DYI Plicní ventilátor

DYI Plicní ventilátor
« kdy: 17. 03. 2020, 00:22:58 »
Jelikoz nas vlada nechala ve stychu tak se musime postarat sami, neni jina moznost. Tisice lidi (prevazne zeny) sijou rousky a my bychom se mohli pokusit pripravit na dalsi vyvoj pandemie v technicke oblasti. Proto tu  vznasim otazku jak casove realne je v konstruovat DIY plicni ventilatory, protoze jestli se naplni tento model (zdrojova studie) jich bude SAKRA nedostatek... 

Chapu ze na prvni pohled vypada silene jenom uvazovat o nasazeni takovychto bastlu do zdravotnictvi, ale obavam se ze situace si to muze vynutit a je lepsi byt pripraven predem. Mate nekdo s konstrukci neceho podobneho praktickou zkusenost?


Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #1 kdy: 17. 03. 2020, 08:59:46 »
Tohle by měl určitě komentovat nějaký doktor, protože zabít někoho pomocí nedomyšleného ventilátoru asi fakt nikdo nechce.

BTW zajímavý (a téměř jistě bezpečnější) mi přijde koncept podpory dechu negativním tlakem (v půlce minulého století známý jako iron lung). Ale zase... Tohle chce doktory a QA.

xyz

  • ***
  • 201
    • Zobrazit profil
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #2 kdy: 17. 03. 2020, 09:21:08 »
Co se tyce ventilatoru tak nevim, ale co se tyce rousek:

1) Bavlnene textilni vlakno ma tloustku 12-40 mikrometru a ten virus velikost 50-120 nanometru. Takze je minimalne 100x mensi a mezi temi vlakny projde, jak kdyz moucha proleti dratenym plotem.

2) Vcera jsem potkal spoustu lidi s rouskou v lese, to mne neprijde uplne smysluplne.

Ale asi je to lepsi nez nic, a chapu, ze se lidi sitim rousek snazi pomoct.





Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #3 kdy: 17. 03. 2020, 09:25:40 »
Co se tyce ventilatoru tak nevim, ale co se tyce rousek:

1) Bavlnene textilni vlakno ma tloustku 12-40 mikrometru a ten virus velikost 50-120 nanometru. Takze je minimalne 100x mensi a mezi temi vlakny projde, jak kdyz moucha proleti dratenym plotem.

2) Vcera jsem potkal spoustu lidi s rouskou v lese, to mne neprijde uplne smysluplne.

Ale asi je to lepsi nez nic, a chapu, ze se lidi sitim rousek snazi pomoct.

smysl rousek je zabranit sireni kapenek od vas, ne k vam.

luvar

  • ***
  • 228
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #4 kdy: 17. 03. 2020, 09:45:34 »
Co se tyce ventilatoru tak nevim, ale co se tyce rousek:

1) Bavlnene textilni vlakno ma tloustku 12-40 mikrometru a ten virus velikost 50-120 nanometru. Takze je minimalne 100x mensi a mezi temi vlakny projde, jak kdyz moucha proleti dratenym plotem.

2) Vcera jsem potkal spoustu lidi s rouskou v lese, to mne neprijde uplne smysluplne.

Ale asi je to lepsi nez nic, a chapu, ze se lidi sitim rousek snazi pomoct.

smysl rousek je zabranit sireni kapenek od vas, ne k vam.

Ako laik by som ešte do rovnice pridal predpoklad, že ten virus na prežitie potrebuje nejake prostredie a to prostredie su tie "kapenky" a tie cez rusko nepreletia. A teda, virus je sice 100 krat mensi ako "filter", ale nesiri sa samotny virus, ale i jeho dopravny prostriedok (kvapka z dychu, para?).

PS: Pozna niekto na aky virus su rucka efektivne a aku velkost ma dany virus?
PS2: Ja som bol prekvapeny, ze zubny kaz je tiez kategorie virus...


Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #5 kdy: 17. 03. 2020, 09:51:48 »
1) Bavlnene textilni vlakno ma tloustku 12-40 mikrometru a ten virus velikost 50-120 nanometru. Takze je minimalne 100x mensi a mezi temi vlakny projde, jak kdyz moucha proleti dratenym plotem.

ty viry si taky jen tak samostatně vzduchem nelétají, jednak nemaj křídla  ;D a druhak musí byt v kapénce

a smysl plicního ventilátoru není filtrovat viry, ale nahrazovat funkci plic, když kvůli infekci selhávají. další stupeň je mimotělní oxygenace

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #6 kdy: 17. 03. 2020, 09:58:45 »
Tohle by měl určitě komentovat nějaký doktor, protože zabít někoho pomocí nedomyšleného ventilátoru asi fakt nikdo nechce.

"Veci, ktere se za beznych okolnosti zdaji zcela neprijatelne, se za trochu jinych okolnosti zdaji naprosto prijatelne" (autor neznamy)

V Italskych nemocnicich z nedostatku personalu starsim pacientum proste neposkytuji peci, resp. zarazuji je ve fronte az az mladsi pacienty (a tato cekaci doba je casto zabije). To neni zadna fikce, priznala to na CT24 pred nekolik dny ceska zdravotni setra v Italii pracujici. A neni to ani zlocin, proste NEMAJI KAPACITY a tak UMIRAJI LIDE.

Je lepsi se nekoho pokusit zachranit pomoci "nedomysleneho" ventilatoru (a mozna ho pri tom i zabit), nebo ho nechat rovnou zemrit protoze ventilator proste neni? Ja vim ze se to nekomu muze zdat nesmirne krute, ale v presne do takovehle situace s jistou pravdepodobnosti ritime, jen mame za Italii jiste zpozdeni.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #7 kdy: 17. 03. 2020, 10:02:59 »
Co se tyce ventilatoru tak nevim, ale co se tyce rousek:

1) Bavlnene textilni vlakno ma tloustku 12-40 mikrometru a ten virus velikost 50-120 nanometru. Takze je minimalne 100x mensi a mezi temi vlakny projde, jak kdyz moucha proleti dratenym plotem.

