Raspoberry dmesg Failed to allocate from CMA, get_throttled, memory split

Co znamenají hláška v dmesg na raspberry pi:
rpi_firmware_get_throttled
a
perf: interrupt took too long
?

Dál by mě zajímalo, jak je to s nastavováním paměti a rozdělením 1GB na část pro videoram a systémovou ram. Chápuli to dobře, tak defaultně se použije statické rozdělení, které je dané config.txt : gpu_mem=

Viděl jsem pak zápis i dtoverlay=vc4-fkms-v3d,cma-256 a spolu s CMA=256M ()možná s nějakým parametrem coherent pool (podívám li se do proc/cmdline je tam coherent_pool=1M , ač to nikde nemám , mám tam i CMA=256M) ač mám 128M /896m split.
Je možná i nějaká dynamická alolace a k čemu toto vtomto odstavci slouží?

V souvislosti s tím by mě zajímal význam hlášky
Kód: [Vybrat]
[drm:vc4_bo_create [vc4]] *ERROR* Failed to allocate from CMA:
[  197.033921] [drm]                            V3D: 191680kb BOs (301)
[  197.033932] [drm]                     V3D shader:    980kb BOs (243)
[  197.033937] [drm]                           dumb:   8116kb BOs (2)
[  197.033944] [drm]                         binner:  16384kb BOs (1)
[  197.033950] [drm]                            RCL:     40kb BOs (6)
[  197.033954] [drm]                            BCL:     24kb BOs (6)
[  197.033959] [drm]                total purged BO:  18236kb BOs (48)


asi jde o termální throttling? ale nevěděl jsem, že to taky píše do dmesg, spíš použij bcmstat, tam je to vidět lépe

https://github.com/MilhouseVH/bcmstat

CMA nepoužívat, je to dynamické dělení RAM, ale nikdy nefungovalo, používat jen statické gpu_mem

Re:Raspoberry dmesg Failed to allocate from CMA, korelace při zatuhnutí
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2020, 12:17:05 »
Tak už to není jen teoretická otázka, ale konkrétní problém.
Často se stává, že raspberry pi 3+ zatuhne. Podrobnosti co se děje a jak to probíhá ve sesterském vlákně. Tato hláška (většinou vícekrát za sebou : 4-8x) se zobrazí při onom zamrznutí
Pokud se z toho raspberry  vyhrabe (minuta až 3), tak se stane:
-zobrazí se černá obrazovka s podrtžítkem, ukáže se login screen
-následně se přihlásím, ale grafický výkon je tristní. Ještě horší než v legacy režimu ,psaní písmenek má prodlevu, kontextová nabídka se renderuje sekundu, scrollování tak 3fps místo 60.

Tipuji že to nějak souvisí se swapem / alokacemi paměti / zathuhnutím xorg /openboxu / následné nějaké deaktivaci GL akcelerace v další session. Nebo  něco jako kdyby se swapovala videoram.* Je divné, že po té havárii je takhle systém nabořený. Máte někdo vysvětlení, co se stane vždy (před,při)po tom zatuhnutí.

\Náhodou jsem měl předím zapnutý iotop a posledních 15 sekund bylo zatížení sdkarty 99%, 300 reqeustů/s čtení, 100 zápis, kolem 11MB/s a 8MB/s, average read timeout 50ms, write 900ms.
Swap mám nastaven na 400MB, jelikož se zapnutých chromem je zatížení 600 MB (+ 300MB+buffers) Nicméně v tu chvíli bylo jen v v swapu 120MB.
*Mám 128MB pro GPU a obsazeno je většinou max 30MB tj
Kód: [Vybrat]
$ for i in { malloc reloc malloc_total reloc_total }; do vcgencmd get_mem  $i ; done

malloc=10M
reloc=104M
malloc_total=12M
reloc_total=108M

/code](jen reloc se mění v čase), ani při webgl stránkách se nesníží pod 90MB volné reloc.
« Poslední změna: 20. 01. 2020, 12:22:26 od Pivotal »

Ještě dodá, že poté  VLC není schopen přehrávat videa (mám nastaveno modul výstup opengl 2 for embedded systems),který mám vybrán. jelikož má nejnižší zátěž CPU (ale na omxplayer, který má 2% to nemá ani náhodou)

Kód: [Vybrat]
(main error: video output creation failed
main error: failed to create video output)*n
mmal_codec error: Failed to change output port format
cannot estimate video dealy: SIGPIPE roura přerušena

Jiné režimym udlu výstupu jdou.

Pozor Pivotal troluje !!!!! Zabudol dodat ze ma podpetie a custom image. Boze prosim Pivotal googluj. 100% najdes odpoved na prvej strane.



Nebud tak horúcî. Podpetí nemám lebo napájám cez GPIO (overeno, dmesg | grep -i UNDERVOLT prázdné)
Cize get__throttled uz je minulé. Tento prispevek míril na Failed allocated from CMA korelácie s zamrzáním