Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě

RD, v každém pokoji 2xRJ45 - všechny UTP kabely vytaženy do vestavné rozvodové skříně o rozměrech cca 360x715mm (vnější rozměr), hloubka cca 80mm. V horní části skříně je přišroubovaný patch panel s dvanácti porty.

V samotné skříni se ale již od developera nachází zesilovač pro anténu (pozemní vysílání) a jsou sem vytažené i kabely pro EZS (elektronická zabezpečovací signalizace) - bude zde i ústředna pro alarm.

Fyzicky je nemožné k tomu všemu přidat ještě router a switch (více switchů?) - pakliže se bavíme o nějakém použitelném HW. Dokázal by někdo poradit, jak z toho ven? Vysazení dvířek je snadné řešení, ale i přes to, že jde o technickou místnost, nechtěl bych aby byla drátovna zbytečně na očích. (Napadlo mne i vyřezat horní část dvířek a odkrýt tak alespoň část s patch panelem, plastový "pant" má však na šířku cca 5cm, takže to moc neřeší)

Bourání a instalace větší skříně není možné.

Předem děkuji za každou radu.
« Poslední změna: 09. 03. 2020, 09:17:07 od Petr Krčmář »


Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #1 kdy: 07. 03. 2020, 23:35:35 »
Napadá mě k tomu jeden údajný citát ze Švejka: „Taky jsem se v blázinci sešel s několika profesory. Jeden s nich (…) mně vysvětloval, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší než ta vrchní.“

Ale vážně: už jste se zajímal, z jakého materiálu je zdivo kolem té roztomile dimenzované zapuštěné rozvodnice?

Napadá mě, pokud se nemá sekat, tak nasadit na to ještě svrchu jednu rozvodnou skříň "na omítku", ale větší :-D
A z té zapuštěné jenom vysadit dvířka. Koukám by šel možná demontovat i ten kosmetický rámeček.

Nebo koupit malý router se 4+1 portem (použít zároveň jako switch) a vymontovat plošák z originální plastové krabice, aby se ušetřil prostor. Totéž s EZS :-) ale když vidím ten počet čidel, tak mám strach, že ústředna EZS nebude dost malá. Mimochodem čím se to bude napájet? Tam je 240V?
« Poslední změna: 07. 03. 2020, 23:38:27 od František Ryšánek »

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #2 kdy: 07. 03. 2020, 23:50:03 »
A pokud standardní rozvodné skříně na omítku jsou pro toto použití v různých ohledech obtížné, tak jenom přišroubovat na zeď dvě štíhlé svislé postranice (hranoly / prkna / lamino) a přikrýt kuchyňskými dvířky :-D

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #3 kdy: 08. 03. 2020, 00:45:28 »
Ten patch panel je tam zcela zbytecny - jestli to bude stavba typu "instalace & zapomen". Otazka je, jake mas naroky na rychlost - treba takovy RB2011 by se ti tam vesel, ale jsou to jakoby dva switche - 5x100M a 5x1G a mezi nimi router.

Alternativni sestava by pak byla dva male 8-port switche nad sebou - 6x pokoje, 1x propoj mezi sebou, (1 volnej + 1 do routru), a router jako malou krabicku vedle. Tim ze ty dva switche budou spis soucasti pevne instalace, tak ti nahradi patch panel.


EDIT: RB3011 a RB4011 maji jiz 2x5 portu 1GbE :)
« Poslední změna: 08. 03. 2020, 00:49:27 od RDa »

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2020, 07:50:52 »
Ale vážně: už jste se zajímal, z jakého materiálu je zdivo kolem té roztomile dimenzované zapuštěné rozvodnice?

Je to cihla, ale urcite nic sekat/predelavat nechci :(

Napadá mě, pokud se nemá sekat, tak nasadit na to ještě svrchu jednu rozvodnou skříň "na omítku", ale větší :-D
A z té zapuštěné jenom vysadit dvířka. Koukám by šel možná demontovat i ten kosmetický rámeček.

I s touto myslenkou jsem si pohraval, ale u uvresteneho mimozemstana ani u jeho prime konkurence jsem nenasel skrin o sirce ~72cm. Navic bych stejne potreboval zpristupnit to co by bylo za HW v racku, takze by to reseni bylo samo o sobe krkolomne.

