Kde sehnat funkční starý notebook

Jen Kings

  • **
  • 50
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Kde sehnat funkční starý notebook
« kdy: 13. 02. 2020, 11:26:08 »
Zdravím.

už nějakou dobu se poohlížím po nějakém starém notebooku z dob DOSu / Win3.11 , na kterém bych si mohl občas zahrát nějaké ty staré klasiky (Lost Vikings, Stunts, Alone in the dark apod.). Vše, na co jsem kde narazil bylo buď za šílené peníze, a nebo tomu chyběla polovina věcí jako hdd, adaptér, ram atd.

Emulátroy jsou sice hezká věc, ale na starém železe a s melodiemi ze speakeru je zážitek lepší.

Máte nějaké tipy kde sehnat podobné železo za rozumný peníz?
« Poslední změna: 13. 02. 2020, 12:05:23 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý notebook
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2020, 11:43:10 »
Nevim co je typicky notas z tech dob - to ma byt 286 / 386 / 486 ? Kolik pameti a disku? S barvou na displeji nebo mono?

Pro hry je stejne lepsi mit CRT a tedy klasicke PC.. na tech STN panelech uvidis leda duchy :)

Jen Kings

  • **
  • 50
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:Starý notebook
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2020, 12:06:33 »
Asi bych to viděl ideálně na 486. RAM tak 8 MB a na velikosti disku až tolik nezáleží.
Display by mi stačil klidně monochromatický.
Vzhledem k tomu že bydlím v bytě, tak bohužel vecpat někam další PC a CRT monitor je pro mně nereálné

Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2020, 12:29:23 »
Já bych se teda nad emulátory tolik neošklíbal, ale kdo chce kam...

Staré notebooky byly vraky, kašlete na to.
V dnešní době na to nekoupíte náhradní díly, především použitelný disk.
Leda sehnat někde CompactFlash a patici/redukci na IDE.
Nebo SATA disk a zredukovat na IDE.
Stejně v DOSu uvidíte max 2 GB per volume.
Prostě IMO lepší nápad je nějaké mini PC a k němu plochý displej o vhodné velikosti.
Osobně bych doporučoval 5:4, konkrétně 1280x1024 (skoro přesně dvojnásobek
starého dobrého 640x480, obvykle se prostě jenom přesně zdvojí pixely v obou osách).
Nebo pokud najdete LCD nebo televizi, která umí zobrazit 5:4 s celočíselným scalingem...

Poslední aktuální hardware, u kterého lze najít příbuzenství se 486, je Vortex86DX.
Popravdě on už taky končí, jsou k dispozici ještě nějaké průmyslové boardíky,
https://www.icop.com.tw/product/VDX-6315RD
https://www.icop.com.tw/product/VDX-6326RD-NF
https://www.icop.com.tw/product/EB-206
https://www.icop.com.tw/product/VDX-6324RD  (má ISA slot pro PICMG backplane)
ale v kancelářských MiniBox-PC už se zřejmě nedodává. Zkuste se zeptat u ASM, ti to sem dováželi. Aktuální Miniboxy obsahují Vortex86DX2 nebo DX3 nebo Intel Atom - to už je železo spíš pro Windows 7+. VDX2/3 sice pořád není kdovíjak výkonný, ale v BIOS Setupu už není vidět ta DOSová poezie jako rezervace ISA IOMEM window, pro Vás především už si nejsem jistý, zda lze VDX2/3 ještě podtaktovat. To je totiž zásadní vlastnost Vortex86DX: jde podtaktovat z plné rychlosti (asi 600-800 MHz) až na 1/8, tzn. cca 100 MHz. "Chyba dělení nulou" (error 200) se sice projevuje na tomto CPU asi až od 400 MHz výš (na originálním Pentiu nad 200 MHz) ale některé opravdu staré hry mají animace programované natvrdo (bez časovače) takže si je ani na procesorech kolem 100 MHz moc neužijete :-)

Pokud se týče PC speakeru, tak ty Vortexové boardíky mají onboard bzučák,
který tuším nejde obejít jumperem.
Leda vyletovat bzučák a místo něj osadit header pro připojení kabelu.
A onboard audio bývá na USB = soundblaster to emulovat neumí.
Leda sehnat starý blaster do ISA a zkombinovat s deskou VDX-6324.
Hm ony ty staré notebooky na tom se zvukem taky nebyly kdovíjak žůžově
(ozvučené výjimky se našly, dokonce snad některé obsahovaly blaster-compatible čip).

Pořád mi to vychází, že nakonec snáz najdete nějaký emulátor,
který pojede na moderním železe v Linuxu nebo pod Windows :-)
Podle mého emulovat staré PC plnou rychlostí by zvládla i "malina"
- ale emulaci PC speakeru jsem nestudoval.
Emulátory většinou umí obstojně emulovat SoundBlaster.

Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2020, 13:09:08 »
Jen doplnim, ano, zvladne to malina. Ale tazatel emulator nechce jak psal na zacatku.

Stare kousky zeleza (obcas za smesne penize) se objevuji na bazos.cz a na marketplace na facebooku, prohlizim pravidelne a sem tam neco vyskoci, obcas si prodavajici mysli ze nasel poklad, ale spis se to opravdu da koupit za par stovek v ruznem stavu. Ale jak uz bylo napsano, sehnat do toho nahradni disk bude problem ... ale i tu redukci CF na IDE jsem tam tento tyden videl shodou okolnosti ....


Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2020, 13:34:07 »
Vyměním za basu plzně 12 :-)

 - historicky seřazeno:

1) Acer Extensa 5200, bez baterie, bez HDD, originál zdroj
2) Asus Eee PC 1000H, komplet funkční s 160GB HDD, originál zdroj
3) Asus UL50 VT, 2 grafické karty (integrovaná + nvidia), nefunkční klávesnice (s externí fuknční), bez HDD, originál zdroj. Tento je perfektní třeba jako HTPC.


Jen Kings

  • **
  • 50
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2020, 13:52:56 »
@Michal Šiman
na bazoši právě občas hledám, ale zatím se mi bohužel nepodařilo narazit na žádný inzerát ve kterém by takový PC nabízeli ve funkčním stavu, a nedělám si iluzr, že by se daly sehnat díly na opravu. Facebook nemám, takže to je pro mne bohužel pasé

@HanzHanz
Díky za nabídku, ale ze zkušenosti si myslím, že ani na jednom z těch PC by se mi nepodařilo rozjet to co potřebuji. Před nějakou dobou se mi podařilo vyšpatnit podobné EEE PC a zkoušel jsem s ním trochu experimentovat. Bohužel dostat do něj DOS bylo prakticky nemožné, ale i když jsem ho tam pak nějakým způsobem dostal, choval se dost nevypočitatelně (podle toho co jsem pochopil, tak měl problém s adresováním RAM). Freedos je pro tyhle účely bohužel nepoužitelný, protože většina starých her se na něm nedá spustit.

Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #7 kdy: 13. 02. 2020, 18:23:28 »
Zdravím.

už nějakou dobu se poohlížím po nějakém starém notebooku z dob DOSu / Win3.11 , ….

Máte nějaké tipy kde sehnat podobné železo za rozumný peníz?

Sehnat 286 ntb v ČR naprosto nemožné. 386tek tu bylo více ale taky nemáš šanci. Většina nefunguje a ti co si je mají je prodají za pár desetiletí jako vzácnou starožitnost. Já si třeba koupil 486DX4/12MB/250MB/monochrome ntb + 13kbit modem roce 2000 za 6000 kč, abych si někdy zagamesil staré hry ale posledních 15 let je v kufříku na půdě. V dnešní době v ČR to už neseženeš. Snad maximálně nějaké PIII,PIV. Jinak bych zkusil ebay a čekal na nějakou pěknou příležitost.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #9 kdy: 13. 02. 2020, 22:26:37 »
[...]
Thinkpad Legenda :) https://www.phc.sk/p/31271/ibm-thinkpad-t43-pentium-m-740-1gb-ram-40gb-hdd-cd-rwdvd-bluetooth-14-xga-win-xp?pp=43fa7f58
to je zrovna na potreby tazatele super moderni stroj ;-) Pentium M 1.7GHz ;-) je to novejsi nez mam Thinkpad T42 na kterem lze provozovat aktualni Linux s Xfce distro ;-)

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #10 kdy: 13. 02. 2020, 22:33:05 »
tohle by byla ThinkPad legenda pro tazatele ;-) 486DX http://www.lenovoblog.cz/2014/12/ibm-thinkpad-701c-butterfly-ja-legenda.html
a legendarni bylo i tim, ze pri otevirani se roztahovala do stran klavesnice ;-)

Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2020, 22:47:42 »
k3dAR ty si jak vegan! Existuje nejaka diskusia na roote a abclinuxu kde nespomenies, ze mas thinkpad a xfce ?  ;D

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2020, 23:17:00 »
k3dAR ty si jak vegan! Existuje nejaka diskusia na roote a abclinuxu kde nespomenies, ze mas thinkpad a xfce ?  ;D
kdyz doporucis tazateli Thinkpad kterej neni pro nej vhodnej a zaroven podobnej model mam, neni snad nic divneho ze to i zkusenost zminim ;-) spis je divne proc me prirovavask veganu, resp. divne jsou tve duvodu pro takovou potrebu ;-)

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #13 kdy: 14. 02. 2020, 00:03:42 »
Sehnat 286 ntb v ČR naprosto nemožné. 386tek tu bylo více ale taky nemáš šanci. Většina nefunguje a ti co si je mají je prodají za pár desetiletí jako vzácnou starožitnost. Já si třeba koupil 486DX4/12MB/250MB/monochrome ntb + 13kbit modem roce 2000 za 6000 kč, abych si někdy zagamesil staré hry ale posledních 15 let je v kufříku na půdě. V dnešní době v ČR to už neseženeš. Snad maximálně nějaké PIII,PIV. Jinak bych zkusil ebay a čekal na nějakou pěknou příležitost.

Na aukru momentalne jsou 286, 386, 486 notebooky :) Tahle historie uz ma svoji cenu... stejne jako legendarni C64 :-)

Re:Kde sehnat funkční starý notebook
« Odpověď #14 kdy: 14. 02. 2020, 08:07:11 »
Co něco takového: https://pc.bazos.cz/inzeraty/siemens-nixdorf/ - mám jeden doma s win milénium a asi před rokem kdy jsem ho zkoušel naposledy zapnout, tak šlapal