Server pro malou firmu

wajta

Server pro malou firmu
« kdy: 23. 01. 2020, 10:03:02 »
Ahoj všem,
řeším výběr serveru pro malou firmu.
Server by měl plnit dvě základní úlohy:
1. Ukládat záznamy z několika kamer - nepřetržitý 24h záznam po dnech s tím, že se budou mazat záznamy starší týden.
    Předpokládaný objem dat z kamer bude kolem 6 TB.
2. File server

3. Web + DB server
    Na serveru poběží webová aplikace, která bude zobrazovat data z různých čidel
    Data z čidel sbírá jedno Raspberry Pi a mělo by je ukládat do MySQL na serveru.
    Čidla a jiné IoT prvky budou postupně přibývat.
    Očekává se, že z každého Iot se uloží v průměru 5 hodnot, interval ukládání  řekněme 1 minuta. Současný
    počet zařízení je snad do 30.

Až na ty kamery mi přijde, že to musí zvládnout kde co. Otázkou je jestli kupovat přímo server nebo vzít nějaké lepší
pc.

Webová aplikace bude v aspnet core, takže jako OS se zvažuje Ubuntu Server 18.04 LTS.


Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2020, 10:10:28 »
Server má několik výhod - nevím, jestli je oceníte, napadají mě:
1. možnost napájení z více zdrojů (výměna za chodu),
2. IPMI a vzdálená konzole (instalace, správa na dálku i při krachu OS).

Supermicro prodává poměrně levné a malé servery, je to podle mě lepší než desktop.

Poměrně šikovné je ho zvirtualizovat (já mám nejradši ESXi, jedinou nevýhodou je potřeba víc RAM 6 GB navíc?, ale to nestojí moc). Pak můžete záznam z kamer oddělit od databáze, prací a správou na jednom nebudou výpadky na druhém.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2020, 10:11:00 »
Proč nepoužít SW https://zoneminder.com/ ?

ETNyx

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2020, 17:24:25 »
Až na ty kamery mi přijde, že to musí zvládnout kde co. Otázkou je jestli kupovat přímo server nebo vzít nějaké lepší
pc.

Dělal jsem 6 Vivotek kamer (točí HD) připojených na Intel NUC za pár tisícovek, vím že to není žádný super řešení a ten jeden disk je tam fakt na hraně, ale na to jakej jsem měl rozpočet a další podmínky to hraje super. Takže pokud není potřeba dělat na tom "serveru" postprocesing, jako detekce pohybu, rozpoznávání objektů,... tak není potřeba žádnej super HW,...

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2020, 19:03:50 »
Až na ty kamery mi přijde, že to musí zvládnout kde co. Otázkou je jestli kupovat přímo server nebo vzít nějaké lepší
pc.

Dělal jsem 6 Vivotek kamer (točí HD) připojených na Intel NUC za pár tisícovek, vím že to není žádný super řešení a ten jeden disk je tam fakt na hraně, ale na to jakej jsem měl rozpočet a další podmínky to hraje super. Takže pokud není potřeba dělat na tom "serveru" postprocesing, jako detekce pohybu, rozpoznávání objektů,... tak není potřeba žádnej super HW,...

Odpusťte mi zvědavost: Nuc? Do toho se vejde dovnitř disk? Nebo zvenčí? Nebylo by upřesnění - jaký disk a jakou sběrnicí připojený? (USB/SATA) Dělám do včel, zajímají mě "takticko-technická data" - Vaše odpověď mi řekne, kolik má to úložiště cca IOps. A pokud to není obchodní tajemství: jaký software ty streamy ukládá na disk? Něco specifického na tom serveru (RTP sběrač / RTSP povelovač, HTTP olizovač), nebo kamery sypou data do souborů na SMB/NFS share apod? Jaký dává jedna kamera bitrate / počet snímků za sekundu?


Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2020, 20:27:13 »
Co Synology? :-)

Sice se asi trošku prodraží na licencích pro surveilance a asp net core by se dal ochcat přes docker.

Asi by to byl pain zprovoznovat na Synu, ale pro malou firmu vzhledem k univerzálnosti mi to nepřijde jako špatný řešení.
« Poslední změna: 23. 01. 2020, 20:31:00 od Corbie »

ETNyx

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2020, 22:14:44 »
Odpusťte mi zvědavost: Nuc? Do toho se vejde dovnitř disk? Nebo zvenčí? Nebylo by upřesnění - jaký disk a jakou sběrnicí připojený? (USB/SATA) Dělám do včel, zajímají mě "takticko-technická data" - Vaše odpověď mi řekne, kolik má to úložiště cca IOps. A pokud to není obchodní tajemství: jaký software ty streamy ukládá na disk? Něco specifického na tom serveru (RTP sběrač / RTSP povelovač, HTTP olizovač), nebo kamery sypou data do souborů na SMB/NFS share apod? Jaký dává jedna kamera bitrate / počet snímků za sekundu?

