Monitoring virtuálních serverů

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Monitoring virtuálních serverů
« kdy: 02. 03. 2020, 19:56:39 »
Ahoj,
mám několik virtuálů(Windows server 2019, Linux) v komerčních cloudech(Brno, Praha). Drtivá většina běží na VMWARE.
Chtěl bych z jednoho místa monitorovat všechny servery.
Ke všem cloudům mám přístup přes VPN, ale pouze na virtualizované stroje ovšem ne na všechny hypervisory.
Doporučili by jste vhodný nástroj? ZABBIX? SOLARWINDS? jiné?
díky
« Poslední změna: 02. 03. 2020, 19:59:30 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2020, 20:25:01 »
Ahoj,
mám několik virtuálů(Windows server 2019, Linux) v komerčních cloudech(Brno, Praha). Drtivá většina běží na VMWARE.
Chtěl bych z jednoho místa monitorovat všechny servery.
Ke všem cloudům mám přístup přes VPN, ale pouze na virtualizované stroje ovšem ne na všechny hypervisory.
Doporučili by jste vhodný nástroj? ZABBIX? SOLARWINDS? jiné?
díky

Co všechno tě o nich bude zajímat? Jen základ z OS nebo stavy aplikací?

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2020, 20:53:50 »
...
Doporučili by jste vhodný nástroj? ZABBIX? SOLARWINDS? jiné?
díky
My jsme do teď používali Cacti a SNMP. Vzhledem k tomu, že mi Cacti nevyhovuje a také bych rád vyčítal i jiné metriky (HyperV replikace, stav aplikací), tak teď testuji Zabbix a Grafana/Influxdb. Do obojího jde relativně snadno dodělat vyčítání/zasílání custom metrik PowerShell skripty (v případě Windows, k Linux serverům jsem se ještě nedostal).
Ale jsem teprve na začátku, tak si také rád nechám poradit...

Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2020, 21:26:21 »
...
Doporučili by jste vhodný nástroj? ZABBIX? SOLARWINDS? jiné?
díky
My jsme do teď používali Cacti a SNMP. Vzhledem k tomu, že mi Cacti nevyhovuje a také bych rád vyčítal i jiné metriky (HyperV replikace, stav aplikací), tak teď testuji Zabbix a Grafana/Influxdb. Do obojího jde relativně snadno dodělat vyčítání/zasílání custom metrik PowerShell skripty (v případě Windows, k Linux serverům jsem se ještě nedostal).
Ale jsem teprve na začátku, tak si také rád nechám poradit...

Influx je prima. Ale pokud bys potřeboval HA, tak se ti to hodně prodraží.

Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2020, 22:28:06 »
Influx je prima. Ale pokud bys potřeboval HA, tak se ti to hodně prodraží.

Proč? HA není totéž co cluster.


Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2020, 22:37:52 »
Influx je prima. Ale pokud bys potřeboval HA, tak se ti to hodně prodraží.

Proč? HA není totéž co cluster.

Není. Ale budu zvědavý, jak influx uděláš HA bez dost vlastního psaní nebo bez poměrně drahého placení.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2020, 11:50:22 »
Co všechno tě o nich bude zajímat? Jen základ z OS nebo stavy aplikací?
- dostupnost strojů(ICMP,IGMP, etc)
- vytíženost HW(RAM,CPU, HDD)
- na Linuxu mám par bash scriptů na zálohy DB, které odkopírovávám do jiných lokalit, tak třeba i kontrola těchto podobných věcí, samozřejmě předpokládám, že to bude potřeba hodně přiohnout ke konkrétním případům
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2020, 12:31:53 »
PRTGadmin

Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #8 kdy: 03. 03. 2020, 13:01:02 »
Dobrý den,
zkuste si pohrát s netxms > https://www.netxms.org/

Pokud tomu věnujete čas dokážete věci které tu padly nastavit jak je potřeba. Nemusíte na všechny prvky vidět přímo, stačí mít jednoho agenta v dané síti a říct že poolovat bude do sítě on a on data bude do monitoringu tunelovat.

dostupnosti můžete sledovat v pohodě, monitoring server na konkrétní adresu, popřípadě adresa s agentem muže monitorovat v rámci lan nebo jako by z jeho úhlu pohledu další prvek.

Vytížení HW RAM CPU HDD fronty atd. bez problémů SNMP nepřímo, přes agenta WMI / prefcountery, popřípadě agentové proměnné z z linuxu, zdrojů dat je zde několik.

Bash scripty, šlo by různě ale tady spíš scripty posílají maily, v monitoringu sledujeme velikosti obsazenost, pokud zálohuji a rotuji zálohy mam grafy podle toho odpovídajícím způsobem zubaté :) a zajímá mě jestli místo dostačuje a jaké jsou přírůstky.

Dá se pustit i script, a i přes SSH a kontrolovat návratové hodnoty.
Ze Sítových rozsahů muže dělat L2 či L3 mapy, můžete dělat interaktivní nástěnky kde podkladem bude fotka serverovny nataháte na odpovídající místa prvky mezi těmi prvky můžete sledovat datové toky a do té interakce je také zobrazovat jsou to pěkná věci.

Ale chce to čas. Jsou dostupná hezká výuková videa na youtube.

Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2020, 17:36:24 »
To co chces monitorovat zvladne uplne vsetko. Nagios/icinga/zabbix/check_mk/thruk atd atd..

Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2020, 17:51:26 »
Na základní linux monitoring netdata nebo cockpit, záleží jaký detail potřebuješ.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Monitoring virtuálních serverů
« Odpověď #11 kdy: 03. 03. 2020, 20:10:31 »
Na nie hlbsie statistiky pouzivame pulseway. Vrieska to ako win32 alebo mobile appka. Alerty okamzite podla kriterii (nedostupnost, miesto na disku, cpu alebo ram nad stanivenu hranicu pocas sledovanej doby, ..), da sa s tym killnut proces, ohlasit user, zhodit cela masina,zavolat cmd...