FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)

FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« kdy: 02. 03. 2020, 11:20:13 »
Dobrý den,
je zde někdo, kdo studoval/studuje obor Softwarové inženýrství na FAV v Plzni (ideálně dálkově, ale může být i denní studium) a mohl by mi k tomu studiu něco, prosím, napsat? Náročnost studia a semestrálek (hlavně při práci na 3/4 úvazek)? Lze to tam zvládnout bez hlubší znalosti C++? (pracuju jako Java vývojář a na Bc.oboru jsem měl jenom základy C++, kde člověk nemusel moc řešit pamět a nějaké složitosti).
Díky


Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2020, 12:54:20 »
Já myslím, že v pohodě to dáš, já osobně měl problémy s matykou vše okolo v pohodě,
šel jsem z elektro SPŠ, uměl programovat trochu v Delphi, tam jsem přesel na C a Javu. Diplomku v Javě, ale byl jsem na sousedním oboru distrib. systemy a poč sítě. ale první dva roky byly tehda (15 Y ago) stejné pro celou FAV

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2020, 13:01:02 »
Já myslím, že v pohodě to dáš, já osobně měl problémy s matykou vše okolo v pohodě,
šel jsem z elektro SPŠ, uměl programovat trochu v Delphi, tam jsem přesel na C a Javu. Diplomku v Javě, ale byl jsem na sousedním oboru distrib. systemy a poč sítě. ale první dva roky byly tehda (15 Y ago) stejné pro celou FAV
Do jaké úrovně tam byla matematika? Resp. co konkrétně byl problém?

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2020, 13:10:02 »
Já osobně opakoval Mat. Analýza 2, takový ty nesmysli jako dvojnej/trojnen integral apod. viz. profesor Čížek.https://images.app.goo.gl/VmQqz6goHmaudazb6. Tehdá 15 roku nazpět byla FAVka težší než ČVUT. Ale to třeba už neplatí

Přehled látky
1. týden: Funkční posloupnosti. Bodová a stejnoměrná konvergence.
2. týden: Funkční řady. Bodová a stejnoměrná konvergence.
3. týden: Mocninné a Taylorovy řady.
4. týden: Fourierovy řady.
5. týden: Vektorové funkce jedné reálné proměnné. Křivky v Rn.
6. týden: Funkce více proměnných.
7. týden: Dvojná limita, spojitost. Derivace funkce více proměnných.
8. týden: Diferencovatelnost, tečná rovina. Derivace vyšších řádů.
9. týden: Hessova matice, Taylorova věta. Optimalizace.
10. týden: Optimalizace s vazbami. Riemannův integál.
11. týden: Fubinniho věta a dvojný integrál. Substituce do polárních souřadnic.
12. týden: Trojný integrál, substituce, aplikace.
13. týden: Nevlastní integrály a jejich využití.
« Poslední změna: 02. 03. 2020, 13:15:15 od NeroDuke »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2020, 14:09:41 »
Já osobně opakoval Mat. Analýza 2, takový ty nesmysli jako dvojnej/trojnen integral apod. viz. profesor Čížek.https://images.app.goo.gl/VmQqz6goHmaudazb6. Tehdá 15 roku nazpět byla FAVka težší než ČVUT. Ale to třeba už neplatí

Přehled látky
1. týden: Funkční posloupnosti. Bodová a stejnoměrná konvergence.
2. týden: Funkční řady. Bodová a stejnoměrná konvergence.
3. týden: Mocninné a Taylorovy řady.
4. týden: Fourierovy řady.
5. týden: Vektorové funkce jedné reálné proměnné. Křivky v Rn.
6. týden: Funkce více proměnných.
7. týden: Dvojná limita, spojitost. Derivace funkce více proměnných.
8. týden: Diferencovatelnost, tečná rovina. Derivace vyšších řádů.
9. týden: Hessova matice, Taylorova věta. Optimalizace.
10. týden: Optimalizace s vazbami. Riemannův integál.
11. týden: Fubinniho věta a dvojný integrál. Substituce do polárních souřadnic.
12. týden: Trojný integrál, substituce, aplikace.
13. týden: Nevlastní integrály a jejich využití.
Dík za info. To fakt trochu přepískli, slušné síto.


Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2020, 18:21:09 »
S tou matikou jste mě poměrně vyděsil :D. Každopádně co ted koukám, tak tam nemůžu najít v tom studijním plánu, že by byla jakákoli matematika povinná...

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2020, 21:22:10 »
Matematika byla povinna na bakalari. Po zbeznem proletnuti studijnich planu je porad v prvnim semestru matalyza a linearni algebra.