Tajemství to není, ani to není žádný komerční řešení ale spíš "udělej si sám" hobby řešení,.. Každopádně Intel NUC do svých utrob pojme SSD do M.2 slotu kde mam OS (vím ostuda tady na rootu) Windows, a pak HDD SATA 6.0 Gb/s na záznamy, 2,5" Seagate BarraCuda. SW kterej se o kamery stará je přímo od Vivoteku, jakým způsobem to konkrténě mají řešený nevím,.. Ze starých poznámek (ještě před přehozením na NUC z původního řešení, ale myslím že se to neměnilo,) jsem vyčetl nastavení kamer na 720p, H.264, 25fps, 8 Mbps.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2020, 22:36:02 »
u tech kamer by me zajimalo, kolik jich je, kolik snimku za sekundu generuji, jak je velky jeden snimek.
jestli jsou to ethernetove kamery, nebo maji jine pripojeni. ze by se ethernetove kamery pripojily do jednoho switche a ten do vykonne sitovky v pc.

podle me bude nejlevnejsi normalni stolni pc, samozrejme s vykonnou sitovkou (pokud jsou to ethernetove kamery),
s rychlym diskem pro ukladani zaznamu (raid, pripadne bcache s ssd+hdd).

serverovy hardware by byl lepsi, ale o dost drazsi.


Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2020, 08:31:03 »
Odpusťte mi zvědavost: Nuc? Do toho se vejde dovnitř disk? Nebo zvenčí? Nebylo by upřesnění - jaký disk a jakou sběrnicí připojený? (USB/SATA) Dělám do včel, zajímají mě "takticko-technická data" - Vaše odpověď mi řekne, kolik má to úložiště cca IOps. A pokud to není obchodní tajemství: jaký software ty streamy ukládá na disk? Něco specifického na tom serveru (RTP sběrač / RTSP povelovač, HTTP olizovač), nebo kamery sypou data do souborů na SMB/NFS share apod? Jaký dává jedna kamera bitrate / počet snímků za sekundu?

Tajemství to není, ani to není žádný komerční řešení ale spíš "udělej si sám" hobby řešení,.. Každopádně Intel NUC do svých utrob pojme SSD do M.2 slotu kde mam OS (vím ostuda tady na rootu) Windows, a pak HDD SATA 6.0 Gb/s na záznamy, 2,5" Seagate BarraCuda. SW kterej se o kamery stará je přímo od Vivoteku, jakým způsobem to konkrténě mají řešený nevím,.. Ze starých poznámek (ještě před přehozením na NUC z původního řešení, ale myslím že se to neměnilo,) jsem vyčetl nastavení kamer na 720p, H.264, 25fps, 8 Mbps.

Děkuji za podrobné informace. Ono 6 MBps nezní jako moc, ale jenom v případě, že to ten software trochu bufferuje a dávkuje data filesystému po větších blocích (optimálně řádově 10 MB nebo víc na transakci). Pak je to bez problému - procesor i disk se můžou flákat. Pokud by se to postavilo na nějakém generickém "file serveru" nebo httpd. apod, a ten software by flushoval přijatá data na disk po 1500B, točivý disk by nestíhal seekovat. Laděním write-backu v blokové vrstvě to moc dohnat nejde (leda by se úplně ignorovaly bariérové operace) a nekonečný stabilní stream není řešitelný ani block-layer flash cache (protože tato nedostane šanci "si vydechnout" a protože write-mostly náklon). Jestli je to pod Windows nebo na Linuxu je mně osobně buřt, důležitý je funkční výsledek a pachatel=správce po ruce ;-)

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2020, 11:15:48 »

(...)

Pokud by se to postavilo na nějakém generickém "file serveru" nebo httpd. apod, a ten software by flushoval přijatá data na disk po 1500B, točivý disk by nestíhal seekovat. Laděním write-backu v blokové vrstvě to moc dohnat nejde (leda by se úplně ignorovaly bariérové operace) a nekonečný stabilní stream není řešitelný ani block-layer flash cache (protože tato nedostane šanci "si vydechnout" a protože write-mostly náklon). Jestli je to pod Windows nebo na Linuxu je mně osobně buřt, důležitý je funkční výsledek a pachatel=správce po ruce ;-)

Nepomohla by bcache?

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2020, 14:57:26 »
Pro ty kamery používám Milestone Xprotect, běží mi to ve virtuálních Windows pod KVM (Proxmox). Do myslim 8 kamer je ta aplikace zadarmo, takže jen ty Windows.