Nelze se připojit na SAMBA disk

Nelze se připojit na SAMBA disk
« kdy: 28. 01. 2020, 12:36:11 »
Zdravím všechny, už jsem vypotřeboval všechny pokusy, zkoušími zde :-)

Máme přes internet přístupný SAMBA disk pod linuxem, namapování disku a vložení přístupových údajů z Windows 7, Windows 8 funguje bez problémů (z práce, domova ...). Pod Windows 10Pro nám toto namapování fungovalo ještě nedávno. (nyní byla dohrána nějaká aktualizace linuxu a přístup nechodí - bližší info zatím bohužel nemám).

Dříve stačilo doinstalovat do Win10 podporu SMB1 a mapdisk normálně fungoval, nyní se objevuje po vložení přístupových údajů : kód chyby 0x80070035 - Cesta v síti byla nenalezena.

Zkoušel jsem vypnout FW, AntiVir, odinstalovat a znovu doinstalovat podporu SMB1, a pak už klasicky na testovacím kompu další věci : (ověřování NTLM jinak, Enable Insecure Guest Logons, Netbios nad TCPIP ... všechno odsud http://woshub.com/error-code-0x80070035-network-path-not-found-windows-10/).

V logu SMB jsem nalezl jediný záznam ... čísla jsem změnil:
SMB client log (Microsoft-Windows-SMBClien
Nepovedlo se navázat síťové připojení.
Chyba: Vstupně-výstupní požadavek byl zrušen.
Název serveru: 37.AAA.BBB.CCC
Adresa serveru: 37.AAA.BBB.CCC:445
Název instance: \Device\LanmanRedirector
Typ připojení: Wsk

Máte někdo tipy co vyzkoušet pro zprovoznění pod Windows 10 ? Děkuji !


Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #1 kdy: 28. 01. 2020, 13:23:51 »
Čau, že by nepodporovaná úroveň zabezpečení? Tuším se to jmenovalo OracleCredSSP, a na windowsím klientovi se musela v registrech ponížit požadovaná úroveň šifrování. Je to samozřejmě bezpečnostní slabina, takže se to dělá jen když to fakt potřebuješ. Potřeboval jsem to naposledy před cca dvěma lety, tak bych to musel znova najít, bude to stačit takhle?

Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #2 kdy: 28. 01. 2020, 17:10:11 »
A nebylo by lepší začít tím, že samba bude používat (nejlépe i vyžadovat) SMB2 nebo ještě lépe, SMB3?
Protože SMB1 je bezpečnostní malér. Když tedy pomineme to, že SMB jakýkoliv není doporučeno mít přístupný přes internet (na to jsou VPN, ale třeba VPN používáte, to z dotazu není jasné).

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #3 kdy: 28. 01. 2020, 20:41:11 »
pokud neni nejaka exotika na Samba serveru vyzadovana zarizenim co nema admin ve sprave, tak je jedine vhodne reseni to ze W10 se NEbudou nijak upravovat ale upravi se Samba nastaveni... pravdepodobne pujde o vyhozeni voleb co admin puvodne pridal pro predchozi verzi W10 ;-)

Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #4 kdy: 29. 01. 2020, 08:33:13 »
Neřikáš jestli jsi kontroloval configurak. Když tak ho sem hoď...


Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #5 kdy: 29. 01. 2020, 14:42:09 »
Naprostý souhlas, přejdeme (není tam nic extra citlivého) k dodavateli co zajistí alespoň SMB2 ...
1)
Nevíte někdo náhodou zda SMB3 je běžná součást Linuxu (SMB2 je OK to vím) ?
2)
Windows 7 automaticky připojují (pokud to jde na sambu) přes SMB1 a zda by tedy nebylo vhodné přes powershell SMB1 zakázat ?

A nebylo by lepší začít tím, že samba bude používat (nejlépe i vyžadovat) SMB2 nebo ještě lépe, SMB3?
Protože SMB1 je bezpečnostní malér. Když tedy pomineme to, že SMB jakýkoliv není doporučeno mít přístupný přes internet (na to jsou VPN, ale třeba VPN používáte, to z dotazu není jasné).

Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #6 kdy: 29. 01. 2020, 18:25:49 »
Nemáš tam něco v těch desítkách? Už jsem se několikrát setkal, že na sdlíení přes adresu \\server\sdileni se připojit nešlo, ale když jsem dal tohle sdílení se síťovými údaji namapovat jako síťovou jednotku, tak to začalo fungovat jako běžný síťový disk.