2) Vcera jsem potkal spoustu lidi s rouskou v lese, to mne neprijde uplne smysluplne.

 :o
omg

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #8 kdy: 17. 03. 2020, 11:12:40 »
Ad roušky:

https://drive.google.com/file/d/1X7viHoRXBNv4qxHJ5Iq2-VlQA3p9UnMR/view

Ochranu poskytují. Není tak dobrá jako správně nošený respirátor, ale je dost významná.

Nemluvě o tom, že omezují dotýkání se obličeje a chrání i okolí.


(BTW - v roušce jsem byl na louce. Úplně zbytečná jako v lese... Jen aby byla vidět a okolí si zvykalo na novou normu.)

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #9 kdy: 17. 03. 2020, 11:18:36 »
Umela plicni ventilace vyzaduje krome zapnuti pristoje jeste nekolik lidi. anesteziologa, ktery cloveka napumpuje latkami, ktere utulmi nektere funkce. Treba tu, aby se pokousel pretlacit ventilator (plice to z principu zacnou delat). Pak je potreba nekdo kdo sleduje vsechny vitalni funkce a mit k tomu prislusne zarizeni (monitor). A zrejme tam je dalsich 1000 moznych kompliaci, o kterych jako laik vubec nevim. A uz vubec jako scifi mi prijde ze by laik intuboval nekoho ...

Takze to vidim tak na 6 let studii doktora, dalsich 10 let praxe na ARO, atestaci, no a pak par let vyvoje a mnoho let testovani.

V nemocnicich to neni jen o ventilatorech, ale hlavne o personalu.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #10 kdy: 17. 03. 2020, 11:47:36 »
Tady je jeden hackathlon na podobne tema:
https://hackaday.com/2020/03/12/ultimate-medical-hackathon-how-fast-can-we-design-and-deploy-an-open-source-ventilator/

IMHO jednodussi je nakonstruovat pristroj obohacujici vzduch o kyslik a je to rovnez velmi uzitecne - na to staci par veci
(maska treba 3D tistena, hadice, ventilatorek, nadoba, dve elektrody, hloupa autonabijecka, nejaky trychtyr a dalsi)
Pri pouziti je dobre dobre vetrat...
Gréta je nejlepší.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #11 kdy: 17. 03. 2020, 11:48:55 »
V nemocnicich to neni jen o ventilatorech, ale hlavne o personalu.

Uvedomte si ze v krizi lze zapojit studenty mediciny z vyssich rocniku, lekare bez hranic, cerveny kriz, armadni doktory a pod. Pak to skutecne muze zacit vaznout na poctu tech ventilatoru.

RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #12 kdy: 17. 03. 2020, 11:53:07 »
Umela plicni ventilace vyzaduje krome zapnuti pristoje jeste nekolik lidi. anesteziologa, ktery cloveka napumpuje latkami, ktere utulmi nektere funkce. Treba tu, aby se pokousel pretlacit ventilator (plice to z principu zacnou delat). Pak je potreba nekdo kdo sleduje vsechny vitalni funkce a mit k tomu prislusne zarizeni (monitor). A zrejme tam je dalsich 1000 moznych kompliaci, o kterych jako laik vubec nevim. A uz vubec jako scifi mi prijde ze by laik intuboval nekoho ...

Takze to vidim tak na 6 let studii doktora, dalsich 10 let praxe na ARO, atestaci, no a pak par let vyvoje a mnoho let testovani.

V nemocnicich to neni jen o ventilatorech, ale hlavne o personalu.

+1

A rozumni lidi by meli resit priciny, ne nasledky. Opravdu je nutny masovy globalni turismus a konzum, kdy lidstvo zkolabuje kdyz zavrou obchody na tyden? Rad bych, kdyby si z toho vsichni vzali ponauceni, ze budoucnost je na nas - na zpusobu, jakym se chovame - a tim, ze se tvori davy vykazujici stejne vzory, jsme slabsi - v rozmanitosti je sila.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #13 kdy: 17. 03. 2020, 11:56:05 »
Umela plicni ventilace vyzaduje krome zapnuti pristoje jeste nekolik lidi. anesteziologa, ktery cloveka napumpuje latkami, ktere utulmi nektere funkce. Treba tu, aby se pokousel pretlacit ventilator (plice to z principu zacnou delat). Pak je potreba nekdo kdo sleduje vsechny vitalni funkce a mit k tomu prislusne zarizeni (monitor). A zrejme tam je dalsich 1000 moznych kompliaci, o kterych jako laik vubec nevim. A uz vubec jako scifi mi prijde ze by laik intuboval nekoho ...

Takze to vidim tak na 6 let studii doktora, dalsich 10 let praxe na ARO, atestaci, no a pak par let vyvoje a mnoho let testovani.

V nemocnicich to neni jen o ventilatorech, ale hlavne o personalu.

+1

A rozumni lidi by meli resit priciny, ne nasledky. Opravdu je nutny masovy globalni turismus a konzum

Ano, ale ted je treba resit nasledky a o tom je toto vlakno. Diky za pochopeni..

RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #14 kdy: 17. 03. 2020, 12:03:18 »
Ano, ale ted je treba resit nasledky a o tom je toto vlakno. Diky za pochopeni..

Mate velice naivni predstavy o zpusobech reseni situace a nedokazete si casto dat dohromady 1+1.. jako u vaseho provozu racku na baterie ,)