Třetí neúspěšný pokus přejít z 50Mb/s na 100Mb/s během dvou let

Zdravím, O2 občasně volá rodičům, jestli nechtějí přejít na 100Mb/s + O2 TV, pracovník callcentra tvrdí, že je to možné, CETIN na mapě taky tvrdí že "až 100MB/s", ale už potřetí během dvou let se nic nestalo a vrátili jsme se k 50Mb/s.

Posledně jsem i "péroval" technika CETINU, který tu přeměřoval kabely a pak jen konstatoval, že 50MB/s je max bez dalšího vysvětlení.

Napadlo by někoho něco, co bych mohl zkusit, abych si ověřil kde je chyba?

Výpis aktuálního stavu:



Předem díky
« Poslední změna: 27. 03. 2020, 09:39:37 od Petr Krčmář »


Dokonce jsem našel to předchozí téma: https://forum.root.cz/index.php?topic=18182.0

uz na Down rychlosti 50 MB mas SNR margin len 9 dB. Zvysenim rychlosti margin klesne este viac. Mame skusenosti, ze od cca 7dB nizsie zacne uz prudko rast CRC chybovost.
Max. dosiahnutelny down mas 101 Mb. Ak by si sa priblizil tejto hranici, tak sa kvoli SNR marginu linka ani nezasynchronizuje. Pre teba by bol mozno pouzitelny bonding 2 VDSL.

Treba zistiť čím to ten technik premeriaval tie kabely, že či to bolo niečo o hodne lepšie ako je ten modem. Experimentovanie s navýšením rýchlosti, nekvalitnou linkou, alebo príliš veľkou vzdialenosťou by sa dalo ak by modem mal možnosť regulovať LNA gain na prijímacej strane.

To jsou problémy? já řeším proč při zrychlení z 8 na 14  upload zrychlili z 0.5 jen na 0.7

A jaký máš upload?


Me hodnoty, jestli to nekomu pomuze :

Jen informace. U nás přechod z 50 na 100 Mbitový T-Mobile tarif neznamenal zvýšení rychlosti načítání stránek. Pingy zůstaly stejné. Chová se to tak, že při větším požadavku dat se po asi 2 sekundách nakopne dslam a pustí větší množství dat, tedy přes 50 Mbit. Např. i u T-Mobile televize probíhá připojení v datových blocích se špičkami okolo 40 Mbit. Stovková rychlost linky také nevyužitá. Ale vše výše může být ovlivněno dslamem, na který jsme připojeni.
« Poslední změna: 27. 03. 2020, 17:50:28 od Milanzpodkopce »

Takový hloupý dotaz, ale "SNR" a "SNR margin" je totéž?


Mé údaje:
Kód: [Vybrat]
Modulation : ADSL2+
Annex Mode : Annex B
SNR Up : 17
SNR Down : 9
Line Attenuation Up : 11
Line Attenuation Down : 12
Zároveň mi modem ukazuje i  graf SNR  tedy závislost SNR na Carrier/frequency. Když na to kouknu, od nuly do carrier 64 je nic, a mezi 64(552kHz) a 512(2200KHz) je to zhruba mezi 50dB mírně klesajích k 30dB.. Tak k čemu se váže ta hodnota SNR?

Mě jde hlavně o to, aby se naplatilo za 100Mb/s když reálně se nedostaneme přes 50Mb/s.

Snažil jsem se testovat rychlost s různým nastavením a když přepnu modem na profil 17a, tak se dostanu až na 65Mb/s což je divné, že s profilem 30a jsme jen na nějakých 51Mb/s. Ping se snížil při testech z průměru 20ms na 9ms.

Tak jsem volal O2 a ptal se, proč mám na DSLAMu profil 17a, jestli by tam neměl být taky ten 30a. Slečna to chvíli řešila a pak mi vážným hlasem řekla, že mám starý modem, ať si koupím O2 Smart box (ten nechci) a že můj modemrouter nepodporuje VDSL3, jenže pokud vím, to je jen pro bonding rychlostí až 250Mb/s tzn neřešili můj problém, ale zase mi jen prodávali "službu".

