Datový rozvod v malom RD

Datový rozvod v malom RD
« kdy: 30. 01. 2020, 11:52:03 »
Ako riesit maly poschodovy RD z pohladu datoveho/sat/tv rozvodu.

Znamy ma oslovil, ci by som mu nevedel poradit ako vyriesit tuto otazku.
Co mi spomenul, tak viem, ze do kazdej miestnosti (jedna sa asi o 4-5 miestnosti) ma natiahnuty ethernet kabel (nevie ci sa jedna o utp/ftp, cat5/cat6 ...). Tak isto ma potiahnuty koaxial. Uz si nepamatam ci ku kazdej zasuvke tahal 2x utp/ftp, alebo 1x (teoreticky staci 1x, ale istota by bola 2x).
Co sa tyka vyustenia vsetkych  kablov koax/ethernet (kde bude buduci datovy rozvadzac), tak spominal ze to ma niekde v kupelni, co je asi dost hlupe riesenie (neviem ci tam bude mat na to nejaky zvlast kumbalok, alebo to ma v holej kupelni  :D ).
Od buduceho datoveho rozvadzaca ma zrejme niekde k miestu buducej paraboly vyvedene 4x koax. co je OK, ale este by som tam pridal dalsi koax na terestrial.

Myslite si, ze by bolo dobre dat aspon do dvoch miestnosti (neviem, mozno by to pokryl aj jeden) na strop nejaky unifi ? https://www.ui.com/products/#unifi to by zrejme bolo dobre viest ethernet kabel aj na strop (napajanie by bolo v datovom rozvadzaci (PoE)).

Cize riesil by som to asi takto:
  • V miestnostiach kde uz kable ma, by som dal ucastnicke zasuvky SAT+TV a RJ45. Idealne keby mal ethernet kabel aj na strope, tam by sme dali unifi.
  • Do technickej miestnosti (dufam, ze to nebude kupelka) by som kupil nejaky mensi datovy  rozvadzac 19" (nechcem robit nikomu reklamu, takze linky neuvadzam).
  • Nejaky slusny switch, dufam, ze 16 portovy bude stacit. Teraz ale neviem ci zobrat nejaky manazovatelny L2, alebo nejaky klasicky bez manazmentu.
  • Zdroj Inetu neviem aky bude. Teraz ma Wifi 20/5 a hovori, ze nema problem, vsetko ide OK (ale ma sa tam budovat optika, lenze casovy horizont pre optiku je tak siroky, lebo to buduje slovak telekom (a pri telekome je casova odchilka tak 2-4 roky  ;D )).
  • Co sa tyka DVB-S2/T, tak by som pouzil multiswitch s 1x DVB-T a 4x VL, VH, HL, HH + LNB quatro
  • Nejaky maly server, neviem ci NAS, alebo nejaky vlastny linux postaveny na ubuntu a nakonfigurovat rucne len sluzby, ktore bude pouzivat
V rozvadzaci bude teda aspon 4-6 zariadeni (+ poe ak bude unifi), cize by sa tam hodila aj nejaka zasuvkova rozvodka s aspon 8 zasuvkami 230V.

Asi nejak tak by som to videl. Mohol by som v tom nieco este vylepsit/zmenit atd ...
Prip. mozete dat nejake odkazy na datovy rozvadzac, switch, unifi atd ....

dakujem
« Poslední změna: 30. 01. 2020, 13:05:04 od Petr Krčmář »


Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2020, 13:37:45 »
Zkus se ho nejdrive zeptat, co bude chtít používat.

Vymyšlené to máš hezky, ale už jsi mu řekl, co bude taková sranda stát?

Pokud staví, tak peníze budou jen lítat.

Taky jsem přemýšlel o racku atd.

Nakonec jsem udělal toto:

Sat a rj45 zásuvka na dvě místa v obýváku. Jedno RJ45 do pracovny a do dětských pokojů a hotovo. Vše je natáhnutý do jedný místnosti kde je jedno UTP ze střechy a jedno UTP z technické místnosti. V technické místnosti jsou prostupy základovou deskou na všechny rohy domu. Další dva Rj45 tam vedou od rekuperace a od elektrického podlahového topení.

