Windows 10 jako webový server

wajta

Windows 10 jako webový server
« kdy: 04. 02. 2020, 18:09:13 »
Zdravím,

potřebuji nasadit web aplikaci do firmy, kde k ní budou přistupovat max 3 uživatelé. Aplikace je v ASP.NET, jako SQL je použitý MySQL. Vzhledem k takhle malému počtu uživatelů se těžko obhájí nákup serveru + Windows Server licence.

Napadlo mě, využít jedno klasické pc s Win10 Pro, spustit IIS a aplikaci rozjet takto.

Problém je v tom, že jsem to takhle nikdy neprovozoval a tak nevím, jak se na to dá spolehnout, nerad bych tam jezdil každou chvíli řešit nějaký pád apod.

Máte někdo reálnou zkušenost s takovým scénářem provozu?

PS: Pronajmout si virtuál není možné, protože data nemají opustit firmu. 
« Poslední změna: 04. 02. 2020, 21:16:50 od Petr Krčmář »


robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2020, 18:25:10 »
Zdravím,

potřebuji nasadit web aplikaci do firmy, kde k ní budou přistupovat max 3 uživatelé. Aplikace je v ASP.NET, jako SQL je použitý MySQL. Vzhledem k takhle malému počtu uživatelů se těžko obhájí nákup serveru + Windows Server licence.
Jsem přesvědčený, že toto odporuje MS licenci (provozování desktop edice jako server)...

https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Windows/10/UseTerms_Retail_Windows_10_English.htm

License. The software is licensed, not sold. Under this agreement, we grant you the right to install and run one instance of the software on your device (the licensed device), for use by one person at a time...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #2 kdy: 04. 02. 2020, 18:50:40 »
Jsem přesvědčený, že toto odporuje MS licenci (provozování desktop edice jako server)...

https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Windows/10/UseTerms_Retail_Windows_10_English.htm
[...]

to jsi presvedceny spatne, na tvem linku se totiz musis podivat jinam pro info ohledne vyuziti IIS WebServeru  ;-)

Citace
d.      Multi use scenarios.
[...]
(iii)    Device connections. You may allow up to 20 other devices to access the software installed on the licensed device for the purpose of using the following software features: file services, print services, Internet information services, and Internet connection sharing and telephony services on the licensed device.

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #3 kdy: 04. 02. 2020, 19:32:15 »
OK, ja se vzdy rad priucim a cteni licencnich ujednani neni me hobby...

V tom pripade k dotazu - videl jsem to v provozu x-krat a bylo to bezproblemove (tim myslim stejne jako na WinServeru). Na PC, kde zaroven pracuje uzivatel, bych to nedaval a pokud to bude mit prostredky pro provoz aplikace, tak si myslim, ze to bude OK.

Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #4 kdy: 04. 02. 2020, 19:55:29 »
Rozdíl mezi desktopem a serverem je v podstatě nulový a jedná se spíš o nějaké balíky navíc a licenci.
Respektive záznam v registrech a pár balíků navíc.

Z pohledu funkčnosti je to tedy jedno, ta licence je otázka, dle mého to není legální.
I na ty malé servery na doma se dávala nějaká ta Small business verze. Možná někdo jiný tuší jak to je?

OK, ja se vzdy rad priucim a cteni licencnich ujednani neni me hobby...

V tom pripade k dotazu - videl jsem to v provozu x-krat a bylo to bezproblemove (tim myslim stejne jako na WinServeru). Na PC, kde zaroven pracuje uzivatel, bych to nedaval a pokud to bude mit prostredky pro provoz aplikace, tak si myslim, ze to bude OK.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci


Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #5 kdy: 04. 02. 2020, 20:22:35 »
Z pohledu funkčnosti je to tedy jedno, ta licence je otázka, dle mého to není legální.
I na ty malé servery na doma se dávala nějaká ta Small business verze. Možná někdo jiný tuší jak to je?
Pokud se na tuhle situaci opravdu vztahuje to, co citoval k3dAR (nehledal jsem, kde přesně to je v licenci uvedeno), pak by to legální mělo být – nedávalo by smysl, aby Microsoft na jednom místě explicitně jmenoval IIS, že se na něj vztahuje limit 20 připojených zařízení, a někde jinde napsal, že se tam IIS vlastně vůbec provozovat nesmí. Ale mohla by být jinde samozřejmě jiná omezení, např. že se tam nesmí provozovat produkční aplikace.

Pronajmout si virtuál není možné, protože data nemají opustit firmu. 
Já bych se tedy nejdřív zaměřil na tohle. To prostředí, které popisujete, vypadá, že je to řešené dost na koleně. Nic proti tomu, pro spoustu případů je to optimální. Ale bezpečnost takového řešení je podle mne o dost nižší, než když si pronajmete nějaký průměrný VPS, a ještě o další řád nižší, než kdybyste odebíral MySQL a IIS jako službu a jenom si na to nainstaloval svou aplikaci.

Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #6 kdy: 04. 02. 2020, 20:59:15 »
A neslo by tu app zmigrovat na ASP.NET Core ? A pak spustit normalne pod linuxem + nginx?
Viz https://docs.microsoft.com/en-us/aspnet/core/host-and-deploy/linux-nginx?view=aspnetcore-3.1

Pripadne prepsat do neceho pouzitelnejsiho, preci jen prepis je vicemene bezmyslenkovita pohoda, protoze vsechno uz vymyslel a schvalil nekdo jinej... :D

wajta

Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #7 kdy: 05. 02. 2020, 07:06:03 »
A neslo by tu app zmigrovat na ASP.NET Core ? A pak spustit normalne pod linuxem + nginx?
Viz https://docs.microsoft.com/en-us/aspnet/core/host-and-deploy/linux-nginx?view=aspnetcore-3.1

Momentálně těžko, aplikace využívá některé komponenty, které nejsou pro .Core ještě v použitelné podobě.

Pripadne prepsat do neceho pouzitelnejsiho, preci jen prepis je vicemene bezmyslenkovita pohoda, protoze vsechno uz vymyslel a schvalil nekdo jinej... :D
Co by bylo použitelnějšího?  ;D

wajta

Re:Windows 10 jako WebServer?
« Odpověď #8 kdy: 05. 02. 2020, 07:08:59 »
Já bych se tedy nejdřív zaměřil na tohle. To prostředí, které popisujete, vypadá, že je to řešené dost na koleně. Nic proti tomu, pro spoustu případů je to optimální. Ale bezpečnost takového řešení je podle mne o dost nižší, než když si pronajmete nějaký průměrný VPS, a ještě o další řád nižší, než kdybyste odebíral MySQL a IIS jako službu a jenom si na to nainstaloval svou aplikaci.

Ano máte pravdu, není to typický scénář, ale chci jim vyhovět.

Re:Windows 10 jako webový server
« Odpověď #9 kdy: 05. 02. 2020, 10:05:26 »
Napadlo mě, využít jedno klasické pc s Win10 Pro, spustit IIS a aplikaci rozjet takto.

Pokud je to jen jeden web, tak na Windows masinu muzete zdarma nasadit i Abyss X1. Podle mych zkusenosti je to pomerne spolehlivy SW.

Re:Windows 10 jako webový server
« Odpověď #10 kdy: 05. 02. 2020, 15:58:30 »
Pokud je to jen jeden web, tak na Windows masinu muzete zdarma nasadit i Abyss X1. Podle mych zkusenosti je to pomerne spolehlivy SW.

Problém není ani s IIS na W10. Problém je licenční. Pokud to vyhoví licenci (pokud se nepletu, je povoleno 10 nebo 20 uživatelů) v místní síti (není myšleno souběžně, ale celkový maximální počet), tak s tím není problém. Na Abyss X1 platí to samé omezení, jestli to licence Windows povoluje (obvykle ne).

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 jako webový server
« Odpověď #11 kdy: 05. 02. 2020, 17:57:01 »
[...]Problém není ani s IIS na W10. Problém je licenční. Pokud to vyhoví licenci (pokud se nepletu, je povoleno 10 nebo 20 uživatelů) v místní síti (není myšleno souběžně, ale celkový maximální počet), tak s tím není problém.[...]

zase ty tvoje (nespravne) teoreticke uvahy, vyse sem citoval cast z W10Pro licence ktera je o:
1. 20 a ne 10
2. zarizeni a ne uzivatelu
3. nezminujici nemoznost pripojeni soubezne


Re:Windows 10 jako webový server
« Odpověď #12 kdy: 05. 02. 2020, 18:02:13 »
2. zarizeni a ne uzivatelu
3. nezminujici nemoznost pripojeni soubezne

Ano, právě že to nezmiňují. Pokud máte ve firmě 30 lidí a ti se budou střídavě připojovat, je to mimo licenci. MS licence jsou na pojmenovatelné uživatele (nebo pojmenovatelná zařízení). Per user je trochu jednodušší na řešení, osoby můžete pojmenovat a vyhodnotit a je tam krátká karenční doba. Per device je zavedená dlouhá karenční doba (myslím tři měsíce, ale neověřoval jsem to), kdy musíte licenci počítat za vyčerpanou (když se tu dobu nepřipojí, dá se počítat zase za volnou).

V podstatě je to určené pro malé firmy (do 20 PC), kde je tím pádem zajištěno, že nedojde k překročení. Prokazovat splnění licence je na uživateli - takže když budete mít firmu o 50 počítačích, musíte "nějak" zajistit a prokázat, že je zajištěno hlídání limitu.

Re:Windows 10 jako webový server
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2020, 18:56:21 »
Pokud to budou používat 3 uživatelé, každý ze svého pracovního PC, notebooku, domácího PC, mobilu a tabletu, pořád ještě 5 licencí zbyde…

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 jako webový server
« Odpověď #14 kdy: 05. 02. 2020, 20:59:03 »
Nikdy bych pro takovou aplikaci nezvolil ASP.NET
Napsat to v RubyOnRails kde je automaticky součástí aplikace super web server(Puma, Unicorn a další).
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.