání státu u wifi (volba je dostupná přes Quick Set nebo v Advanced modu wifi rozhraní)

Ve výchozím nastavení totiž nebyl zvolen žádný stát a když jsem vybral Czech Republic, začalo to fungovat :)

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/Wireless - Country