Po nastěhování jsem tam dal Unify long range na wifi a switch pro připojení ze strechy. UTP využívám v pracovně a je připojená televize v obýváku. Sat je nevyužitý a asi nikdy využitý nebude.

Minulý rok začali u nás kopat optiku. Trubičku mám už v technické a až to bude v provozu, tak se akorát přepojím na druhý UTP kabel z technické místnosti.

UTP jsem zvolil 5e, jeden gigabit mi snad bude stačit a není to tak citlivé na provedení.

A když už to s ním řešíš, tak se ho zeptej na zabezpečovačku a detektory kouře. Jde to bez problému udělat bezdrátově, ale pokd tam bude mít dráty, tak nemusí měnit baterky.


Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #2 kdy: 30. 01. 2020, 14:27:05 »
No vidis aj mna teraz napada, ked si pisal, ze si dal do  vsetkych rohoch domu dalsie kable (urcite bude chciet monitorovat preddomie kamerou, takze dalsi kabel by mal mat vyvedeny niekde pod krovom).
Inak, co myslis tou rekuperaciou ?
S Unify long range si spokojny? Pozeral som nejake eshopy, ale uz sa to skor nepredava.

Co sa tyka investovania, tak to zistim, kolko moze a chce do toho investovat

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #3 kdy: 30. 01. 2020, 16:45:42 »
No vidis aj mna teraz napada, ked si pisal, ze si dal do  vsetkych rohoch domu dalsie kable (urcite bude chciet monitorovat preddomie kamerou, takze dalsi kabel by mal mat vyvedeny niekde pod krovom).
Inak, co myslis tou rekuperaciou ?
S Unify long range si spokojny? Pozeral som nejake eshopy, ale uz sa to skor nepredava.

Co sa tyka investovania, tak to zistim, kolko moze a chce do toho investovat

ano s Unify jsme spokojeni. Mame drevostavbu, takze ve zdenem dome to muze byt se signalem jinaci.

Rekuperaci myslim nucene vetrani vzduchu. Misto otevirani oken mame stroj, ktery vetra automaticky a v zime ohriva prichozi vzduch tim odpadnim == rekuperace. Do domu jde vzdy vzduch tak 15 stupnu, zalezi jak je venku.

Do rohu desky jsem daval jen chranicky. Je v nich elektrina a ted optika. Da se to pouzit na cokoliv. Vse konci v technicke pod rozvadecem. Jedna je nachystana napriklad na nabijeni uhlomobilu, pokud to bude potreba atd.

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2020, 08:00:08 »
My jsme resili WIFI ve velkem dome pomoci Unify AP AC LR a jsme spokojeni. Jestli by te zajimala diskuze a nejaky nacrtky tak tady: https://forum.root.cz/index.php?topic=17343.60

Zasuvky tahany 5e, AP 6kou kvuli poe. Spousta lidi resi jestli tahat zasuvky 5e, 6, 6a, 7 nebo dokonce 8ckou. Ja jsem toho nazoru natahat si 5e (dobra prace s kabelem, cena) a nechat si misto v chranicce na optiku v pripade potreby vyssich rychlosti jak 2,5Gbps - https://www.solarix.cz/product.jsp?artno=27655151
« Poslední změna: 31. 01. 2020, 08:02:11 od Clee-Shock »


Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2020, 17:38:46 »
Tahat 5e je v této situaci imho blbost. Samozřejmě, jde nechat místo v chráničce na optiku. Ale až se za pět let dostanete do situace, kdy Vám bude rychlost nevyhovovat, kolik času Vám zabere natahat optiku? A kolik času Vám zabere koupit 10GB switch a pár síťovek? Oproti ceně toho času jsou zvýšený náklady na 6ku pakatel.

A co se týče horší práce se 6kou...? Buďto jsou chráničky natahaný rozumně, pak to o tolik větší práce není. Anebo jsou natahaný blbě - a pak kdoví, jak půjde ta optika natáhnout....
A to nemluvím o tom, že do desktopu se optická síťovka dá snadno. Ale dřív či pozdějc přijdou noťasy s 10GB síťovkou, ale s optikou těžko..... 