Nebo koupit malý router se 4+1 portem (použít zároveň jako switch) a vymontovat plošák z originální plastové krabice, aby se ušetřil prostor. Totéž s EZS :-) ale když vidím ten počet čidel, tak mám strach, že ústředna EZS nebude dost malá. Mimochodem čím se to bude napájet? Tam je 240V?

Je tam 1x zasuvka (pro vsechno), do demontaze krabicek bych se nerad poustel - prisel bych tak o zaruku na dane zarizeni.

Ten patch panel je tam zcela zbytecny - jestli to bude stavba typu "instalace & zapomen". Otazka je, jake mas naroky na rychlost - treba takovy RB2011 by se ti tam vesel, ale jsou to jakoby dva switche - 5x100M a 5x1G a mezi nimi router.

Alternativni sestava by pak byla dva male 8-port switche nad sebou - 6x pokoje, 1x propoj mezi sebou, (1 volnej + 1 do routru), a router jako malou krabicku vedle. Tim ze ty dva switche budou spis soucasti pevne instalace, tak ti nahradi patch panel.

EDIT: RB3011 a RB4011 maji jiz 2x5 portu 1GbE :)

Naroky na rychlost mam velike :) nejaka nicotna skatulka prave neprichazi v uvahu. Navrhujete tedy odstranit patch panel a misto nej primo namontovat nejaky mikrotik "nalezato" na zed?


Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2020, 10:14:14 »
Ajaj.
1. Patch panel pryč a snažit se to nacpat do horní třetiny naplocho, jak se tady radí (ale co ta zabezpečovačka?).
nebo
2. Dvířka pryč a pověsit přes rozvodnici rack 15U (snad bude stačit 40 .. 45 cm hloubka) s adekvátně proříznutou zadní stěnou. Tak se vám tam vejde vše a ještě zbude na místo na UPS, NAS, zabezpečovačku apod.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #6 kdy: 08. 03. 2020, 14:24:03 »
Moje dlouhodoba zkusenost  je, ze kdyz je nekde na zacatku polovicate reseni, jsou s tim jen a jen trapeni a nakonec se to stejne bude muset predelat. Mnozstvi techniky jenom roste, opacne to u mne nikdy neslo. Ja jsem vlastne za vetsinu zivota stal expertem na ruzna provizorni reseni, ale je to spatna adaptace.

Jestli je sance treba nad to strcit nejaky normalni rack, urcite bych to udelal, a proriznul bych si napr. nahore mezi touto rozvodnici a rackem nejake husi krky. Do cihly to je hnus, ale za 3-4 hodiny je to cele hotove, jednou se uklidi, a clovek nema po mnoho let pocit frustrace.

Mimochodem, v Lidl-shopu maji peknou aku flexu i kotouce do betonu/cihly, s tou se takove veci delaji s radosti.

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #7 kdy: 08. 03. 2020, 18:05:46 »
Napadá mě, pokud se nemá sekat, tak nasadit na to ještě svrchu jednu rozvodnou skříň "na omítku", ale větší :-D
A z té zapuštěné jenom vysadit dvířka. Koukám by šel možná demontovat i ten kosmetický rámeček.

I s touto myslenkou jsem si pohraval, ale u uvresteneho mimozemstana ani u jeho prime konkurence jsem nenasel skrin o sirce ~72cm. Navic bych stejne potreboval zpristupnit to co by bylo za HW v racku, takze by to reseni bylo samo o sobe krkolomne.

Zelený mužík prodvá věci do obýváku, ne k zasekání do zdi.