Hodně mě štve, že při každém problému to svádí na nestandardní modem, ale zatím to byla vždy jen otázka nastavení.

TakyPatrik

Pokud platíš za 50 a máš 50+ (šťastlivec), tak by i těch 100 mohlo jít v bondingu, bez něj by si mohl dostat jen těch 65+.

Zkus kontaktovat nějakýho menšího poskytovatele (nedávno tu byl článek) ohledně dostupnosti VDLS s bondigem na své přípojce. Na O2 se vykašli.

Re:Třetí neúspěšný pokus přejít z 50Mb/s na 100Mb/s během dvou let
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2020, 12:45:32 »
Já osobně mám Metronet a jsem spokojený, dokonce mě paní na zákaznické lince překvapila svými vědomostmi. Bohužel rodiče stále O2.

Re:Třetí neúspěšný pokus přejít z 50Mb/s na 100Mb/s během dvou let
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2020, 14:21:30 »
Profil 30a se u nas nepouziva, rychlosti do 100M jsou na profilu 17a.
65 Mb/s se bohuzel v siti cetinu povazuje za "az 100" a z jejich pohledu to neni vada sluzby.

Co znamena "neuspesny pokus"? Po upgradu na stomegabitovou sluzbu se VDSL ani nesesynchronizuje?

Bonding by mohl byt resenim, 2x52,5 (maximalni synchronizacni rychlost jedne bondovane linky v paru) je vic nez 1x65. :-)
Odchod od O2 je urcite resenim, smrtbox jako univerzalni odpoved na technicke problemy je takova... ukazka typickeho O2.

VDSL3 (profil 35b) neni pro bonding potreba, resp. dokonce se u nas pro bonding vubec nepouziva. Bonduji se linky s profily 8b resp. 17a.

Re:Třetí neúspěšný pokus přejít z 50Mb/s na 100Mb/s během dvou let
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2020, 16:46:32 »
Neuspěšný pokus znamená, že ať platíme O2 za balíček intenetu 50Mb/s nebo 100Mb/s, tak mi to vždycky ukazuje (testy, modem, atd) těch 50-60Mb/s. A pocitově (hraní, internet, IPTV, atd) se taky nic nezměnilo, tak proč platit vyšší službu, když stačí ta nižší.

Rychlosti do 100Mb/s jsou 17a? Někde jsem měl tabulku, kde bylo že 17a je 20-50Mb/s a 30a právě pro 50-100Mb/s.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Třetí neúspěšný pokus přejít z 50Mb/s na 100Mb/s během dvou let
« Odpověď #13 kdy: 28. 03. 2020, 17:12:24 »
Rychlosti do 100Mb/s jsou 17a? Někde jsem měl tabulku, kde bylo že 17a je 20-50Mb/s a 30a právě pro 50-100Mb/s.

https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL#Profiles

Re:Třetí neúspěšný pokus přejít z 50Mb/s na 100Mb/s během dvou let
« Odpověď #14 kdy: 28. 03. 2020, 18:45:18 »
Neuspěšný pokus znamená, že ať platíme O2 za balíček intenetu 50Mb/s nebo 100Mb/s, tak mi to vždycky ukazuje (testy, modem, atd) těch 50-60Mb/s.
Pocitove :-) to samozrejme muze nejak vypadat, ale jak jsou na tom (pri prechodu na "stovku") hodnoty synchronizacni rychlosti v modemu? Z vlastnich zkusenosti hodne zalezi na ISP. S UVTnetem stahuju (kdyz uz neco stahuju) prakticky porad naplno (90 Mbps bondovana linka), s Avonetem na 150 Mbps lince s profilem 35b rychlost nikdy nedosahne maxima a k tomu vyrazne kolisa i pri pristupu na stejny zdroj (a ve stejny cas), ktery u UVT bezi bez poklesu.
Muze taky zalezet na tom, co u sebe udela O2. Napr. kdysi omezujovali torrenty a uloz.to, ale mozna uz s tim prestali.

Profil 30a ma jine parametry a neda se rozumne vektorovat spolecne s ostatnimi profily naraz, proto se u nas prakticky nikdy nepouzival.