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2020, 19:34:53 »
Vedlajsie vlakno som si presiel a je tam hodne rozobrana problematyka ethernetu od cat5 az po optiku.
Nejde nam o kable, lebo kable uz natiahnute ma (ale vobec neviem ake (ale dufam, ze budu aspon cat5e)). Mne islo skor o riesenie vseobecne.
Napr. videl som ze niekto nacpe switch, modem + multiswitch normalne do NN rozvadzaca, to sa mi urcite nepaci. Niekto to pychne do nejakej krabice scame a pod ... a niekto to dava do takych mini datovych rozvadzacov 19".

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #7 kdy: 01. 02. 2020, 19:31:52 »
Osobne davam do domov pre BFU bez vecsich narokov takyto rack zabudovatelny do steny.
https://www.conteg.cz/inwall-rozvadece-acp-soho
Uplne v pohode na 1 patch panel, switch,router a este tam ostava miesto na pripadne dalsie veci. Nezavadzia, nevytrca.
Do kazdej izby 2xRJ45 zasuvka.  V obivacke minimalne o dve viacej k TV/set-top boxu/..., ak nieje dostupny poriadny internet tak aj koaxial kvoli satelitu, dalej na pojd/strechu(podla typu domu) chranicka s alebo bez kablov. Dalej wifi, to uz podla potrieb. Unify AP funguju ale cakal som viacej. Nove zariadenia plne bugov, takze kupovat az po nejakom case po uvedeni. Potreba controllera, ktory ma divne UI tomu tiez nepomaha. Najblizsie sa chystam vyskusat AP od TP-Linku.Vie fungovat v stand alone rezime, parametrovo nevyzera zle a o nieco lepsia cena.

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #8 kdy: 01. 02. 2020, 21:33:38 »
jj na malo prvkov to vyzera OK, ale ked by si tam chcel pychnut este multiswitch, modem, a nejake to NASko (alebo mali serverik s miniitx + nejake disky) + ku kazdemu nejaky adapter, tak sa mi to zda male. Zrejme ten obrazok je len ilustracny, lebo sa tam uvadza max hlbka 300 mm a podla tej zasuvky 230V to nevyzera ze to ma 300 mm.
Inak... je lepsie kable napychat rovno do switcha, alebo ich davat cez patch panel?

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #9 kdy: 01. 02. 2020, 22:47:22 »
Multiswitch i NAS docela topí, dávat je do uzavřeného (byť perforovaného) racku není dobrý nápad. Pokud se rovnou neupečou, zkrátí se jim životnost.

Na tvrdé kabely (drát) patří zásuvka (patch panel) a do ní měkký patch kabel (licna). Dávat konektor přímo na kabel je tak trochu čuňárna, ale dělá se to kvůli úspoře peněz a prostoru. Důvodem, proč to nedělat je, že kabel z drátu nesnese mnoho ohnutí a po pár manipulacích se zlomí a začne zlobit (a to se pak blbě hledá). Proto by měl vést drát do pevných rozvodů (patch panel <=> zásuvka) a dál by se mělo pokračovat licnou.

Re:Datový rozvod v malom RD
« Odpověď #10 kdy: 02. 02. 2020, 09:43:11 »
jj na malo prvkov to vyzera OK, ale ked by si tam chcel pychnut este multiswitch, modem, a nejake to NASko (alebo mali serverik s miniitx + nejake disky) + ku kazdemu nejaky adapter, tak sa mi to zda male. Zrejme ten obrazok je len ilustracny, lebo sa tam uvadza max hlbka 300 mm a podla tej zasuvky 230V to nevyzera ze to ma 300 mm.
Inak... je lepsie kable napychat rovno do switcha, alebo ich davat cez patch panel?
Nie nieje ilustracny. Vsimni si, ze dlhsie prvky sa montuju vertikalne(2U) a tam plati ta hlbka 300mm. Pre zvysne 4U, ktore sa zapajaju klasicky je hlba tak akurat na patch panel(asi 140mm). Ako som pisal pouzivam to tam, kde niesu velke naroky(bez NAS alebo max2-diskove, patch panel, swich, router). Osadzujem to vecsinou do technickej miestnosti(najchladnejsej miestnosti) a s teplom nieje problem.