Pokud pohledáte Googlem rozvodnici/rozvaděč, dostanete se do nějakého elektro velkoobchodu. Jsou tu zavedené firmy jako Jakub, Elfetex, KV-Elektro, Elima, cojávím... a spousta e-shopů. A taky přímé weby výrobců. Najdete nejspíš skříň uvniř vystrojenou pro instalaci jističů (DIN lišty, standardizované škvíry v lícovém panelu) - pokud toto nepotřebujete, můžete ta střeva buď vyhodit, nebo se snažit najít skříň nevystrojenou (pak bych řekl spíš Triton / Rittal, než ABB/OEZ). Pár odkazů:

http://www.oez.cz/produkty/rozvodnice-distriton

http://www.oez.cz/produkty/rzb-velkoobsahove-rozvodnice-ip30

http://www.oez.cz/uploads/oez/files/np/994005_1_d_0_z00_rzb.pdf

https://www.elima.cz/obchod/na-omitku-vice-nez-54m-c-2964_2965_2981.html

https://www.elima.cz/obchod/na-omitku-ostatni-c-2964_2965_2982.html?page=1&sort=2a

http://www.noark-electric.cz/cz/produkty/Rozvodnice/Polyesterov%C3%A9_rozvodnice_FHS

Z těch širších co jsem teď honem našel budu jmenovat třeba OEZ RZB-Z-4S132 (zápustná) nebo RZB-N-4S132 (nástěnná). V téhle šířce se dělají i vyšší provedení. Hloubka je 160 mm. Nebo Noark FHS - ten je při požadovaných rozměrech už dost hluboký, 300-350 mm.

Uvedené elektro-rozvodnice nemají z výroby výstroj na 19" ani 10" patch-panely apod. = není to rack.
Je to prostě relativně plochá krabice, a co tam jak dovnitř umísíte, je vaše věc.
Bacha třeba taky na teplo - aktivní zařízení, co tam umístíte, budou trochu topit.

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #8 kdy: 08. 03. 2020, 21:37:16 »
Linus to dal sprosto na hulvata, nevymyslaj a urob to tak ako on

https://youtu.be/quouML5-UZI?t=138

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #9 kdy: 09. 03. 2020, 09:45:32 »
2. Dvířka pryč a pověsit přes rozvodnici rack 15U (snad bude stačit 40 .. 45 cm hloubka) s adekvátně proříznutou zadní stěnou. Tak se vám tam vejde vše a ještě zbude na místo na UPS, NAS, zabezpečovačku apod.

Dvirka i ramecek uz jsou pryc. Ukazalo se totiz, ze ustredna pro EZS je tak velka, ze musi byt vedle - kabely budou protazene zdi.

Jestli je sance treba nad to strcit nejaky normalni rack, urcite bych to udelal, a proriznul bych si napr. nahore mezi touto rozvodnici a rackem nejake husi krky. Do cihly to je hnus, ale za 3-4 hodiny je to cele hotove, jednou se uklidi, a clovek nema po mnoho let pocit frustrace.

... uz se timto smerem ubiram. Jen mne zaskocily ceny za plechove krabice a vubec jejich parametry. Skrinka vazici 20kg mi prijde naprosto zbytecna pro me domaci ucely.

...
Z těch širších co jsem teď honem našel budu jmenovat třeba OEZ RZB-Z-4S132 (zápustná) nebo RZB-N-4S132 (nástěnná). V téhle šířce se dělají i vyšší provedení. Hloubka je 160 mm. Nebo Noark FHS - ten je při požadovaných rozměrech už dost hluboký, 300-350 mm.

Uvedené elektro-rozvodnice nemají z výroby výstroj na 19" ani 10" patch-panely apod. = není to rack.
Je to prostě relativně plochá krabice, a co tam jak dovnitř umísíte, je vaše věc.
Bacha třeba taky na teplo - aktivní zařízení, co tam umístíte, budou trochu topit.

Dekuji za prehrsel odkazu, uz jsem castecne prozkoumal zakouti internetu - neni mi ale jasne, co je "rack" / "rack-mount", zda-li jde automaticky o moznost namontovat zarizeni do 19" rack skrine, pricemz pro 10" je toto explicitne uvedeno.

Co se tyka ostatnich skrini - nejsem si jisty, jestli rozumim zpusobu montaze dalsiho HW. Existuji treba jen nejake komponenty (listy, policky) pro sestaveni rack skrini, tedy ze bych pouzil obyc elektrikarskou skrin a dodelal si ji tak, abych do ni mohl prisroubovat standardni HW?



K dobru pridam jeste to, co rekl technik z firmy dodavajici zabezpeceni. Pri pohledu na soucasnou rozvodnou skrin a pocet kabelu/zarizeni konstatoval, ze nejde ani o ucnovskou praci.

