charakterizace směrování a forwardování?

charakterizace směrování a forwardování?
« kdy: 27. 03. 2020, 15:26:51 »
Hledám rozdíl mezi routováním a forwardováním, co je ta klíčová charakterizace obojího? Bez nějakých detailů jako slovíčkaření mezi IP vs. MAC nebo link layer vs. network layer nebo že jedno se týká switchů a druhé routrů.

Mě napadají nějaké rozdíly, poprosil bych, zda jsou správně formulavné. Zároveň hledám nějakou ultimátní charakterizaci obojího. (Označení u forwardování apostrof ' by odpovídal negaci , otazník  nevím, žádný suffix , že u obou je to stejné)

Směrování:
(1) routování neprobíhá pomocí jednoduchého pravidla přesné shody cílové adresy, ale že se posuzuje podle podsítě a síťové masky (paket pro 1.12.68.4 půjde cestou pro 1.12.64.0/16, ale vyhovovala by i 1.12.64.0/17 ale i 1.12.0.0/16 -- nemám zde chybu ? Je přípustný záznam v routovací tabulce 123.001.222.003/16  nebo bity v host id musí být nulové ?  123.001.000.000    )


(2) u routování je klíčové to, že routování je postupný proces a  každá brána k němu přispěje částí a provede v routování jeden krok, dokud paket nedojde k cíli.  Ale cílová a zdrojová adresa zůstává stejná.
(3) Z toho vyplývá, že ne všechny síťové prvky znají, kde přímose nachází cíl (ví pouze kam dál horký brambor paket  přehodit) tedy až poslední brána ví, že cíl má uvnitř své sítě a paket pošle jemu už přímo.

(...)  záznamy v routovací tabulce mohou být duplicitní (nebo spíš překrývající se) a mít metriku a může se rozhodovat podle dalších podmínek (denní doba, ,zatížení,nedostupnost trasy)

(4) dá se říct, že směrování je o poslání informace mezi 2 vzdálenými  uzly [nepřímo propojenými]
(5) routovací tabulka je zadaná nebo konfigurovaná přes ty OSPF,BGP ATD...

Forwardování:
(1)' zde se rozhodne, kam paket poslat, na základě přesné shody cílové adresy paketu s (unikátním?) záznamem v přiřažovací tabulce

(2)? myslím, že existují i případy, kdy forwardování může být postupné (více switchů za sebou) Mění se  zdrojová adresa? Jak se chovají switche? Jsou transparentní a netransparentní swtiche?

(3) 'při forwardování žádné duplicity nemohou existovat a tedy  se informace musí poslat přesně konkrétnímu uzlu z podstaty věci
 
(4)' dá se říct, že forwardování je o poslání informace nejbližšímu(bezprostřednímu) sousedovi(uzlu) [ přímo propojenými] .... tedy za předpokladu že switche jsou transparentní

(5)' forwardovací tabulku si zařízení samo vybuduje (teoreticky ani není potřeba, zpočátku může poslat rámec všem)
« Poslední změna: 27. 03. 2020, 15:32:50 od Pivotal »


Re:charakterizace směrování a forwardování?
« Odpověď #1 kdy: 27. 03. 2020, 18:41:46 »
Protože to porovnáváš předpokládám že jde o IP Routing a IP forwarding

1routování) první část, že nejde vždy o přesnou schodu, je ok, ale nedržel bych se konkrétních věcí (jako ip+maska) ale spíše jen že jde obecně o výběr nejlepší cesty na základě dostupných informací. Vliv může mít také metrika, nějaké policy, kvalita linky? A já nevím co ještě.

1forward) souhlas

2r,2f)toto je dle mne u obojího stejné, vždy jde o rozhodnutí kam packet poslat dál.
Cílová adresa se také nemění(není zde náhodou záměna s port forwardingem, to je tak trochu nezávislá funkce).

3r) Ano, Ale platí to pro obojí, ani routing ani forwarding nemusí znát cíl přímo(viz 4).

3f) ano, ale řekl bych že "na konkrétní uzel"(bez ohledu na to jestli tam paket končí nebo ne)

4r)ne, Ale dá se říci že routování je výběr/hledání "nejlepšího směru"(repektive dalšího node ne nejlepší cestě) pro danné spojení/packet kam se má posílat -> a tato "cesta"(respektive node/směr) se pak například "uloží" do forward table.Nebo se také dá říci že packet se dle nalezené cesty Forwarduje dál.

4f)to je trochu zamotané, Řekl bych že forwardování je vlastní přeposlání packetu podle jednoduché tabulky, Bez nějakého dalšího vyhodnocování - prostě když najdu odpovídající záznam v tabulce tak to pošlu kam tabulka říká že se má poslat.
Ale ano, je to předání/odeslání packetu na nejbližší vhodný uzel (nikoliv nezbytně cílový uzel).

5r)Ano
5f)Ano

Někdy se používá pojem routování i ve významu včetně přeposílání packetů tj (routování+forwardování) záleží v jakém kontextu je použito.

Také je tu "port forwarding", což je trochu jiná funkce, node může komunikaci "přesměrovat" ve významu změny cílové adresy/portu někam jinam - i tak se ale paket směrek od a k node routuje a forwarduje (ve smyslu IP routing/IP forwarding)

Nově: rozdíl mezi IP forwardingem a routingeem
« Odpověď #2 kdy: 27. 03. 2020, 19:47:56 »
On na IP existuje  routing i forwarding ? Jaký je mezi nimi rozdíl? Původně jsem se ptal a myslel jsem že je to  jednoznačně určené, že ve spojitosti s IP se používá routing a u MAC termín forwarding.

Re:charakterizace směrování a forwardování?
« Odpověď #3 kdy: 08. 04. 2020, 23:04:17 »
v čem by ten rozdíl měl být?