Nástroj na resize partitions bez ztráty dat

mxm

Nástroj na resize partitions bez ztráty dat
« kdy: 18. 05. 2011, 10:26:40 »
Zdravím všechny,
mám na svém notebooku Ubuntu 10.10 s ext4. Můj jediný disk má následující oddíly v tomto pořadí:
Kód: [Vybrat]
ext 4 - mount na /
swap
ext 4 - mount na /opt
ext 4 - mount na /home
Při instalaci jsem nepředpokládal nutnost widlí. Nicméně teď je potřebuju ale nechci přijít o data.

Rád bych si zmenšil poslední oddíl mountovaný na /home a tím bych získal místo úplně na konci disku. Pak bych všechny oddíly posunul do leva abych tu díru měl na začátku disku, teda pokud to vůbec jde. No a na to prázdný místo na začátku disku hodil NTFS s widlema.

Další problém je nutnost vytvoření logické partition (nemůžete mít více jak 4 oddíly na disku).

Nebo si pouze zmenšit oddíl /home, vytvořit logickou partition už z existujících, a na konec disku hodit NTFS?

Nevíte někdo jaký nástroj je k tomu vhodný aniž bych musel použít shell? K tomu aby to všechno šlo to bude muset být nastroj z Live CD, abych mohl mít disky odmountovaný. Co myslíte?

Díky za rady,
Michal

Re: Nástroj na resize partitions bez ztráty dat
« Odpověď #1 kdy: 18. 05. 2011, 10:34:37 »
Toto som nikdy neriešil, ale v live Ubuntu je Gparted, v ňom sa dá veľa urobiť. Prípadne nejaký špecializovaný CD nástroj (PartitionMagic a pod.))

E.

« Odpověď #2 kdy: 18. 05. 2011, 10:43:57 »
Další problém je nutnost vytvoření logické partition (nemůžete mít více jak 4 oddíly na disku).
Nevim, jestli se nepletu, ale netyka se to spis primary partitions?
Logicky, tusim, muzes mit kolik chces?

Vymanit se z nutnosti pocitat partitions, mozna by se vyplatilo uvazovat o LVM...

Na ty disk. operace, jak jiz psal V.D., take pouzivam gparted, z nabootovaneho CD, ci uz nejakou Live verzi linuxu nebo
http://sourceforge.net/projects/gparted/files/gparted-live-stable/0.8.0-5

Ale nikdo ti nezaruci, ze nemusis prijit o data :p, kazdy spitne - pro jistotu, zalohujte si data ! :D
Pokud potrebujes Win jen na trivialni veci a mas-li alespon 1 GB RAM, co tak zkusit Win nainstalovat jako VM pres VirtualBox?

smoofy

• 1 056
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 18. 05. 2011, 10:54:30 »
jak rika E. dle pouziteho file systemu se to muze lisit ale v zakladu muzes mit pouze 4 primarni partice a dle omezeni FS x logickych. A pokud neni absolutni nutnost, aby Windows bezely na hardwarove vrstve tak i navrhovane reseni virtualizace my prijde rozumnejsi. Muzes si pak soupat s prostredkama jak chces.

« Odpověď #4 kdy: 18. 05. 2011, 12:37:28 »
Zdravím všechny,
mám na svém notebooku Ubuntu 10.10 s ext4. Můj jediný disk má následující oddíly v tomto pořadí:
Kód: [Vybrat]
ext 4 - mount na /
swap
ext 4 - mount na /opt
ext 4 - mount na /home
Při instalaci jsem nepředpokládal nutnost widlí. Nicméně teď je potřebuju ale nechci přijít o data.

Rád bych si zmenšil poslední oddíl mountovaný na /home a tím bych získal místo úplně na konci disku. Pak bych všechny oddíly posunul do leva abych tu díru měl na začátku disku, teda pokud to vůbec jde. No a na to prázdný místo na začátku disku hodil NTFS s widlema.

Nebo si pouze zmenšit oddíl /home, vytvořit logickou partition už z existujících, a na konec disku hodit NTFS?

Nevíte někdo jaký nástroj je k tomu vhodný aniž bych musel použít shell? K tomu aby to všechno šlo to bude muset být nastroj z Live CD, abych mohl mít disky odmountovaný. Co myslíte?

Díky za rady,
Michal
Mám dobré zkušenosti s GParted Live - párkrát už jsem pomocí této distribuce resizoval a nikdy o nic nepřišel (takže jsem vytvořené zálohy ani nepotřeboval). Jestli ale máš 4 primární oddíly, tak jestli se nepletu asi celkem v loji, protože dokud jednu nesmažeš, tak ti to ani extended nedovolí udělat. Další problém je s Windows, aspoň pokud jde o XP - na relativně novém chipsetu se mi s 500GB diskem stalo, že instalátor Windows XP viděl jen prvních 100GB. Takže jsem musel vytvořit partition která se vešla to těchto prvních 100GB (a to přesto, že celý počítač byl určen pro Windows). Čili je celkem možné, že budeš muset windowsí partition nacpat pod nějaký velikostní limit. Dále si v loji proto, že budeš Windows instalovat na počítač, kde už je Linux, takže ti to kompletně přemázne GRUB a budeš si ho muset ručně přeinstalovat (to už asi ale víš). No a ještě jeden důvod, proč jsi v loji - když jsem (nikoliv na svém) počítači potřeboval přeinstalovat Windows XP - a to konkrétně na tom, co instalátor vidí jen prvních 100GB z 500GB - tak se mi to nepovedlo, protože díky oddílům, které byli za tím viditelným 100GB, Windows po restartu po instalaci nenaběhly, ale cyklicky restartovaly.

