Hrozí zdražení HW?

Kamui

Hrozí zdražení HW?
« kdy: 24. 03. 2020, 16:45:52 »
Už nějakou dobu přemýšlím o pořízení nového PC. Původně jsem chtěl počkat až vyjdou procesory ZEN 3, ale teď váhám. Myslíte si že je teď správný čas, protože kvůli koronaviru hrozí významné zdražení HW (nemyslím zdražení o 5 %, ale třeba o 50 %).


Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2020, 16:56:01 »
Spíš ne.

Půjde dolů nabídka i poptávka (u firemních notebooků a dalších zařízení pro domácí práci asi půjde poptávka nahoru). Vliv bude mít propad koruny... ale 50% bych v blízké budoucnosti nečekal.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2020, 17:36:11 »
HW už zdražuje. Před měsícem jsem kupoval paměti Samsung M393A4K40CB2-CTD, toho času jedny z nejlevnějších ECC DDR4 pamětí, potom ze dne na den zdražily o 30%, ruku v ruce s oslabením koruny, a stále zdražují. Dodnes lituju, že jsem jich nevzal víc...

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2020, 17:50:20 »
Počkal bych na reset světové ekonomiky, koruna oproti dolaru pravděpodobně posílí.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2020, 18:01:22 »
Počkal bych na reset světové ekonomiky, koruna oproti dolaru pravděpodobně posílí.

Tenhle reset pořád slibují... a pořád nic ;-)


Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #5 kdy: 24. 03. 2020, 18:04:30 »
zajímavá diskuze z října https://www.youtube.com/watch?v=rWRmlumcN_s , jestli tomu rozumím, chtějí zkrachovat celou ekonomiku a zachránit jen vybrané firmy (mimo jiné ty, jejichž CEO tam sedí) tím restrukturalizovat. Těžko hádat, jaké to bude mít důsledky, ani nevíme jestli je ČR součástí. Já věřím, že ne.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #6 kdy: 24. 03. 2020, 18:07:55 »
podle mě jsou součástí jen státy na západ od nás, kde dosud nezačali nosit roušky, autority tam tvrdí, že je to k ničemu, záměrně si pěstují megaprůser.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #7 kdy: 24. 03. 2020, 18:21:25 »
Počkal bych na reset světové ekonomiky, koruna oproti dolaru pravděpodobně posílí.

Tenhle reset pořád slibují... a pořád nic ;-)

teoreticky by mohli bublinu nafukovat téměř donekonečna, problém je, že to vede k neefektivní alokaci zdrojů a dlouhodobé stagnaci, zaostávání za geopolitickými konkurenty. Nakonec by byly všechny firmy přisáté na FED a žádná by netvořila skutečný zisk.
« Poslední změna: 24. 03. 2020, 18:23:28 od A.P.Hacker »

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #8 kdy: 24. 03. 2020, 18:24:06 »
Klidně bych počkal. Osobně si nemyslím, že by situace s koronavirem nějak negativně ovlivnila ceny. Ekonomika asi bude chvíli kulhat, ale pokud opatření nebudou trvat 1/2 roku, nic zásadního se podle mě nestane. Jakmile bude pandemie zažehnána, každý bude chtít začít vydělávat. Otázkou ale je, jak se nákazou poperou v USA. Uvidíme, zdražení nečekám

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #9 kdy: 24. 03. 2020, 21:19:15 »
zajímavá analýza od Maxe Keisera, před současnou situací varuje už dlouho

https://www.youtube.com/watch?v=69VyynmQ8q8

FIAT dolar bude nahrazen něčím neutrálním, pravděpodobně zlatem.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #10 kdy: 24. 03. 2020, 22:24:15 »
Moji dodavatelé (převážně Čína, ale i Francie nebo USA) doporučují, abych u IC (RAM, flash, SOCy, FPGA a další složitější ICs) počítal s nárustem cen +30% v následujících dvou kvartálech a až +50% napřesrok. Výroba je omezená jak objemově (vyrábí se míň ks), tak nabídkou (méně populární obvody se přestaly vyrábět, aby šlo pracovníky přesunout k těm lukrativním, takže downstream OEMs mají náklady spojené s migrací na vyráběnou alternativu).

U diskrétní elektroniky (R, C) a mechaniky (konektory) se zdražení neočekává.

V tomto režimu, byť možná s optimalizacemi (jak si postupně systém zvyká na zavedená opatření) se to potáhne tak dlouho, než bude široce nasazena zatím neexistující vakcína. Přirozená imunizace je podle dosavadních poznatků mizerná (nula až šest měsíců) a i kdyby se povedlo nákazu fyzicky téměř vymýtit karanténou, stačí jeden nakažený člověk a po dvou měsících je opět globální pandemie v plné síle.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #11 kdy: 24. 03. 2020, 23:57:13 »
Na theregisteru si zrovna dělali srandu, že H.O. způsobil v U.K. nedostatek noťasů na trhu.

To je krátkodobý efekt. V mírně delším období se uplatní výpadky výroby ve fabrikách, výpadky v dopravě.
Někde jsem četl nebo slyšel (Joe Rogan?) že v Číně je naprostá většina globálních výrobních kapacit nejen elektroniky (včetně plicních ventilátorů) ale taky léků a roušek...

BTW, jsem sám kdo má pocit, že drobné zboží z Číny běžnou EMS poštou úplně přestalo chodit?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2020, 05:12:24 »
BTW, jsem sám kdo má pocit, že drobné zboží z Číny běžnou EMS poštou úplně přestalo chodit?
Úplně ne, ale zpomalené to je.

Jinak v ČR se třeba velmi vyprodaly webkamery.

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #13 kdy: 25. 03. 2020, 08:12:38 »

Přirozená imunizace je podle dosavadních poznatků mizerná (nula až šest měsíců)

Citation needed

Re:Hrozí zdražení HW?
« Odpověď #14 kdy: 25. 03. 2020, 12:01:37 »
ted bych nic nekupoval, dolarove ceny zatim rostou.