Na navazujicim magistru obor Softwarove inzenyrstvi je statistika, grafy, coz je nejaka matematika, ale uz to nemusi byt sito typu linearni algebry.

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2020, 00:21:33 »
Studoval jsem tam 2005 až 2007.
Šel jsem rovnou do čtvrtého ročníku, tak jsem tam tuhle matematiku neměl.
Pracuji v IT na několika úrovních, ale matematiku moc nevyužiji.
Když na ni někde natrefím, tak si to buď nastuduji a použiji, pokud na to nestačím, jdu za kamarády matematiky, aby mě nasměrovali co nastudovat.

Z 99% vidím těžiště IT jinde než v matematice a mrzí mě, že se používá jako síto.
Možná to bude tím, že nedělám 3D engine, nebo nějaké spešl vědecké simulace.

Přednášky jsou veřejné, jestli se nepletu, tak doporučuji se tam stavit a případně zajít s aktuálními studenty na jedno, dvě, tři... třeba i nealka. Časy se mění.

wabi

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #8 kdy: 03. 03. 2020, 08:08:22 »
Mno, tak snad aby se tu objevily i nějaké aktuální informace :). Předem disclaimer: absolvoval jsem SWI na FAV v roce 2015 a v současnosti na katedře informatiky působím jako externí vyučující.

Z matematiky je povinná pouze teorie grafů (1 semestr), což je vcelku stravitelná a pro informatiky imo poměrně užitečná věc. Zbylé matematické předměty ve studijním plánu jsou povinně volitelné/volitelné a lze se jim tedy vyhnout.

Stěžejní vyučovaná témata oboru jsou:
* softwarové architektury
* vývojový proces, softwarový projekt
* databáze
* operační systémy
* paralelní programování
* formální jazyky a překladače
* řešení spolehlivosti a výkonnosti systémů
* návrh a realizace webových služeb a aplikací

Který z těch směrů pak budeš nejvíc rozvíjet záleží na volbě povinně volitelných předmětů, možnosti jsou různé je to jen na tobě (sítě a distribuované systémy, obecný vývoj software, databáze, zpracování řeči, strojové učení).

S náročností je to složité, bylo nás tam dost, co to i při práci zvládli, ale stejně tak tam byli lidi, kteří to málem nedali ani na plný úvazek. Rozhodně to není titul zadarmo. Konkrétně C++ povinně potřebuješ při výuce operačních systémů a paralelního programování. Ve zbytku studia se mu myslím dá úspěšně vyhnout vhodnou volbou předmětů.

Osazenstvo katedry je až na výjimky ochotné a ke studentům vstřícné.

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2020, 08:41:55 »
Kubra na vás :-)

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2020, 11:15:37 »
Čížek popsal všechny tabule a stejně jste z toho nic nepochopili  ;D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #11 kdy: 03. 03. 2020, 11:21:40 »
Čížek popsal všechny tabule a stejně jste z toho nic nepochopili  ;D
To se stává. Majerech na MFF pro změnu nepsal na tabuli nic a vyšlo to nastejno :)

Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #12 kdy: 06. 03. 2020, 02:53:30 »
Re. Jakub Daněk:
Díky za aktuální informace.

Jestli už ani na bakalářském nepoužívají matematiku jako síto, tak to kvituji s povděkem.

Teorii grafů, celým názvem "Teorie grafů, optimalizace a složitost", kterou nás učil profesor Zdeněk Ryjáček, tu jsem si užil a rád na ni vzpomínám. Klidně by mohla být na víc než na 2 semestry, aby byl prostor osahat si to na praktických příkladech. Třeba už se to, za těch 15 let, pohlo směrem k praktickým příkladům.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FAV Plzeň - obor Softwarové inženýrství (Ing.)
« Odpověď #13 kdy: 06. 03. 2020, 03:48:21 »
Re. Jakub Daněk:
Díky za aktuální informace.

Jestli už ani na bakalářském nepoužívají matematiku jako síto, tak to kvituji s povděkem.

Teorii grafů, celým názvem "Teorie grafů, optimalizace a složitost", kterou nás učil profesor Zdeněk Ryjáček, tu jsem si užil a rád na ni vzpomínám. Klidně by mohla být na víc než na 2 semestry, aby byl prostor osahat si to na praktických příkladech. Třeba už se to, za těch 15 let, pohlo směrem k praktickým příkladům.
Ta přednáška neměla pokračování? Většinou je něco jako Teorie grafů II. Zvlášť když to bylo dohromady se složitostí.