trubicoid2

« Odpověď #5 kdy: 18. 05. 2011, 12:48:14 »
no moh by smazat swap a udelat z nej extended, ale zda se, ze widle by nejradeji startovali z primarni partice, tak bude muset smazat jeste jednu

Logik

• 1 029
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 18. 05. 2011, 13:54:46 »
windows do prvních 137GB byla záležitost 48LBA, od tuším SP2 omezení padlo.
Lze bootovat i XP z primární partition, ale je to trochu trikové to nastavit. 
http://www.goodells.net/multiboot/

Vzhledem k tomu, že na extended předěláš swap, tak ale bys musel hejbat se všema partition. To bych ale určitě bez zálohy nedělal. A když už budeš dělat zálohu, tak je jednoduší data někam zkopírovat a oddíly udělat znovat tak, jak potřebuješ....

Pak je ještě jedna možnost, teda jestli máš silný nervy,
pomocí Gparted zkrátit home
http://www.ranish.com/part/
1) zazálohovat si partition table :-)
2) zeditovat partition tabulku tak, že na začátku swap vytvoříš primární partition s koncem
na konci homu, v ní uděláš tři logický partition se swapem, homem a optem tak, že home a opt budou začínat tam, co dřív. Ranish nepřepisuje bootrecordy atd..., jen edituje partition table, takže bys měl mít data v těch partition v pořádku

Ale je to bez záruky, že se něco....

FAWN

« Odpověď #7 kdy: 18. 05. 2011, 14:00:34 »
Dnes jiz je malo uloh, kterym nestaci virtualizovane Windows, ale pokud travate na dualbootu, tak bych opravdu doporucil zminovany Gparted-Live. Kvuli omezeni na 4 primarni oddily (vcetne extended) bych to udelal takhle:

1. Musi byt na disku dost volneho mista.
2. Smazat swap - pro beh live ho nepotrebujeme - tim ziskame moznost vytvorit extended part.
3. Zmensit /home od konce tak, aby se veslo do volneho mista jeste jednou.
4. Ve volnem prostoru vytvorit prazdnou extended part.
5. Do extended partition zkopirovat jiz zmenseny oddil /home - pak smazat puvodni oddil home.
6. Zvetsit extended part. zepredu (propocitat a promyslet velikosti oddilu abych s tim pak uz nemusel hybat) a zkopirovat do ni i oddil /opt a pak puvodni smazat - ted tedy budeme mit /home i /opt v extended part.
7. Opet vytvorit swap
8. Vytvorit primarni part. pro Windows.
9. Pochopitelne pak upravit fstab.

Kvuli omezeni

FAWN

« Odpověď #8 kdy: 18. 05. 2011, 14:03:32 »
Jo, potrva to dlouho, ale je to bezpecne, protoze se vzdy oddily jen kopiruji a je klidne mozne overit zda se data prenesly v poradku.

FAWN

« Odpověď #9 kdy: 18. 05. 2011, 14:06:22 »
A jeste mne nepadlo, ze je dobre poutiz PartitionMagic live CD - na tom je Gparted i dalsi nastroje, ktere se mohou hodit (napr. testdisk atd..) - z toho je mozne pripojit kopie oddilu a podivat se na data i ten fstab upravit offline.

Logik

• 1 029
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 18. 05. 2011, 14:27:38 »
Ten Tvůj postup má jedinej problém.... Do místa po swapu se mu předpokládám data z homu prostě nevejdou.... Možná by to šlon ějakym žonglováním typu zmenším home, udělám na konci další partition, tam dám půlku home/opt a zbytek by se už do swapu mohl vejít, nebo nejdřív zkopíruju opt do home, opt zruším apod.... Ale pokud nemá na disku moc místa, tak to prostě bez externího úložiště nepůjde.

Pokud má plnej disk, pak je ještě jedno dobrý řešení: koupit druhej disk a naisntalovat winy na něj...

mxm

« Odpověď #11 kdy: 18. 05. 2011, 14:29:12 »
Zdarec borci,
diky moc vsem za plodnou diskusi.

Od srdce nesnasim widle a stve me, ze je musim pouzivat. Bohuzel pro to, co je potrebuji je virtualizace nevhodna.

Jeste takova jedna otazka, myslite ze muzou widle bootovat z logicke partition? Predpokladam, ze ne.

Logik

• 1 029
    • Zobrazit profil
« Odpověď #12 kdy: 18. 05. 2011, 14:35:46 »
Přepsal jsem je, bootovat jde i z logické:
ale je to trochu trikové

trubicoid2

« Odpověď #13 kdy: 18. 05. 2011, 14:41:12 »
nu ono jde bootovat xp z logicke partisny, ale podle vseho potrebujes malou primarni partisnu VFAT/NTFS se zavadecem, takze to se ti asi nehodi....

mxm

« Odpověď #14 kdy: 18. 05. 2011, 14:41:48 »
Přepsal jsem je, bootovat jde i z logické:
ale je to trochu trikové

Promin, pozdeji mi to doslo.