Už jsem se i setkal se situací, kdy server měl IP, které odpovídal nějaký NetBIOS name a aby se nerozbili zástupci, kteří vedli na cestu na starém serveru, tak měl v DNS i alias odpovídající starému serveru.

když jsem pingl onen alias, dostal jsem IP serveru se sambou.
\\netbiosname\sdileni - funkční
\\ip\sdileni - funkční
\\alias\sdileni nefunkční

\\alias\sdileni namapované jako síťový disk třeba X:, funkční.

Musí to ovlivňovat něco v těch desítkách, ale nevím co.


Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #7 kdy: 30. 01. 2020, 15:08:48 »
Ahoj díky za tip mapování \\name\slozka a \\IPadresa\slozka jsem zkousel na Win10 proste nejede.
Asi přejdu na Wedos disk ...

Nemáš tam něco v těch desítkách? Už jsem se několikrát setkal, že na sdlíení přes adresu \\server\sdileni se připojit nešlo, ale když jsem dal tohle sdílení se síťovými údaji namapovat jako síťovou jednotku, tak to začalo fungovat jako běžný síťový disk.

Už jsem se i setkal se situací, kdy server měl IP, které odpovídal nějaký NetBIOS name a aby se nerozbili zástupci, kteří vedli na cestu na starém serveru, tak měl v DNS i alias odpovídající starému serveru.

když jsem pingl onen alias, dostal jsem IP serveru se sambou.
\\netbiosname\sdileni - funkční
\\ip\sdileni - funkční
\\alias\sdileni nefunkční

\\alias\sdileni namapované jako síťový disk třeba X:, funkční.

Musí to ovlivňovat něco v těch desítkách, ale nevím co.

Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #8 kdy: 30. 01. 2020, 17:10:39 »
Ahoj díky za tip mapování \\name\slozka a \\IPadresa\slozka jsem zkousel na Win10 proste nejede.
Asi přejdu na Wedos disk ...
Wedos disk v žádném případě. Za ty prachy seženeš i dvojnásobnou kapacitu.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #9 kdy: 30. 01. 2020, 17:54:42 »
Ahoj díky za tip mapování \\name\slozka a \\IPadresa\slozka jsem zkousel na Win10 proste nejede.
jak sem psal nahore, jde to, jen je potreba zrusit zmeny ktere byli do samba.conf pridane kvuli predchozim verzi...

prosel sem si tim take, pro starsi verze W10 aby se nemuseli menit nic na stanici, sem ponizil na srv Sambu na SMB1, pro novejsi verze W10 naopak sem ty zmeny musel vratit a nechat vychozi...

obecne je nesmysl resit stanice kazdou zvlast povolovanim/doinstalovavanim na nich, ale 1 zmenou na serveru, psal si neco zmene  dodavateli Samby? neni treba zmena dodavatele, staci vraceni zmeny v conf co pretim udelal ;-)

ad SMB3 ano:
https://wiki.samba.org/index.php/SMB3-Linux
https://wiki.samba.org/index.php/SMB3_kernel_status

Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2020, 12:44:44 »
pokud neni nejaka exotika na Samba serveru vyzadovana zarizenim co nema admin ve sprave, tak je jedine vhodne reseni to ze W10 se NEbudou nijak upravovat ale upravi se Samba nastaveni... pravdepodobne pujde o vyhozeni voleb co admin puvodne pridal pro predchozi verzi W10 ;-)

Vycházel jsem z předpokladu, že ví co píše když tvrdí, že cituji "už jsem vypotřeboval všechny pokusy", tedy že se serverem nic nenadělá a jeho náhrada za jiný není řešení (tedy že data která tam aktuálně jsou potřebuje a vlak přes to nejde). Tedy že "vypotřeboval všechny pokusy" skutečně znamená, že už skutečně zkusil všechno a je odkázán na to, co má teď.
Pak je nejlepší spíchnout virtuál, v něm desítky znásilnit tak, aby se k datům dostal, a pak server a virtuála zahodit.
« Poslední změna: 31. 01. 2020, 12:46:34 od Marek Staněk »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2020, 13:11:33 »
pokud neni nejaka exotika na Samba serveru vyzadovana zarizenim co nema admin ve sprave, tak je jedine vhodne reseni to ze W10 se NEbudou nijak upravovat ale upravi se Samba nastaveni... pravdepodobne pujde o vyhozeni voleb co admin puvodne pridal pro predchozi verzi W10 ;-)

Vycházel jsem z předpokladu, že ví co píše když tvrdí, že cituji "už jsem vypotřeboval všechny pokusy", tedy že se serverem nic nenadělá[...]
chapal sem to tak, ze pokusuje jen na strane W10 klienta, ale ze prave reseni je na strane serveru a klienty nechat default