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #10 kdy: 09. 03. 2020, 09:46:08 »
Linus to dal sprosto na hulvata, nevymyslaj a urob to tak ako on

https://youtu.be/quouML5-UZI?t=138

 ??? nemel bych klidne spani, mit neco takoveho v dome.

Re:Jak z rozvodné krabice: instalace síťových prvků v novostavbě
« Odpověď #11 kdy: 09. 03. 2020, 12:51:03 »
...
Z těch širších co jsem teď honem našel budu jmenovat třeba OEZ RZB-Z-4S132 (zápustná) nebo RZB-N-4S132 (nástěnná). V téhle šířce se dělají i vyšší provedení. Hloubka je 160 mm. Nebo Noark FHS - ten je při požadovaných rozměrech už dost hluboký, 300-350 mm.

Uvedené elektro-rozvodnice nemají z výroby výstroj na 19" ani 10" patch-panely apod. = není to rack.
Je to prostě relativně plochá krabice, a co tam jak dovnitř umísíte, je vaše věc.
Bacha třeba taky na teplo - aktivní zařízení, co tam umístíte, budou trochu topit.

Dekuji za prehrsel odkazu, uz jsem castecne prozkoumal zakouti internetu - neni mi ale jasne, co je "rack" / "rack-mount", zda-li jde automaticky o moznost namontovat zarizeni do 19" rack skrine, pricemz pro 10" je toto explicitne uvedeno.

Co se tyka ostatnich skrini - nejsem si jisty, jestli rozumim zpusobu montaze dalsiho HW. Existuji treba jen nejake komponenty (listy, policky) pro sestaveni rack skrini, tedy ze bych pouzil obyc elektrikarskou skrin a dodelal si ji tak, abych do ni mohl prisroubovat standardni HW?

Pojmem rack obvykle nazývám skříň, která je vybavena svislými montážními šínami v rozestupu "19 palců" (světlý rozestup 450.8 mm), s vysekanými dírami v EIA rozteči. Přiložím náčrtek. Racky bývají dostatečně hluboké pro montáž rackových zařízení. Patch panel může mít třeba jenom 10 cm, běžný 19" switch klidně 20-30, mělký staromódní průmyslový server okolo 50 cm, běžné IT servery jsou hluboké klidně 90 cm. Cokoli s EIA šínami bude hluboké aspoň 30 cm. Relativně mělké jsou "telco" stojany, určené především pro patch-panely a kabeláž. Naopak stojany pro IT/datacenter začínají na hloubce 60 cm a to je dneska spíš málo.

Elektro rozvaděče/rozvodnice, ať už nástěnné nebo zápustné, s montáží 19" výstroje obvykle nepočítají.
Co je k dispozici za doplňky, to hledejte v katalogu jednotlivých výrobců - ale obecně u elektro rozvaděčů bych jako doplňky čekal DIN lišty, záslepky do štěrbin (když necháte nějaké volné místo na další jističe), všelijaké přípojnice = děrované mosazné trámky s upevňovacími šroubky.

Dá se samozřejmě vymyslet, že do hlubší elektro rozvodnice strčíte 19" patchpanel (na to by hloubka skříně kolem 150 mm už měla stačit) a třeba nějaký větší 19" box (switch?) nastojato. Dělají se na to držáky - neporadím, kde to koupit tady u nás. Jinak mnohé switche v mechanickém provedení 19"/1U mají "uši" montované k šasi čtyřmi šrouby ve čtvercové rozteči, a ty uši jdou otočit o 90* pro montáž na desku.

Takhle domů, než za 5 kKč kupovat velkou elektro skříň, možná bych vážně spíš zbastlil nějaká esteticky hezčí dvířka a dvě postranice. Spodní i horní "dno" bych nechal otevřené kvůli větrání. Možná nahoru bych dal sítko z tahokovu nebo nějaký kšilt, aby se dovnitř echt neprášilo svrchu. Záleží jak drahý je Váš čas. Nechat to řemeslníkovi vyrobit na míru bude podobně drahé, jako koupit hotovou skříň z plechu nebo samozhášivého plastu.