Distribuce na VPS

Distribuce na VPS
« kdy: 24. 03. 2020, 14:31:32 »
Zdravím. Nedávno jsem si pořídil VPS u vpsfree, a rád bych si vybral distribuci.
Plánuji NGINX webserver, mail a úložiště souborů. Docker nebo jiné kontejnery nemám v plánu.

Přemýšlím o:
Alpine - vypadá zajímavě, vše co potřebuji má v repozitáři.
Debian - běžný
Ubuntu LTS - nechce se mi moc pouštět do těch výmyslů canonicalu jako je snap (klidně mi to rozmluvte 😀)
A ještě CentOS
Děkuji.
« Poslední změna: 24. 03. 2020, 15:17:15 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VPS Distribuce
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2020, 14:49:33 »
debian je klasika na server :-)

Re:VPS Distribuce
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2020, 14:57:05 »
Možná budu kvůli gitlab runneru budu muset mít klidně privilegovaný kontejner. To nevím co na to. Ale pokud nebude třeba...

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2020, 15:19:00 »
Myslím, že na běžné činnosti v tom nebude příliš rozdíl. Použij to, co znáš nejlépe. Nejběžnější volba je opravdu Debian/Ubuntu, viz statistiky distribucí u vpsFree.cz.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2020, 20:21:49 »
[...] Ubuntu LTS - nechce se mi moc pouštět do těch výmyslů canonicalu jako je snap [...]
ten vymysl pouzivam na serverech i stanicich, ne pro aplikace, ale pro livepatching, tedy aplikovani bezpecnostnich oprav jadra za behu, bez nutnosti restartovani stroje ;-)
pro az 3 pocitace (na 1 UbuntuOne ucet) je zdarma...


Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #5 kdy: 27. 03. 2020, 01:11:09 »
[...] Ubuntu LTS - nechce se mi moc pouštět do těch výmyslů canonicalu jako je snap [...]
ten vymysl pouzivam na serverech i stanicich, ne pro aplikace, ale pro livepatching, tedy aplikovani bezpecnostnich oprav jadra za behu, bez nutnosti restartovani stroje ;-)
pro az 3 pocitace (na 1 UbuntuOne ucet) je zdarma...

Jelikož jedu na VPS, která funguje tuším že přes LXC a jádro je společné, tak takové věci mě nemusí trápit.

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #6 kdy: 27. 03. 2020, 01:12:06 »
A jen tak by mě zajímalo, jak někdo dokáže provozovat archlinux jako server. Musí to být, z hlediska aktualizací, náročné na údržbu.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #7 kdy: 27. 03. 2020, 01:38:57 »
Jelikož jedu na VPS, která funguje tuším že přes LXC a jádro je společné, tak takové věci mě nemusí trápit.
zalezi co pozadujes a to si nezminil, vychozi je kontejner resenej nad LXC, nicmene muzes si tam zapnout plnou virtualizaci kde uz by si vlastni jadro mel... https://kb.vpsfree.cz/navody/vps/kvm

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #8 kdy: 27. 03. 2020, 11:15:55 »
Mám sice jen server na domácí žvýkání, ale osobně bych vybíral (a vybral jsem), jak bylo výše zmíněno, z Debianu, nebo Ubuntu, a to z jednoduchého důvodu - mají nejvíc balíčků, takže v budoucnu nebudete musel nějak zalamovaně řešit, že v repozitáři něco chybí. Po dlouhé době Debianu jsem tentokrát zkusil Ubuntu, protože má v sobě LXC+LXD.

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #9 kdy: 27. 03. 2020, 22:06:15 »
Jelikož jedu na VPS, která funguje tuším že přes LXC a jádro je společné, tak takové věci mě nemusí trápit.
zalezi co pozadujes a to si nezminil, vychozi je kontejner resenej nad LXC, nicmene muzes si tam zapnout plnou virtualizaci kde uz by si vlastni jadro mel... https://kb.vpsfree.cz/navody/vps/kvm
pokud se nemylim, tak je to zatim jen na stagingu zatimco na produkci zatim stale OpenVZ.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #10 kdy: 27. 03. 2020, 22:16:08 »
Ne, na dvou produkčních serverech ve vpsFree.cz už jsou linuxové kontejnery. Stačí si je vybrat při zakládání nového virtuálu. Postupně se budou migrovat další servery a OpenVZ se opustí.

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2020, 00:48:34 »
Tak já si u vpsfree pořídil už 4 servery a krom jednoho všechny běží už  na vpsadminos, takže funguje i docker. A nemůžu si to vynachvalit. Takže bych docker nezatracoval. V podstatě vše mi běží jako docker a díky tomu je velmi snadné to přenést a rozchodit kdekoliv jinde či změnit distribuci. Aktuálně všude používám Centos (8 na vpsadminos a 7 na OpenVZ), jsem na Centos zvyklí z práce a mohu doporučit.

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2020, 01:22:23 »
Já mám všude Debian. Na specializované úlohy bych ale zvážil i něco lehčího, třeba https://alpinelinux.org/ nebo případně Archlinux https://www.archlinux.org/

Re:Distribuce na VPS
« Odpověď #13 kdy: 31. 03. 2020, 16:18:54 »
Nakonec jsem zatnul zuby, četl dokumentace, návody a ptal jsem se jednou na fóru a docker se mi povedlo použitelně na učit (proxy, compose,...).
Když chci mít tím pádem vše kontejnerizované, asi by stačil Alpine.
Sice jsem zvyklý na systemd ale openrc se bude stejně jen starat o docker compose up.