reklama

RAID nad NVMe SSD

5nik

RAID nad NVMe SSD
« kdy: 10. 03. 2020, 16:44:11 »
Máte někdo zkušenosti s provozováním RAIDu nad NVMe SSD? Nemyslím tím softwarové RAIDy v rámci OS, ale pseudo-SW low cost v rámci chipsetů / CPU jako je Intel VROC či něco podobného na AMD EPYC. Nemohu najít moc informací kolem toho. Jak je to licencované, jakým způsobem se to konfiguruje / spravuje. Různí výrobci tyto technologie zaobalují do různých "řadičů" např. "Software RAID" S140/S150 (DELL). Jak je to u jiných výrobců?

reklama


Re:RAID nad NVMe SSD
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2020, 19:45:57 »
AMD: konfiguruje se to v UEFI "BIOSu". Pro intalaci Windouze na takove pole je treba nahrat ovladac na flesku a nechat ho nahrat (pri vyberu mista, kam ma instalovat je takova moznost) jinak to pole neuvidi. Pro linux bylo treba https://github.com/thopiekar/rcraid-dkms ... ale doba uz o neco pokrocila, treba to distribucni kernely uz umi, kdo vi.  Funguje to dobre. Vzhledem k tomu, ze nvme je mnohem tenci vrstva nez sata, tak tam je o neco mensi sance, ze se neco po... tento. Nema to zadne dodatecne naklady.

Intel: VROC vyzaduje hardwarovy klic. RAID0 casto funguje i bez neho ale je to nepodporovane. Sam Intel varuje, ze ve Windows ma jejich reseni cca polovicni IOPS nez v Linuxu ( viz odpoved na How is Intel® VROC performance different for Linux* compared to Microsoft Windows* https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000024550/memory-and-storage.html ). Osobni zkusenost nicmene nemam a dnes bych na teto platforme zadne heavy IO reseni tak jako tak nedoporucoval stavet. Konkurence ma vyhodu v cene, PCIe4 a nevyzaduje ten pitomy klic ;-)

RDa

  • *****
  • 846
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RAID nad NVMe SSD
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2020, 23:53:15 »
Do toho pseudo raidu bych nesel, zde jsou nevyhody:
 - chce to klic, coz jsou penize navic
 - neni to hw raid, bez ovladace vam to nepojede a az se nacte, bude si ovladac delat raid v sw..
 - funguje to jenom na pcie portech z PCH, coz ma omezeni:
 - - malo nvme portu na typicke desce, pripadne uzke (x2)
 - - uplink do cpu je DMI 3.0, coz je pcie gen3 x4 ... tj. rychleji nez by sel 1 disk to nepojede

A vyhody? Nenapada me skutecne zadna.

Proc by nekdo chtel tohle dobrovolne podstupovat? To musi byt IT "nabozensky" fanatik, nebo IT masochista :))

5nik

Re:RAID nad NVMe SSD
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2020, 12:42:11 »
Ať hledám, jak hledám, na rozdíl od Intelu jsem u AMD na žádné oficiální informace u EPYCů nenarazil. Zejména mne zajímá jaké druhy RAIDů to podporuje (předpokládám 0,1,5, možné kombinace). Jak je to s online rozšiřováním, migrací apod. Buď neumím hledat nebo v tomto má AMD velké mezery.

Re:RAID nad NVMe SSD
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2020, 13:00:21 »
U AMD nevím, ale u Intelu je to horší řešení, než RAID v rámci OS / LVM / FS. Obojí žere CPU a další prostředky, jenže u toho pseudo-hw RAIDU s tím ještě málo co uděláte. Ani servery to nepodporují nijak moc ochodně, VMWare taky ne.

Doporučuji buďto používat opravdový RAID řadič, nebo RAID v rámci OS. Tomuto se vyhnout obloukem.

reklama


 

reklama