Jak správně googlit problém?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jak správně googlit problém?
« kdy: 13. 01. 2020, 17:03:44 »
ma nekdo nejake specialni znalosti jak v anglictine napsat dotaz do googlu kdyz resim nejaky problem na linuxu ?  jde mi o nejaky obecny pristup ke kladeni dotazu v googlu, vim ze existuji ruzne cheat lists pro linux a dost uzivatelu si vede nejaky textovy soubor kam si souhrnne pise neco co by nepouzivanim zapomneli tak nejak jak dolovat znalosti pres google ...
« Poslední změna: 13. 01. 2020, 18:42:37 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #1 kdy: 13. 01. 2020, 19:26:12 »
vlozit slova popisujici jednoznacne co hledas a ty ktera vysledek musi obsahovat dat do uvozovek, stejne tak pokud se ma hledat konkretni seskupeni slov, je dat (dohromady) do uvozovek... mozna zkus nadhodit konkretni problem pro kterej chces dohledat reseni

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #2 kdy: 13. 01. 2020, 20:57:37 »
a este dat googlit niekomu inemu pretoze nie kazdi ma rovnake vysledky.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #3 kdy: 14. 01. 2020, 07:44:29 »
vlozit slova popisujici jednoznacne co hledas a ty ktera vysledek musi obsahovat dat do uvozovek, stejne tak pokud se ma hledat konkretni seskupeni slov, je dat (dohromady) do uvozovek... mozna zkus nadhodit konkretni problem pro kterej chces dohledat reseni


tak treba se mi nedari najit co jsem v minulosti nasel - co nejjednodussi obsah smb.conf, zkratka vsichni muzou vsechno, zabezpeceni nula ... matne si vzpominam ze to bylo asi na anglickych nebo ceskych forech ubuntu

Vykook

  • ***
  • 135
    • Zobrazit profil
    • homepage
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #4 kdy: 14. 01. 2020, 09:00:43 »
unsecured smb.conf

našlo co asi myslíš


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #5 kdy: 14. 01. 2020, 09:22:33 »
unsecured smb.conf

našlo co asi myslíš

tak hledat mne nenapadlo, nejblize tomu co jsem hledal je ctvrty odkaz

https://allarsblog.com/2015/11/07/setting-up-samba-no-security/


none_

Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #6 kdy: 14. 01. 2020, 20:00:50 »
Ja osobne postupuji takto:
1. Specifikace oblasti. Treba programovaci jazyk / operacni system. (Java / Ubuntu / ...).
2. Klicova slova z meho problemu (array definition / netflix video)

U technickych dotazu mi to vetsinou vrati, co chci. Pravda je, ze uz jsem si google asi vytrenoval. Jakmile hledam neco beznejsiho (netechnickeho), tak mi tento postup uplne nefunguje a dost casto skoncim se strankou plnou e-shopu.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #7 kdy: 14. 01. 2020, 20:31:39 »
tak treba se mi nedari najit co jsem v minulosti nasel - co nejjednodussi obsah smb.conf, zkratka vsichni muzou vsechno, zabezpeceni nula ... matne si vzpominam ze to bylo asi na anglickych nebo ceskych forech ubuntu
prvni odkaz na: https://www.google.com/search?q=ubuntu samba anonymous


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2020, 06:40:26 »
to je nejspis ono co jsem hledal, hned prvni odkaz na askubuntu, diky
« Poslední změna: 15. 01. 2020, 06:44:03 od Lojza »

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2020, 06:55:27 »
jinak chce se to tedy nebat zeptat googlu, reformulovat dotaz pri neuspechu






a jeste mne napada existuje v linuxu moznost jak ze soubor1.txt a soubor2.txt vybrat do 3. souboru prunik - intersection (mnozin) tedy co maji spolecne (patrne jen stejne = cely stejny radek ?) asi neco s uniq, sort .. ?




Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2020, 10:48:29 »
vlozit slova popisujici jednoznacne co hledas a ty ktera vysledek musi obsahovat dat do uvozovek, stejne tak pokud se ma hledat konkretni seskupeni slov, je dat (dohromady) do uvozovek... mozna zkus nadhodit konkretni problem pro kterej chces dohledat reseni

To s tymi uvodzovkami aj funguje?
Niekedy davno to fungovalo a pouzival som to ak som hladal konretny retazec slov. Uz dlhsi cas (roky) to nepouzivam, lebo som si vsimol, ze to nefunguje.

Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #11 kdy: 15. 01. 2020, 11:31:17 »
Ak si dobre spomínam, google zarezal +word, ale "word" funguje.

Môj tip je mať (takmer) všetky softwary nastavené na angličtinu. Podľa anglickej chybovej hlášky sa hľadá výrazne jednoduchšie, než podľa slovenskej hlášky preloženej do angličtiny.

Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #12 kdy: 15. 01. 2020, 12:18:00 »
Mimoto se někdy vyplatí omezit hledání na nějakou doménu (víš třeba že to bylo někde na českém webu) doplněním např. site:*.cz  nebo site:*.root.cz apod.

Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #13 kdy: 15. 01. 2020, 16:03:03 »
jinak chce se to tedy nebat zeptat googlu, reformulovat dotaz pri neuspechu






a jeste mne napada existuje v linuxu moznost jak ze soubor1.txt a soubor2.txt vybrat do 3. souboru prunik - intersection (mnozin) tedy co maji spolecne (patrne jen stejne = cely stejny radek ?) asi neco s uniq, sort .. ?




K tomu vypsani společných řádek ze souboru. Mě napadá tohle (možná existuje lepší varianta)
Kód: [Vybrat]
cat soubor1 soubor2 >> soubor3
grep -v "$(cat soubor3 | sort | uniq -u)" soubor3 | sort | uniq -u > soubor3

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak správně googlit problém?
« Odpověď #14 kdy: 15. 01. 2020, 18:30:56 »
a jeste mne napada existuje v linuxu moznost jak ze soubor1.txt a soubor2.txt vybrat do 3. souboru prunik - intersection (mnozin) tedy co maji spolecne (patrne jen stejne = cely stejny radek ?) asi neco s uniq, sort .. ?
google: ubuntu compare two files same lines
reseni z druheho vysledku: grep -w -f soubor1 soubor2